20,5 kilogrammal rekordot döntött tavaly az egy főre jutó globális halfogyasztás. A haltermelés 2030-ban elérheti a 204 millió tonnát is, ami éves alapon 15 százalékos bővülést jelent 2018-hoz képest. Ezen belül nőni fog az akvakultúra jelenlegi 46 százalékos aránya – derül ki az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) új “A halászat és akvakultúra helyzete a világban” 2020-as kiadványból. Mindezekkel együtt a halfogyasztás is tovább nő. A halak élelmezésben és táplálkozásban játszott kiemelkedő szerepének erősítéséhez elengedhetetlen a haltermelés fenntartható fejlesztése és a hatékony halgazdálkodás.

A halak és a halászati termékek nem csupán a legegészségesebb ételek közé tartoznak, de a környezetterhelésük is alacsony – mondta a FAO főigazgatója. Csü Tung-jü szerint sokkal hangsúlyosabb szerepet kellene játszaniuk az élelmezésbiztonságban és a táplálkozási stratégiákban. Kiemelte, hogy egyre több bizonyíték mutat a hatékony halgazdálkodás szerepére a halállomány növekedésében, amelynek hiányában veszélybe kerülhet a terület hozzájárulása az élelmezésbiztonsághoz és az emberek megélhetéséhez. A fenntarthatóság hiányának oka azonban összetett és célzott megoldásokat igényel.

Rekord halfogyasztás a világon: egyre bővül a haltermelés, ami gondokkal is jár - képünkön lazac

A halászat mértéke a halászati területek több mint harmadán meghaladja a fenntartható szintet, ami nem csak, hogy túl magas, de javulás sincs ezen a téren. A legjelentősebb halfajok esetében javul a fenntarthatóság - írja a FAO jelentése. A tonhal halászata 2018-ban volt a csúcson, amikor 7,9 millió tonnát fogtak ki belőle – ennek kétharmada már biológiailag fenntartható szinten kerül kihalászásra. Ez 10 százalékos növekedést jelent két év alatt.

A COVID-19 koronavírus-járvány

Bár a FAO-jelentés még a koronavírus járvány kitörése előttről származó adatok alapján készült, nagyban segíti a szervezet szakértőit a jobb és szakmailag megalapozott döntésekben és megoldásokban a halászat és akvakultúra területén. A szektor egyébként az anyag szerint a járványhelyzetet legnagyobb vesztese. A halászati szektor a korlátozások és a munkaerő hiánya miatt ugyanis akár 6,5 százalékkal is zsugorodhatott – olvasható a kiadványban.

A nemzetközi szállítmányozás zavarai főleg az exportra szánt haltermelést érintették, míg a turizmus és vendéglátás szektor leállása drámai hatással volt sok halfajta piacára. Igaz ez még akkor is, ha a hosszabb eltarthatóságú, fagyasztott, konzerv, pácolt és füstölt halak eladása stabil maradt. A Földközi- és a Fekete-tenger térségében a kisüzemi halászok 90 százaléka volt kénytelen szüneteltetni a tevékenységét a felvevőpiac megszűnése miatt, amit gyakran súlyosbított az árak csökkenése.

Számok, adatok, információk

A 244 oldalas FAO-jelentés számos adattal szolgál a halászatról halfajok, régiók és éghajlat szerinti lebontásban, illetve hogy vadon fogott vagy termesztett halról van-e szó - írta a szervezet anyaga alapján az Origo.

  • A szardínia a legjelentősebb tengeri halászott fajta, amelyet a tőkehal és a csíkoshasú tonhal követ. A belvízi halászat – ami sok élelmiszerben szegény országnak jelentős élelemforrás – 12 millió tonna mennyiségével rekordot döntött.
  • A halfogyasztás átlagosan az állati eredetű fehérjefogyasztás hatodát fedezi, de ez akár 50 százalék fölé is kúszhat egyes országokban, mint Banglades, Kambodzsa, Gambia, Ghána, Indonézia, Sierra Leone és Srí Lanka.
  • A 2018-as teljes globális haltermelés mennyiségét 179 millió tonnára becsülik, értéke 401 milliárd dollár. Az emberi fogyasztásra szánt hal 52 százaléka akvakultúra termelésből származik.
  • Messze a legjelentősebb termelő Kína, a magasan fejlett akvakultúra szektorának köszönhetően. Az ország több halászati terméket termelt, mint a világ többi része 1991 óta összesen.
  • Az akvakultúra szektor bővülése alacsonyabb ütemben bár, de folytatódni fog, növelve az arányát a fogyasztásban és a kereskedelemben is.
A halászat és akvakultúra helyzete a világban jelentés számokban
  • A globális haltermelés 2018-ban: 179 millió tonna
  • Tengeri halászatából származó fogás: 84,4 millió tonna
  • Édesvízi halászatból származó fogás: 12 millió tonna
  • Akvakultúrából származó fogás: 82,1 millió tonna
  • Ebből emberi fogyasztásra szánt mennyiség: 156 millió tonna
  • A halászat és akvakultúra elsődleges értékesítési értéke 2018-ban: 401 milliárd dollár
  • Ebből az akvakultúra részaránya: 250 milliárd dollár
  • A halászatban és az akvakultúrában foglalkoztatottak száma: 59,5 millió fő, közülük 14 százalék hölgy

A legtöbb halászattal és haltenyésztővel rendelkező régió: Ázsia (85 százalék)

  • A legnagyobb flotta Ázsiában található (3,1 millió hajó, vagyis a teljes hajóállomány 68 százaléka)
  • A 12 méternél hosszabb motoros hajók aránya: 82 százalék
  • A nemzetközi kereskedelembe kerülő hal a teljes termelésen belül: 38 százalék

A teljes halexport értéke: 164 milliárd dollár

A világ legnagyobb haltermelője és exportőre: Kína

Nettó halexportőr térségek: Óceánia, Latin-Amerika és a Karib-térség, Ázsia fejlődő országai

  • A világ legnagyobb hal- és haltermékpiaca: az Európai Unió.
  • Második: az Egyesült Államok;
  • Harmadik: Japán.

A leginkább fenntarthatatlan módon kezelt halászati régió: a Földközi- és a Fekete-tenger (62,5 százalék túlhalászott halállomány), a Csendes-óceán délkeleti része (54,5 százalék), az Atlanti-óceán délnyugati része (53,3 százalék)

A belvízi halászat legjelentősebb folyói: Mekong, Nílus, Iravádi, Jangce folyó.

Megosztás

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás