Ugyan az előzetes adatok alapján is arra lehetett számítani, hogy az idei év kiváló lesz a romániai mezőgazdaság egésze szempontjából, a hivatalos statisztikák még rekordtermésről szóló várakozások ellenére is tudtak pozitív meglepetést okozni. A Mezőgazdasági Minisztérium statisztikái szerint 11,1 millió tonna búzát termesztettek Romániában úgy, hogy az adatok augusztus 9-i összesítésének pillanatában még 73 ezer hektárnyi búza várt aratásra.

A Transindex.ro Pénzcsinálók portálja írta meg, hogy a román Mezőgazdasági Minisztériumra hivatkozva az Economica.net gazdasági portál arról számol be, hogy nem csak a megtermelt búzamennyiség, hanem az átlagos hektáronkénti terméshozam alapján is rekord dőlt idén. A korábbi, 2017-ben elért 4,888 tonna/hektár átlagos termésmennyiséget idén körülbelül 5, 384 tonna/hektárra sikerült javítani az aratás befejezése előtt. Azok a gazdák is jól jártak, akik az árpára fogadtak 2021-ben. A mezőgazdasági tárca szerint 336 040 hektáron (az árpával elvetett földterületek 99,36 százalékán) 1,88 millió tonna árpa termett ebben az évben. Az átlagos hektáronkénti terméshozam itt is rendkívül jól mutat, 5,603 tonna/hektár. Ezzel egy 2010 óta fennálló rekordot sikerült megdönteni.

Jól sikerült a 2021-es szezon a romániai mezőgazdaság számára

A romániai mezőgazdaság jó teljesítménye még a lej árfolyamát is erősítette

A jó gabonatermés Mugur Isărescu jegybankelnök nyilatkozata szerint még a lej euróval szembeni erősödéséhez is hozzájárult. Úgy vélte, hogy a román fizetőeszköz időszakos erősödésének az a magyarázata, hogy idén jó volt a gabonatermés, amiből a kereskedők nagy mennyiséget vásárolnak fel. Ehhez lejre van szükségük, ezért valutát adnak el és növelik a piacon az eurókínálatot. Ehhez a jelenséghez a székelyföldi gazdák nyilvánvalóan nagyon korlátozott mértékben járulhattak hozzá. Egyrészt azért, mert Hargita és Kovászna megyékben a Kárpátokon túli megyékhez viszonyítva kisebb késéssel történt a betakarítás, másrészt, a két székely megye nem a gabonatermelésben számít jelentős szereplőnek.

Hogyan teljesített Székelyföld?

Hargita megyében például augusztus közepén az őszi vetésnek körülbelül csak a felét takarították be - mondta Romfeld Zsolt, a Hargita megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője. A szakember a terméshozamokkal kapcsolatban elmondta, hogy a jobb parcellákon a búza terméshozama Hargita megyében is eléri az országos szinten emlegetett 5,3-5,4 tonna/hektárt. Azt is látni kell viszont, hogy több zónában is a rövid idő alatt leeső jelentős csapadékmennyiség miatt bizonyos ideig állt a víz a földeken, ami nyilvánvalóan komoly károkat okozott a gazdáknak.

Horváth Imola, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóságon belül működő agrárszaktanácsadási osztály vezetője elmondta, hogy az igazgatósághoz beérkező adatok alapján az körvonalazódott, hogy Háromszéken a búza és az árpa esetén is meghaladják 4 tonna feletti hektáronkénti terméshozamot. Ez szerinte jónak számít, különösképp azt is figyelembe véve, hogy a klimatikus adottságok miatt nem elsősorban a gabonafélék jelentik a megye fő mezőgazdasági profilját. "Gabonatermesztésben Kovászna megye ugyan nem egy jelentős szereplő, de örülhetünk azon gazdák sikereinek, akik a gabonatermesztést a vetésforgóba beillesztik" - tette hozzá Horváth Imola.

A burgonyaterméssel gond lehet, de a termelők legalább magasabb árra számítanak

A székelyföldi növénytermesztés szempontjából sokkal lényegesebb, hogy mi történik a burgonya piacán. A székely pityókának ugyanis az előző évben nagyon alacsony volt az ára, az inflációs jelentésekben is folyamatosan azon alapélelmiszerek között tartották számon, amelyeknek a leginkább csökkent a kilogrammonkénti értéke. Romfeld Zsolt szerint még a tavaszi időszakban is nagyon sok termelő kénytelen volt 50 banis (30 forint) áron túladni rajta, miközben az önköltségi ár körülbelül 70 bani (nagyjából 50 forint) környékén alakult volna. A jó termés így elvileg különösen jól jönne idén a termelőknek, az időjárási körülmények viszont jelenleg nem ideálisak. 

A háromszéki termelők is arra panaszkodnak, hogy "szenved a hőségtől a burgonya" - mutatott rá Horváth Imola is, aki a termelőkkel folytatott beszélgetései alapján azt is elmondta, hogy valószínűleg idén kevesebb burgonya terem, és várhatóan méretben is kisebbek lesznek. Elmondta ugyanakkor, hogy a háromszéki gazdák éppen a gyengébb termés miatt számítanak idén magasabb árra, hiszen az apróbb gumóméret miatt kevesebb lehet az étkezési burgonya mennyisége. A termelők tehát abban reménykednek, hogy a kisebb kínálat miatt idén növekedhet az étkezésre szánt pityóka ára.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás