Mintegy 14 milliárd forint kárenyhítő juttatást fizetett ki A Magyar Államkincstár március 31-ig annak a 6.855 károsult gazdálkodónak, aki a 2019. kárenyhítési évben szenvedett jelentős mezőgazdasági károkat. A termelőknek a 2019-es kárenyhítési évben is számos elemi káreseménnyel kellett megküzdeniük, amelynek következményeként közel 300 ezer hektárra több, mint 16 ezer termelői kárbejelentés érkezett.

Az Agrárminisztérium adott hírt arról, hogy a legnagyobb területre Szabolcs-Szatmár-Bereg (86 965 hektár), Jász-Nagykun-Szolnok (32 314 hektár) és Csongrád (31 185 hektár) megyékben történt kárbejelentés. Országosan a legnagyobb területen aszálykár miatt (160 465 hektár) tettek kárbejelentést. Ennek megfelelően a kárenyhítő juttatás teljes kifizetési összegének 49 százalékát, azaz 6,87 milliárd forintot aszálykárra, míg tavaszi fagykárra a teljes összeg 21,5 százalékát, vagyis 3 milliárd forintot fizettek ki. A kárenyhítő juttatás iránti kérelemben a növénykultúra tárgyévi- és referencia hozamértéke a megadott referenciaárak felhasználásával állapítható meg. Azon növénykultúrák esetén, amelyeknél a referenciaár mellett ársáv is meg van adva, a számításhoz a referenciaártól eltérő, az ársávba eső és számlával, illetve termeltetési szerződéssel igazolt ár is használható.

14 milliárd forint kárenyhítő juttatás érkezett a magyar gazdáknak, a legnagyobb arányban aszálykár miatt igényelték - képünk illusztráció

Fontos, hogy saját magukról is gondoskodjanak a gazdák

Az Agrárminisztérium által létrehozott agrár-kárenyhítési rendszer mellett rendkívül fontos a termelői öngondoskodás is. A termelők aktív közreműködésével, például mezőgazdasági biztosítás megkötésével ugyanis tovább csökkenthetőek a kedvezőtlen időjárási kockázatok hatásai. A közlemény szerint örvendetes, hogy egyre több termelő választja a kockázatkezelés eme formáját. Így a 2019-es kárenyhítési évre vonatkozóan a kifizetésben részesülő károsultak közül már 1.854 termelő kötött megfelelő biztosítást. Ők ezáltal jogosultságot szereztek a kárenyhítő juttatás teljes összegére. Az öngondoskodás további növelésére is van még lehetőség, hiszen a kifizetésben érintett 5.001 termelő még mindig nem rendelkezik a szükséges biztosítással - írták. Ide kattintva olvashatók a növénybiztosítás témájáról írt korábbi cikkeink.

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás