Számos nemzetközi agrárrendezvény is zajlik a héten, sok magyar résztvevővel. Emellett több, kertészeti beruházást és fejlesztést támogató pályázat is indult, valamint az idei szójatermésről is érkeztek előzetes információk. Összeállításunk végén a Syngentáról is olvashatnak egy meglepő hírt.

Szerdán kezdődött Berlinben a Fruit Logistic nevű vásár, ahol 84 országból 2800 kiállító mutatja be termékeit. A hagyományoknak megfelelően Magyarország az idén is jelentkezik nemzeti standdal. Több mint egy tucat vállalat, szövetkezet, termelő és értékesítő szervezet (TÉSZ), valamint a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) és a Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) Zrt. képviseli az ágazatot. De ez nem minden! Már a tavalyi vásáron is több hazai TÉSZ, feldolgozó és termelő külön standdal jelent meg, idén pedig még több, saját standdal rendelkező érintett is képviselteti magát és hazánkat. Külön standdal - többek között – a magyar meggytermesztők, paradicsom-, paprika és tormatermesztők vannak jelen a rendezvényen. A vásár a kapcsolattartást, az új üzletek előkészítését és a kapcsolati háló bővítését szolgáló legfontosabb nemzetközi fórumnak számít.

Ismét népes kiállító sereg gyűlt össze a Fruit Logistica rendezvényen (Fotó: bosniafarma.ba)
 

A berlini Fruit Logistic vásárral egyidőben zajlik szintén Berlinben a Berlin Wein Trophy elnevezésű verseny. A rendezvényen csaknem 50 magyar bor vesz részt idén. A február 7-ig tartó mustrán nemzetközi zsűri vizsgálja a borokat az OIV szakembereinek felügyeletével. A testület tagjai az évjáraton kívül semmit nem tudnak a kóstolt borokról. A zsűriben az idén először magyar sommelier is dolgozik. Magyar borok az utóbbi években is szerepeltek a BWT-n, amelyet egy nemzetközi borvásár is kiegészít, több száz kiállítóval és több tízezer látogatóval. Az idén azonban a magyar jelenlét minden korábbinál nagyobb szabású, a versenyen 47 bor indul a Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) Zrt. és a Külügyminisztérium szervezésében.

A rendezvények mellett a támogatások hete is volt ez a mezőgazdaságban. Az elmúlt napokban összesen 6 uniós pályázati felhívás jelent meg a Vidékfejlesztési Program (VP) keretében. Ezek összértéke meghaladja a 87 milliárd forintot. A pályázati felhívások nagyobb része, mintegy 66 milliárd forint keretösszeggel a kertészeti ágazat versenyképességének javítását, támogatását célozza. A Vidékfejlesztési Programban a munkaigényes ágazatok támogatását kezelik kiemelten, ezért szánják a mostani pályázati felhívásban meghirdetett támogatások nagyobb részét a kertészeti fejlesztésekre. A megjelent pályázatok esetében a legfontosabb az, hogy olyan a versenyképességet, a hozzáadott értéket növelő beruházások jöjjenek létre, amelyek segítségével a kézimunka-igényes ágazatok nagymértékben képesek lesznek a fejlődésre.

Kevesebb szója teremhet idén hazánkban
 

Kertészetek után irány a szántóföld! Az előrejelzések szerint idén csökkenhet a Magyarországon megtermelt szója mennyisége. Még akkor is igaz ez, ha tavaly a növekvő támogatások miatt 50 százalékkal emelkedett a hazai szójatermés mennyisége. Tavaly 77 ezer hektáron vetettek szóját, köszönhetően annak, hogy 2020-ig a fehérjenövények, köztük a GMO-mentes szója termesztéséhez hektáronként 60 ezer forint támogatást kapnak a gazdák. A termelés színvonala azonban a sok esetben hiányzó feltételek és tapasztalatok miatt csökkent, és a gondokat a kedvezőtlen időjárás is tetőzte, ezért 2016-ban némileg alábbhagyhat a szójatermelési kedv.

Végül egy friss hír! Ami a hét elején még csak találgatás volt, mára már szinte tényként kezelhető: a kínai ChemChina vállalat 43 milliárd dolláros áron felvásárolja a svájci székhelyű Syngenta gyáróriást. Ez az ár azt jelenti, hogy részvényenként 480 CHF-ot fizet a kínai felvásárló a svájci gyár részvényeseinek. Az üzlet megkötését semmi sem akadályozza, a Syngenta igazgatótanácsa ugyanis nyilatkozatban támogatja az adás-vétel létrejövetelét. Véleményük szerint jelen ajánlat minden részvényes érdekét szolgálja. A felvásárlást követően sem a menedzsment, sem a Syngenta által gyártott termékek minősége és portfóliója nem fog változni.

Agrárhír összefoglalónk az MTI hírei alapján készült!

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás