Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján - jött a tájékoztató a NAK-tól.

Gyors terjedés és gazdasági károk

Ez a kártevő évente több száz kilométert képes megtenni, terjedését a szél és a nemzetközi kereskedelem egyaránt elősegíti. Az elmúlt években Afrikában, Ázsiában és Ausztráliában is megjelent, súlyos gazdasági károkat okozva. Az Európai Unióban először 2018-ban Németországban észlelték, azóta Cipruson, Görögországban, Máltán, Portugáliában, Spanyolországban és tavaly Romániában is megfigyelték jelenlétét. Bár a faj egyedei eddig elszórtan jelentek meg, tömeges felszaporodása nem jellemző.

Őszi sereghernyó imágó
Őszi sereghernyó imágó (Forrás: CABI)

Megjelenése és életmódja

Az őszi sereghernyó a bagolylepkék családjába tartozik. A kifejlett molyok szürkés-barnás színűek, nehezen észlelhetők. A tojásokból kikelő lárvák zöldes vagy barnás árnyalatúak, jellegzetes mintázattal: a fejen fordított Y alak, míg a hasi szelvényeken négyszögletes fekete foltok láthatók. A faj évente 4-6 nemzedéket hoz létre, a hidegebb éghajlaton egy-két nemzedék jellemző. Bár kontinentális klímán nem telel át, trópusi területeken folyamatosan szaporodik.

Kártétel és gazdanövények

A kártevő több mint 350 növényfajt károsít, köztük a rizst, kukoricát, gyapotot és cirokot. A lárvák leveleket, szárakat és terméseket támadnak meg, elősegítve gombás fertőzések terjedését is, ami további gazdasági veszteséget okozhat. A fiatal lárvák „ablakos” leveleket hagynak maguk után, míg az idősebbek nagyobb károkat idéznek elő.

Védekezési lehetőségek

  • Mechanikai védekezés: Talajmunkák során a bábok és lárvák nagy része elpusztul.
  • Kémiai védekezés: Hatékony rovarölő szerek például a deltametrin, eszfenvalerát, lambda-cihalotrin és permetrin.
  • Biológiai védekezés: Rovarpatogén gombák (Beauveria bassiana) és vírusok alkalmazása.
  • Rajzásmegfigyelés: Feromoncsapdák használata, amelyek megelőzésre és felderítésre egyaránt alkalmasak.
Őszi sereghernyó lárva kártétele kukoricacsövön
Őszi sereghernyó lárva kártétele kukoricacsövön (Forrás: CABI)

Magyarországi helyzet

Az őszi sereghernyó jelenleg még nem jelent meg hazánkban. A kártevő felderítése érdekében a déli vármegyékben feromoncsapdákat helyeztek ki, amelyek eddig nem jelezték egyetlen példány jelenlétét sem.

Bejelentési kötelezettség

Amennyiben gyanús károsítókat vagy általuk okozott károkat észlelnek, kérjük, jelezzék a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak (novenyegeszsegugy@nebih.gov.hu), vagy az illetékes vármegyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályának.

További információk

A károsító elleni védekezésben kulcsfontosságú a növény-egészségügyi előírások betartása, valamint az importtermékek ellenőrzése, hogy megelőzzük a kártevő behurcolását és elterjedését.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A magyar sertéshús új aranykorát építenék: hogyan érte el az éves fogyasztás a 30 kilót?

2024.12.04.

A Vidékfejlesztési Program keretében közel 450 sertéstartó vállalkozás részesült 85 milliárd forint támogatásban, és további 10,2 milliárd forint áll rendelkezésre az állatjóléti támogatásokra.

Havas eső és havazás érkezik

2024.12.04.

A következő három nap időjárását erősen felhős, párás idő jellemzi majd, helyenként gyenge csapadékkal, csütörtökön nyugaton több napsütéssel, pénteken pedig egy érkező csapadéksávval, amely esőt, havas esőt és havazást hozhat, miközben a hőmérséklet 1 és 7 fok között alakul.

Izgalmas témákat és fejlesztéseket hozott Győrben a Drón Fórum

2024.12.04.

A legújabb fejlesztések, a szabályozási kérdések és a technológia fenntarthatósági lehetőségei álltak a Drón Fórum 2024 rendezvény középpontjában.

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás