Rengeteg rovar kell a tyúkok és a sertések etetéséhez
Rovarokból fedeznék a sertések és tyúkok növekedéséhez szükséges proteint a hagyományos, szójadara és halliszt alapú takarmány helyett. Ehhez hatalmas mennyiségben kell rovarokat termelni. Ennek megvalósításán 3 német felsőoktatási intézmény és egy kutatóintézet dolgozik. A Bremerhaveni, Erlangeni és Göttingeni Egyetem a braunschweigi takarmányozástechnikai kutatóközponttal egy, az állatok takarmányozására használható új fehérjeforrást szeretne kidolgozni.
A Norddeutscher Rundfunk (NDR) Észak-német rádió internetes oldalának híréről a Magyar Mezőgazdaság számolt be. A baromfinak, a sertésnek és a halnak egyaránt proteinekre van szükségük a növekedéshez, amelyeket eddig többnyire importált szójadarából és hallisztből biztosítottak nekik. Azonban ezek a például Peruból, Marokkóból és Brazíliából származó takarmányalapanyagok összetétele vitákat vált ki, és környezetterhelőek is. Ezért a jövőben a lárvatenyészetek léphetnek a helyükbe - írják.
Hatalmas mennyiség, megbízható termelésben szükséges
„A megoldást a rovarok jelenthetik” – mondta Rainer Benning, a Bremerhaveni Főiskola élelmiszertechnológusa. A kutatók most azon munkálkodnak, hogy hogyan lehet nagy mennyiségben rovarokat előállítani. Mert ha a szójadarát és a hallisztet pótolni szeretnék, akkor óriási mennyiségben van szükség a rovarokra, ami most nehézséget jelent. Azt is vizsgálják, hogyan lehet leforrázni, kiszárítani, majd darált formában a takarmányba keverni a rovarokat. A Göttingeni Egyetem kísérleteiből kiderült, hogy a rovar alapú táplálkozásra állított tyúkok és sertések ugyanolyan jól fejlődnek, mint a hagyományos takarmányon nevelt állatok. Tehát a szója veszteségek nélkül pótolható. A lisztbogár-lárvák tenyésztése eddig nem volt gépesítve. A nagyobb mennyiségek előállításához azonban meg kell szervezni a gépesítés folyamatait. A gépeknek fel kell ismerniük, hogy mikortól lehet feldolgozni a lárvákat, és nem szabad túl sokáig várniuk sem, mert egyébként bebábozódnak.
Hirdetés
A gépeknek a lárvák protein- és zsírtartalmát is pontosan mérniük kell – monda egy kutató. A Bremerhaveni Főiskola egyik laborjában már kísérleteznek az előállítással, és a leghatékonyabbnak egyelőre a legdrágább, fagyasztásos szárítási módszer mutatkozott.
Ha kíváncsi, milyen volt rovarélelmiszereket kóstolni Budapesten,
olvassa el helyszíni riportunkat, amiből kiderül, milyen volt az I. Rovaripari Konferencia!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés