A NAK új tájékoztató füzetet adott ki „Mezőgazdasági őstermelőknek az értékesítés szabályairól” címmel. Ebben emészthető formában foglalják össze az őstermelői értékesítés szabályait. A kiadvány a falugazdászoknál lesz ingyenesen elérhető.
A kis füzet a mezőgazdasági őstermelői igazolványról szóló
436/2015. (XII. 28.) Korm. rendeletben foglalt legfontosabb szabályokat foglalja össze azzal a céllal, hogy segítséget nyújtson az őstermelőknek az értékesítési szabályok megismerésében és az őstermelői igazolvány használatával kapcsolatos tudnivalók megértésében. A szabályok be nem tartása miatt ugyanis két hónaptól két évig terjedően el is tilthatók az érintettek az őstermelői tevékenység végzésétől.
A Mezőgazdasági őstermelőknek az értékesítés szabályairól címe kiadvány segíti az értékesítés szabályosságát (Fotó: Pixabay, shnomoe)
Értékesítő az az őstermelő tevékenységet folytató magánszemély, aki a mezőgazdasági őstermelői igazolványon, illetve a közös mezőgazdasági őstermelői igazolványon szerepel
A füzet kitér arra is, hogy pontosan mi az
értékesíthető termék:
• Kizárólag a saját őstermelői tevékenység során gyűjtött, illetve termelt és előállított őstermelői termék
• A mezőgazdasági őstermelői nyilvántartásba előzetesen bejelentett őstermelői termék
Az értékesíteni kívánt őstermelői termék kizárólag az értékesítő őstermelő saját gazdaságából, saját őstermelői tevékenységéből származhat. Az ettől eltérő, más által gyűjtött, megtermelt vagy előállított terméket az értékesítő őstermelő őstermelői termékként nem értékesítheti.
Az értékesítés feltételei
• Érvényes mezőgazdasági őstermelői igazolvány megléte
Az igazolvány akkor érvényes, ha az igazolvány és a hozzá tartozó értékesítési betétlap egyidejűleg hatályos
• A mezőgazdasági őstermelői igazolvány számát a vásárló tájékoztatására alkalmas módon fel kell tüntetni
A kártya alapú mezőgazdasági őstermelői igazolvány száma, a kártya bal alsó sorában található igazolványszámsor első hét számjegye.
• Az őstermelői terméket vagy az értékesítés helyszínét a „Saját őstermelői tevékenységből származó termék” felirattal a vásárló tájékoztatására alkalmas módon kell ellátni
A NAK az őstermelők részére polcbelógót biztosít, amely tartalmazza a „Saját őstermelői tevékenységből származó termék” feliratot, és amelyen az igazolvány számát is fel lehet tüntetni.
Értékesítés mezőgazdasági őstermelőként, illetve egyéni vállalkozóként
• Ha a mezőgazdasági őstermelő egyéni vállalkozói tevékenységet is folytat, akkor ugyanolyan terméket egy időben, ugyanazon a helyszínen kizárólag mezőgazdasági őstermelőként vagy kizárólag egyéni vállalkozóként értékesíthet
• Ugyanabban az időben, ugyanazon a helyszínen az egyéni vállalkozóként és a mezőgazdasági őstermelőként értékesíteni kívánt különböző termékeket jól látható módon el kell különíteni egymástól az őstermelői termékre vonatkozó értékesítési feltételeknek megfelelően
Az értékesítési betétlap vezetése
A mezőgazdasági őstermelő az őstermelői tevékenysége ellenértékeként megszerzett bevétele tekintetében alapnyilvántartás – azaz értékesítési betétlap – vezetésére kötelezett. Az értékesítési betétlapra a mezőgazdasági őstermelő és a kifizető (az őstermelői terméket vásárló) tehet bejegyzést.
A mezőgazdasági őstermelő bejegyzései az értékesítési betétlapon:
• Negyedévenként be kell jegyeznie azon értékesítésének saját bevételi nyilvántartása szerinti összesített összegét, amelyeket a negyedév utolsó napjáig nem kifizetőtől őstermelői termék ellenértékeként kapott
Abban az esetben, ha az őstermelő az adott negyedévben nem értékesített, akkor a nullás értékesítést is fel kell tüntetni az értékesítési betétlapon.
• Időrendben kell bejegyeznie mindazokat az értékesítési összegeket, amelyeket bármely ok miatt az értékesítési betétlapra a kifizetők nem jegyeztek be
• El kell végeznie az értékesítéseknek az adóelőleg-fizetési kötelezettség teljesítéséhez szükséges összegezését
• Az értékesítési betétlapot az adóév végét követően az értékesítések összegzésével, az üresen maradt sorok áthúzásával le kell zárnia
A kifizető bejegyzései az értékesítési betétlapon:
A kiállított bizonylat alapján folyamatosan kell bejegyeznie az értékesítés időpontját, a kifizetett összeget, a bizonylat számát, saját nevét (cégnevét), valamint e bejegyzéseket az aláírásával hitelesíti.
A mezőgazdasági őstermelői igazolvány kiadása, érvényesítése (értékesítési betétlap kiadása), cseréje, módosítása, bevonása, illetve az elveszett, megsemmisült, vagy megrongálódott mezőgazdasági igazolvány vagy értékesítési betétlap pótlása esetén kérjük, keresse lakóhelye vagy tartózkodási helye szerint illetékes falugazdászát.
A mezőgazdasági őstermelői igazolvány használatának jogszerűségét, valamint a Nyilvántartásban szereplő adatok valódiságát az ellenőrző hatóságok ellenőrizhetik. Aki nem felel meg a jogszabályban előírtaknak, illetve amennyiben a Nyilvántartásban szereplő adatok eltérést mutatnak a valósághoz képest, úgy az ellenőrző hatóság akár két hónaptól két évig terjedően is eltilthatja a mezőgazdasági őstermelői igazolványon szereplőket a mezőgazdasági őstermelői tevékenység végzésétől.