A növénytermesztés - minden precíziós eszköz ellenére - néha az „orosz rulettre” hasonlít, köszönhetően a globális felmelegedésnek és a hatásainak. Elsősorban a tavaszi növények vannak veszélyben, de az ideálisan összerakott vetésforgó jó megoldást kínál.

Talán nincs is olyan kukoricatermesztő az országban, akit ne érintett volna az utóbbi években az a probléma, hogy már jóval betakarítás előtt száradásnak indult a lábon álló termése. Ennek oka, hogy a nyári időszakban egyre kevesebb a csapadék, pont akkor, amikor a kukoricának a legtöbb nedvességre lenne szüksége a megfelelő fejlődéshez.

Ilyen esetben a kukorica gyökérzete a talaj mélyebb rétegeiből veszi fel a nedvességet, de így későbbre a talajban nem marad elég víz, ezért a kukorica idő előtt kezd elszáradni. Emiatt sokaknál komoly terméskiesés jelentkezik évről évre. De nem csak a kukorica, az őszi búza is megsínyli az éghajlatváltozás következményeit.

Mint kiderült, a modern vetésforgók alapja az őszi káposztarepce
 

De van megoldás. Sokan nem is gondolnák, hogy az őszi káposztarepce termesztése mennyi pozitív hatással bír a későbbi utóveteményekre. Nem véletlen, hogy a modern vetésforgók elengedhetetlen tagjaként tekintenek erre az őszi vetésű növényre, mivel oszlopos gyökerének és mellékgyökérzetének köszönhetően kiemelkedően képes a talaj lazítására. Ennek hatására a repceföldre vetett utónövény akár szántás nélkül is a talajba juttatható, úgynevezett mulcstechnológiával. Ennek legnagyobb előnye, hogy repce után alkalmazott mulcstechnológiás vetés esetén alacsony a DON-érték (DON-toxin jelenlétére utaló érték) az utónövény őszi búza esetében.

Azt is bebizonyították már, hogy repce után vetett őszi búzánál az erőteljesebb gyökeresedés miatt jóval nagyobb és biztosabb a terméshozam, mint a kukorica után vetett búza esetében. Sőt, az sem utolsó szempont, hogy repce után vetés esetén akár egy kálium műtrágyázás is kihagyható, ugyanis a repceszárban lévő kálium gyorsabban bomlik le, mint a más növények szárában elraktározott tápanyag.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Ősztől indul a gyümölcs- és zöldségfeldolgozó szakmérnök és szaktanácsadó szakirányú továbbképzés, még lehet jelentkezni

2024.07.01.

Ősztől indul a gyümölcs- és zöldségfeldolgozó szakmérnök és szaktanácsadó szakirányú továbbképzés a MATE oktatási rendszerében, még lehet jelentkezni.

Tovább csökkent tavaly a termőföld-eladások száma, az árak viszont nőttek

2024.07.01.

Az országos forgalom közel kétharmadát adó szántó művelési ágat külön vizsgálva 5,3%-kal nőtt tavaly a forgalom, a NAV szűrt, előzetes adatbázisa szerint nagyjából 24,9 ezer hektár volt az eladott szántóterület mérete 2023-ban.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás