Az őszi káposztarepce szárának hosszanti repedése sajnos igen gyakori jelenség a tavaszi időszakban. Az okok álltalában összetettek, de kétségtelenül leszűkíthetőek 3-4 olyan helyzetre, tényezőre, amelyek közvetlen előzményként a repedések állományszintű megjelenését eredményezik.

1. Kártevő: A leggyakoribb tettes a repceszár-ormányos. A szárban kikelő lárvák felemésztik a repceszár belső szöveti állományát, amely tápanyagfelvételi, -szállítási és kórtani tüneteket egyaránt eredményez. A károsodott szár először torzul, majd felreped. A torzulás és repedés sajnos a lárvák kártételének megkezdése előtt is előfordulhat, mert a szárkezdeményen ejtett szúrt sebeket a repce ilyen módon igyekszik begyógyítani.

Tipp: Ha kártevő okozza a repedéseket, akkor a repedt szárak alapos vizsgálatával erről meggyőződhetünk! Érdemes több szárat, és alaposan megvizsgálni!

Az őszi káposztarepce szárának hosszanti repedése igen gyakori jelenség a tavaszi időszakban

2. Fagy: A fagykár tünetei jól elkülöníthetőek a többi repedéses tünettől. A fagy károsítása nyomán a jellemzően már zöld bimbókkal berakodott szár a nappali hőmérsékletemelkedés hatására először bókolni kezd, majd torzul, és ezzel egy időben a fagy okozta ödémák mentén felreped. A fagy kártétele a tapasztalatok szerint -5 °C alatt jelentkezik, és a nagyobb szárnövekedést produkált állományokat érinti.

Tipp: Ha az elmúlt napokban a hőmérséklet nem volt ilyen alacsony, vagy nem volt még szárba indulva a repcénk, nem valószínű, hogy fagykárt szenvedett!

3. Tápanyaghiány: A témában született írások egy jelentős része a bór-, a kalcium- és a cinkhiányra vezeti vissza a kora tavaszi, szárba indulás után megjelenő repedéseket.

A kézen fekvő magyarázat szerint a korai bórhiány felborítja az auxin-citokinin egyensúlyt a fiatal növényekben. A bórhiány miatt kialakuló auxintöbblet a sejtek gyors megnyúlását eredményezi, amely repedéshez vezet.

A kalciumhiány még a kalciummal jól ellátott talajokon is gyakran megjelenik, és ezt több éves levélanalíziseink is szépen visszaigazolják. Általában relatív hiánya esetén számos anyagcsere folyamat lelassul, felborul, csökken az ellenálló képesség, károsodik a csúcsrügyek és gyökérszőrök fejlődése, és jelentősen megnövekedik a repedések száma és hossza.

Nem közismert tény, hogy a repce még a kukoricánál is jóval több cinket vesz fel a talajból. Ha a cink kora tavasszal hiányzik, a fiatal növények növekedésében zavar lép fel, jelentősen megnő fagyérzékenységük, továbbá csökken a bőrszövet rugalmassága, ami ugyancsak repedéshez vezet.

Tipp: A bór pótlása egy intenzív technológiában alap, és elengedhetetlen. Ősszel regulátorral együtt 150-200 g/ha, tavasszal szárormányos elleni védekezéskor 100-150 g/ha, zöld bimbós állapotban 200-220 g/ha levélen keresztüli bór pótlásával nagyon sokat tehetünk a tavaszi repedések mérséklése érdekében. A cink ugyancsak kiválóan pótolható levélen keresztül, kijuttatását leginkább a kora tavaszi növényvédelmi beavatkozások alakalmával javasoljuk, a hiány mértékétől függően legalább 100-300g/ha mennyiségben. A kalcium nagy mennyiségű pótlása kevésbé hatékony levélen keresztül, de ebben a tavaszi időszakban a kisebb mennyiség is eredményes lehet, főleg akkor, ha talajunkból hiányzik vagy lekötött állapota miatt felvehetetlen.

4. Időjárási anomáliák okozta élettani reakció, hibrid érzékenység: Ha a fent részletezett 3 tényezőt a legjobb tudásunk és szándékunk szerint minimalizáltuk, akkor sem dőlhetünk hátra, ugyanis az idei év időjárása kifejezetten kedvezni fog a repedések megjelenésének. A tavaszi szokatlanul hideg és csapadékszegény időjárás miatt az összes őszi növényünk felett telt az idő, de nem fejlődtek. Most, hogy érkezett valamennyi csapadék, és újra felmelegszik a levegő és a talaj, rendelkezésre áll a talajoldat, növényeink megpróbálják „utolérni magukat”, ami nagyban megnöveli a repedések kockázatát. Ha nekem tippelnem kellene, akkor azt mondanám, hogy szinte tuti, hogy repedni fognak!

A repedés a kórokozók kapuja, amit mi hamarabb be kell zárni, a sebeket be kell gyógyítani, szárítani! Ez rendkívül fontos feladata lesz mindenkinek, akinek állomány szinten fog repedezni a repcéje, figyeljünk rá!

Gyói Gábor
Fitohorm Kft.

(x)

További híreink

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Hérics: mérgező szépség vagy értékes vadvirág?

2024.11.20.

A hérics, ez a különleges és szemet gyönyörködtető vadvirág, számos érdekességet rejt mind nevében, mind természetes élőhelyében.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás