Repülő robotok helyettesítenék az agrármunkaerőt: jövőre léphet hatályba a dróntörvény
Őszre készülhet el a dróntörvény, előtte viszont még rendezni kell a használatukkal kapcsolatos jogi környezetet. Fontos lenne, hogy mielőbb megszülessen a döntés, ezzel ugyanis új szakaszba léphetne a magyar agrárium. Viszont ha megtörténik a törvényi rendrakás, akkor sem örülhet minden termelő, hiszen a repülő eszközöket csak akkreditált pilóták vezérelhetik majd. A kis repülő gépek legnagyobb előnye, hogy olyan helyekre is bejutnak, ahová a nagy gépek nem, így pontosabban lehet velük permetezni, ráadásul a környezetet is jobban kímélik.
A dróntörvény idén őszre készülhet el, és habár a drónok egyre népszerűbbek az agráriumban is, a használatukhoz még rendezni kell a szükséges jogi környezetet - írja az Agrárszektor anyaga. Ám több akadály is nehezíti a drónok növényvédelmi felhasználását. Az egyik ilyen, hogy az eszközök egyelőre még nem rendelkeznek típusminősítéssel, Továbbá hátravannak még a drónos kijuttatásra alkalmas hatóanyagokra, formulációkra, valamint a hatékonysági dózis felső és alsó határának megállapítására vonatkozó tanúsított vizsgálatok is. A tervek szerint ezek a vizsgálatok idén megtörténnek, és az év végére lezárulhat a drónos permetezést szabályozó rendelettervezet megvitatása is.
Az egyik legfontosabb előrelépést a permetezésben hozhatja a hatályba lépő dróntörvény
Kránitz József, az Eurosmart Kft. drónos üzletág fejlesztési igazgatója úgy véli, hogy sürgető a törvényi rendrakás a permetezés körüli szabályozások miatt, ugyanis vannak olyan területek, ahol csak a tábla egy bizonyos részét kell lefújni. Erre azonban csak a drónok felelnének meg. A drónok ezen túl a vadkárbecslésben, az öntözésben és egyéb munkákban is képesek lehetnek kiváltani az emberi erőt, ez pedig óriási segítség egy olyan időszakban, amikor egyre égetőbb a munkaerőhiány. Jelenleg még légtérhasználati engedély kell a drónokhoz, és csak kísérleti jelleggel lehet őket használni. Ám ha elkészül a dróntörvény, az alapján kizárólag akkreditált pilóták vezérelhetnek majd ilyen eszközöket - írják.
Hirdetés
A drónok növényvédelmi célú alkalmazása jelenleg illegális
A drónok mezőgazdaságban történő, növényvédelmi célú alkalmazása új jelenség. Az ilyen célú használatuk ugyanakkor jelenleg nem engedélyezett, arra csak a jogi környezet kialakítását követően nyílik lehetőség. Maga a téma rendkívül összetett, több irányból is vizsgálni kell. A hatályos jogszabályi előírás szerint a hazánkban forgalmazott növényvédelmi gépeket típusminősítési eljárásnak kell alávetni, melynek során ellenőrzik, hogy a permetezőgép megfelelően működik, szórásképe egyenletes és használata nem okoz elfogadhatatlan környezeti terhelést.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés