A “Mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” felhívás célja a mezőgazdasági termelés biztonsága és a klímaváltozáshoz való alkalmazkodása érdekében a vízvisszatartás. Továbbá a vízkészleteinkkel való fenntartható gazdálkodás, takarékos öntözési technológiák elterjesztése, a klímaváltozásnak ellenálló termelési módszerek és fenntartható területhasználat biztosítása, a felszíni és felszín alatti víztestek mennyiségi szempontból jó állapotba hozásához és/vagy a jó állapotuk megőrzéséhez szükséges intézkedések támogatása.

A Gordius írt összefoglalót a pályázati kiírásról, ezt az anyagot szemléztük.

Nagyon sok részletet gyűjtöttünk össze a “Mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” pályázatról - Fotó: Magro.hu, CSZS, Dusnok

Kik pályázhatnak?

Olyan mezőgazdasági termelők, akik igazolják, hogy:

  • Rendelkeznek legalább 6000 STÉ (az STÉ kalkulátor ide kattintva elérhető) üzemmérettel az elmúlt lezárt teljes üzleti éveben (fiatal gazdák esetén csak lezárt üzleti év szükséges, tehát 2020-ben alapított vállalkozással már 40 év alatti mezőgazdasági termelők tudnak pályázni)
  • A támogatási kérelem benyújtását megelőző évben az árbevételük legalább 50%-a mezőgazdasági termelésből származott

A pályázat keretében a támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség. Kollektív projektnek minősül a termelői csoport, a termelői szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott projekt. Ebben az esetben fontos, hogy a tagok összeszámolt árbevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből kell, hogy származzon, valamint a tagok legalább 50%-ának rendelkeznie kell minimum 6000 STÉ-vel.

A támogatás jellege és mértéke

A “Mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” támogatás egész Magyarországról igényelhető, egyéni beruházás esetén legfeljebb 1 milliárd forint, kollektív beruházás esetén pedig legfeljebb 2 milliárd forint igényelhető. A támogatási intenzitás 50%, kivéve Budapest és Pest megyében 40%. Kollektív beruházás esetén +20%, valamint Fiatal gazda pályázó esetében +10% a támogatási intenzitás. Amennyiben egy konzorciumi formában benyújtott támogatási kérelem összes résztvevője Fiatal gazda, úgy a támogatási intenzitás: 80%.

A támogatható tevékenységek

Öntözőberendezések vízellátását biztosító vízvisszatartás létesítményeinek támogatása fenntartható vízkészlet-gazdálkodás biztosításával, ezen belül víztározók létesítésének támogatása közepes nagyságú tározók kialakítása révén, amelyek mérete már megengedi, hogy öntözővíz kivétel is lehetséges legyen 

  • tározótér kialakítása, építése, a területre hulló csapadék és felgyülemlett belvíz visszatartására, tárolására,
  • geotextíliák elhelyezése,
  • tározó terek vízzáró szigetelése,
  • tábla szintű vízkormányzási művek kialakítása: a víztározóba gyűjtendő víz útjának kialakítása (csatorna, vizes árkok),
  • partvédő művek, földművek kialakítása

Új öntözőberendezések beszerzése, illetve új öntözővíz-szolgáltató művek létrehozása 

  • vízi létesítmények és kapcsolódó műtárgyainak építése,
  • felszíni és felszín alatti vízkivételi művek kialakítása,
  • új korszerű (víz – és energiatakarékos) gépek, berendezések és szerelvények telepítése,
  • öntözőgépek,
  • szivattyúk,
  • szűrők,
  • csővezetékek,
  • szerelvények,
  • távvezérlő rendszerek,
  • meteorológiai állomás,
  • talajszondák,
  • korszerű távvezérelt/automatizált rendszerek kiépítéséhez kapcsolódó számítógépes szoftverek és eszközök, IKT fejlesztések vásárlása,
  • tápanyag-utánpótlás rendszerének kialakítása

Természetes szűrőmezők kialakítása a keletkezett felesleges és a gazdálkodás szempontjából káros vizek összegyűjtést követő tápanyag terhelésének csökkentése, majd befogadó vízfolyásba történő továbbítása céljából: 

  • a szűrőmező létesítésére alkalmas tér kialakítása, építése,
  • szűrőmező kialakítása,
  • rávezetés és elvezetés céljából szabályozó műtárgyak kiépítése

Meglévő öntözőberendezések vízfelhasználás hatékonyságának javítása, valamint öntözési infrastruktúra és kapcsolódó műtárgyainak fejlesztése, rekonstrukciója

  • szilárd burkolattal ellátott, illetve burkolat nélküli meliorált út kialakítása, felújítása, szélesítése,
  • egy- vagy kétoldalú útárkok kialakítása,
  • szükséges átemelők,
  • forgalom átvezetésre alkalmas létesítmény kiépítése

Meglévő öntözőberendezések vízfelhasználás hatékonyságának javítása, valamint öntözési infrastruktúra és kapcsolódó műtárgyainak fejlesztése, rekonstrukciója

  • vízi létesítmények és kapcsolódó műtárgyainak rekonstrukciója, fejlesztése, a meglévő elavult rendszer elemeinek cseréje: új korszerű (víz – és energiatakarékos) gépek, berendezések és szerelvények telepítése,
  • új öntözőgépek telepítése,
  • új csővezetékek,
  • jobb hatásfokú szórófejek beépítése,
  • automatizált öntözőtelepek kialakítása,
  • az automatizált rendszerhez szükséges meteorológiai állomás beszerzése,
  • talajszondák telepítése,
  • szivattyútelepek felújítása,
  • korszerű távvezérelt/automatizált rendszerek kiépítéséhez kapcsolódó számítógépes szoftverek és eszközök, IKT fejlesztések vásárlása,
  • tápanyag-utánpótlás rendszerének kialakítása,
  • földmedrű csatornák burkolása.

Öntözőberendezések energiafelhasználás hatékonyságának javítása

  • vízi létesítmények és kapcsolódó műtárgyainak építése,
  • megújuló energiaforrások használata (különösen szél-és napenergia felhasználása),

Kötelező vállalások a “Mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” pályázatban

A pályázónak létszámtartásra vonatkozó kötelezettségek kell vállalnia. Amennyiben a pályázat benyújtása előtt a támogatást igénylő alkalmazottat foglalkoztatott, nyertes pályázat esetén a fenntartási időszakban (5 év) a  foglalkoztatotti bázislétszámot nem csökkentheti, a pályázat benyújtását megelőző átlaglétszámhoz képest.

Nem támogatható tevékenységek

Az eddig felsorolt tevékenységeken túlmenően más tevékenység nem támogatható, kiváltképp:

Működési költségek, bérköltségek, forgóeszközök vásárlása

Meliorált utak kialakítása esetén: drénezési eljárás és burkolt felületű vízgyűjtő árok kialakítása.

A pályázatok benyújtásának határideje

A “Mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” pályázat jelen felhívásának keretében a támogatási kérelmek benyújtására 2023. június 30. napjáig, vagy forráskimerülésig van lehetőség.

A Mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése VP2-4.1.4-16 pályázat részleteit itt lehet elolvasni.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Tíz szakember kapta meg a Népművészet Mestere díjat 2024-ben

2024.10.05.

A Népművészet Mestere díj egyes alkotások vagy egész életmű elismeréseként azoknak a népművészeknek adományozható állami kitüntetés, akik hosszabb időszak alatt kifejtett munkásságuk során a népművészet fejlesztésében kimagasló eredményeket értek el.

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás