Új, magyar megoldás segíthet a szőlőperonoszpóra elleni védelem során felhasznált réz kiváltására. A növényvédelmi kísérletet a tagatóz hatóanyagú szerrel végzik. Erre azért lehet szükség, mert a réz nehézfém, felhalmozódik a talajban és nagy mennyiségben alkalmazva kedvezőtlen körülményeket hoz létre az ott élő mikroorganizmusok számára. Ráadásul a réz bányászata sem kedvez a környezetnek, ezért is fontos alternatív megoldások után kutatni az ökológiai növényvédelemben is.

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) számolt be róla, hogy a kísérletben vizsgált tagatóz egy olyan cukorszármazék, ami baktericid és fungicid, azaz baktérium- és gombaölő hatású anyag. A tagatóz a tejcukor származéka, a természetben ritkán fordul elő. Fontos, hogy több nemzetközi szabadalomban is szerepel, pont a természetes növényvédelmi hatása miatt.

A tagatóz hatóanyag válthatja ki a rezes permetezést a szőlőtermesztésben - képünk illusztráció

Amikor a döntetlen is jó eredmény: kiválthatja a rezet a cukorszármazék

A Veszprém megyében, a Balatonfüredi járásban található Tagyon-hegyen, a Martinus pincészetben megvalósuló kísérlet 2019-es évben utolsó kórtani elemzését Varga Máté növényorvos végezte el, és – bár a kísérlet még csak első évét zárja – a jelenlegi adatok szerint a tagatóz tudta tartani a lépést a hagyományos rezes kezeléssel. Bár egy új növényvédőszernél többnyire az az elvárás, hogy jobb hatékonysággal bírjon, mint a már meglévők szerek, ebben az esetben már a megegyező eredmény is biztató. Hiszen ez azt bizonyítja, hogy a tagatóz alkalmas lehet a réz kiváltására a szőlőperonoszpóra elleni védelemben.

Arról még ősszel számoltak be, hogy az addigi eredmények alapján úgy tűnik, hogy a tagatózos kezelés esetében 1-2 százalékkal nagyobb mértékben fordult elő a szőlő peronoszpóra, mint a rézzel kezelt kontroll parcellákon, de a különbség egyik esetben sem volt szignifikáns. Ezen felül megfigyelték, hogy az értékelések során a peronoszpórás foltok nagy része már beszáradni látszott. A rézkezelés esetében valamivel kevesebb volt ugyan az olajfolt, azonban itt az első felvételezés alkalmával minden esetben aktívan sporulált, a későbbi zsendüléskori állapotban is hasonló tendenciát jegyeztek fel. Azonban ekkor már a réztartalmú tankkeverékkel kezelt tőkék lombján is látszott a peronoszpórás foltok beszáradása. Egyelőre úgy tűnik tehát, hogy alternatíva lehet a tagatóz hatóanyag a réz kiváltására, a megalapozott információk kinyerése érdekében azonban a kísérlet jövőre is folytatódik - írta az ÖMKi.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás