A gombarezisztens szőlőfajták voltak a országos szőlész-borász konferencia egyik legérdekesebb témái, ezekről Brazsil Dávid, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára, és Gyukli Krisztián balatonfüredi borász beszélt az infoRádiónak.

Az Agro Napló anyagát szemléztük. Brazsil Dávid, Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára szerint nagyon fontos téma a környezetvédelem – ez meghatározó a szőlőtermesztés szempontjából, hiszen a fogyasztók igényei, illetve maguk a szabályozók egy zöld forradalom felé mozdítják a teljes mezőgazdaságot, és ez alól a szőlő-bor ágazat sem kivétel. Erre figyelve a konferencián a környezetkímélő termesztési technikákról is szó volt. Például a rezisztens, vagyis ellenálló szőlőfajták termesztésével biztosítható, hogy kevesebb növényvédő szerrel, még zöldebben, még gazdaságosabban lehessen borszőlőt termelni. Az egyik legnagyobb kihívásra hívta fel újra a figyelmet a 2018-as évjárat: a globális felmelegedés, a klímaváltozás hatása erősen jelentkezett - mondta Brazsil Dávid. Azon túl, hogy új kórokozók is megjelennek a szőlőtermesztésben, olyan klimatikus kihívásokkal állunk szemben, amelyekre az egyik válasz az új, ellenállóbb, rezisztens szőlőfajták bevezetése lehet. Ellenáll azoknak a szélsőséges klimatikus viszonyoknak is, amiket az elmúlt időszakban minden borpiaci évben átélünk - folytatta.

A gombarezisztens szőlőfajták jelentősége egyre nagyobb, és ez így lesz a jövőben is

A balatonfüredi Gyukli Pince évek óta foglalkozik rezisztens szőlőfajtákkal. A borászatot irányító Gyukli Krisztián korábban 10 éven át dolgozott egy németországi kutatóintézetben, ahol a gombarezisztens szőlőfajtákkal, illetve ezek boraival is foglalkozott. A szakember az InfoRádió kérdésére elmondta: szerencsésnek érzi magát, hiszen Baden-Württemberg tartomány borászati régiója az egész világ ökológiai gondolkodásának a bölcsője, és ott számos ökológiai termelővel, biodinamikus termelővel megismerkedhetett.

Ott tíz borászatból négy már ökológiailag gazdálkodik, ezért már nem volt nehéz magamra húzni ezt a gondolkodást. Az elmúlt 6-7 évben nagyon sok gombarezisztens szőlőfajtát telepítettem elsőként ott, a borrégióban, sőt Magyarországon is, amikből kiváló minőségű és vegyszermentes borokat készítek. Úgy látom, hogy ez a jövő, nem csak a borászat, hanem a mezőgazdaság összes szektora számára. Az egyetlen járható út a fenntartható és vegyszermentes gazdálkodás" - folytatta a borász.

Rajnai rizling keresztezése hozott jó eredményt

Gyukli a rajnai rizlinget hozta példának, ezt a szőlőfajtát tovább keresztezték különböző amerikai direkttermő fajtákba, hogy ezáltal a rezisztencia génjét be tudják vinni a rajnai rizlingbe. Az így kapott új fajtába visszakeresztezték a rajnait, az így kialakított új fajtába még egyszer visszakeresztezték, amivel az amerikai hibrid ízét el tudták tüntetni ebből az új szőlőből.

Ennek köszönhetően a rezisztencia és a rajnai rizlingre jellemző érési potenciál mellett a vegetációs paraméterek, az agrobiológiai sajátosságok és a bor karaktere, valamint a genetikai adottságai is mind megmaradtak. Az új fajta neve johanniter, ami egy olyan szőlőfajta Németországban, ami rajnai rizling borokat terem, de vegyszermentes gazdálkodással egészségesen tartható.

Mikor ezt láttam, azt mondtam, hogy most azonnal Magyarországról elviszek néhány nagyon jó szőlőfajtát Németországba, a Freiburgi kutatóintézetbe. Ott van a cserszegi fűszeres, a juhfark, az olaszrizling, a nektár, és még számos kiváló szőlőfajta. Most már mintegy 8 éve a Freiburgi kutatóintézetben a magyar fajtáinkba viszik bele a rezisztens gént.

Gyukli Krisztián

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás