Ritkaság a teljesen egészséges, tünetmentes fokhagyma az üzletben
Hatvan évvel ezelőtt a budapesti Kertészeti Főiskola nagy tudású professzora azt tanította, hogy a fokhagymának nincs betegsége. Ez akkor biztos úgy is volt. Ma már ritka a boltban, illetve piacon kapható olyan fokhagyma, amelyiken nem látható növényi betegség vagy más kárkép tünete.
A fokhagyma nemcsak zöldség, fűszer, hanem gyógynövény is. Ma már sok, humán gyógyászatra alkalmas gyógyszert készítenek belőle, ezért különleges gyógynövényként tartják számon.
A fokhagymából készült gyógyszer úgyszólván mindenre alkalmas, a fülfertőzések kezelésétől kezdve a szívbetegségek és tüdőbaj gyógyításán át, egészen a rákos megbetegedések kiegészítő kezeléséig – írta a Kerti Kalendárium nyomán a magyarmezogazdasag.hu.
Hirdetés
Ugyanakkor egy sor betegség okozhat – akár végzetes – fertőzést a fokhagymán.
Levélatkák szívásnyomai a gerezdeken
A fokhagymát ősszel és tavasszal is ültetik, de mindkettőnek ugyanazok a betegségei. Baktérium és a mozaikvírus is károsítja, előbbi a tárolás alatt lép fel, utóbbi a vegetációban károsít. A mozaikvírus az egész növényt károsítja: kezdetben a vírusos fokhagyma levelei sárgulnak és torzulnak, világossárga csíkok alakulnak ki a levélen. A növények gyengén fejlődnek, és kis, éretlen hagymát hoznak. A vírus levéltetvekkel, valamint szaporítóanyaggal és növényi nedvvel is terjed. Az első tünetek megjelenésekor a növényeket el kell távolítani és el kell égetni.
A hagyma levélatka jelenlétét nemcsak a levélen, hanem a hagymán is láthatjuk, különösen, ha eltávolítjuk a burkát A tárolt hagymán barnás parásodás, rücskösség látható. Az atka a fertőzött talajból tojások tömegét helyezi a növényekbe.
A fokhagymát is megfertőzi a lágyrothadást okozó baktérium: olyan típusú betegséget okoz, ami szinte az egész növényt elpusztíthatja.
Baktériumos fokhagymagerezd
Főleg akkor fordul elő, amikor érés idején csapadékos az időjárás, de a túlzott nitrogéntrágyázás is segíti kialakulását. A baktérium a fokhagymát a növekedési időszakban fertőzi a nyak felől. A gerezdeken sárga és barna foltok alakulnak ki, bizonyos esetekben a gerezdek átlátszókká, majd nyálkássá válnak, bűzösen rothadnak, és nem képeznek palántákat.
Védekezésként fontos betartani a vetésváltást, a tenyészidő végén kerülni kell a nitrogéntrágyázást. Betakarítás után a termést alaposan meg kell szárítani.
A fokhagymát szárfonálféreg is károsíthatja, ami ellen nagyon nehéz a védekezés. A lárvák a gyökéren keresztül behatolva belső élősködőként táplálkoznak, szaporodnak. Fertőzés esetén akár a termés 50-100%-át is tönkretehetik.
Sajnos kistermelők számára nincs felhasználható készítmény fonálférgek ellen. Védekezésként ebben az esetben is a vetésforgó betartása jöhet szóba.
Fuzáriumos rothadás hatása a fokhagymára
Nagyon gyakori betegség a fokhagymán a fuzárium, főként a levegőtlen talajokon. Többnyire a tenyészidő végén károsít. Gyengültségi betegség, a fokhagyma a talajlakó kártevők által okozott sérüléseken át fertőződik meg.
A forró és nedves időjárás kedvező a gomba számára. A beteg növény rothad, könnyen kihúzható a talajból. A betegség első tünete a felső levelek sárgulása, és pusztulása. Ha egy ilyen növényt kiásunk, akkor látható, hogy a hagyma alulról elkezdett rothadni. Ennek a kórokozónak a fokhagymán kívül nagyon sok tápnövénye van, a vöröshagyma, a keresztesvirágú növények, tökfélék, paradicsom, kukorica és más növények.
Ugyanazon a táblán 4-5 évenként szabad csak fokhagymát termeszteni. A betegség megelőzése érdekében nagyon oda kell figyelni az egészséges szaporítóanyagra és a talaj gyommentesítésére is, mert a nagy csalán, a pitypang és a bogáncs fertőzési forrás lehet. A fuzárium ellen Trichoderma gombát tartalmazó készítménnyel lehet védekezni.
Szürkepenész az egész hagymán és egy hagymagerezden
A szürkepenész gyakori kórokozó, a tenyészidő végén károsít. A fokhagyma a talajban fertőződik meg, de a tünetek a tároláskor tűnnek fel. Különösen akkor károsodik a hagyma, ha a tárolóhely hőmérséklete 12-24 °C között van, és a relatív légnedvesség meghaladja a 70%-ot. A fertőzés hosszú ideig észrevétlen maradhat, mert a hagyma nyakán jut be a kórokozó a hagymafejbe.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés