Apró drónok, mesterséges intelligenciával lehetnek a jövőben a virágok beporzói. Lehetséges, hogy robotméh porozza meg a növényeket?

Előrehaladott kísérleteket folytat a mesterséges beporzás megvalósítására a japán Advanced Industrial Science and Technology (AIST) intézet. Mesterséges intelligenciával ellátott apró repülő robotok végezhetik el a természet dolgát a jövőben. A növények virágainak irányított megtermékenyítését már alkalmazzák, például a vetőmag termesztés kapcsán: ez a kukorica címerezése.  Ám a drónok ilyen célú alkalmazása még újdonság a technológiai piacon - írja a Gazdablog.hu oldal.

A beporzást végző robotméh testén lószőr és ragacsos anyag van, és ezek a kis robotrepülők Japánban már sikeresen poroztak be liliomokat. A négyrotoros quadrokopter 42 mm széles és 14,8 gramm tömegű. A lószőr és a speciális ragacsos anyag hosszú kísérletezések eredménye. A kutatás vezetői abban bíznak, hogy a robotizált beporzó eszközök helyettesíthetik a kézi beporzást és a természetes megporzás alatt is szinergikus hatást fejtenek ki a természetes beporzó rovarokkal együttműködve. „A tökéletes megoldásig azonban még további vizsgálatokra és fejlesztésekre van szükség” -mondta Eijiro Miyako, az egyik kutató.

A drónokhoz hasonló robotrovart építenek.
 

A Sussexi Egyetemen, Thomas Nowotny és csapata olyan repülő eszközöket fejlesztenek, amelyeket kis méretükből adódóan nem szükséges különböző tájékozódást szolgáló elektronikus alkatrészekkel ellátni. Sussexben a méhek működését tanulmányozzák, és szeretnének tanítható repülő robotokat fejleszteni. A cél, hogy a GPS-re se legyen szükség, mert a helymeghatározó rendszer eddig korlátozhatta az ilyen eszközök használatát.

A világ több tudományos központjában is foglalkoznak a növények beporzásának elősegítését célzó kutatásokkal, de náluk egyelőre kevés eredményt tudnak felmutatni.

A növények beporzása nagyon fontos kérdés az élelmiszertermelés miatt. Hazánkban a népességhez viszonyítva sok a méhész, és kiemelkedően magas a méhsűrűség. Ez azt jelenti, hogy egy adott területre jelentős számú beporzó rovar jut. A tevékenységet ugyanakkor nem csak a házi méhek, hanem az olyan természetes beporzó rovarok is végzik, mint az egyes poszméhek. A rovarok védelme a méhészek mellett a gazdák feladata is, amit a különböző kötelező előírások maradéktalan betartásával segíthetnek elő.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás