Robotméh zümmöghet a jövőben a földeken?
Apró drónok, mesterséges intelligenciával lehetnek a jövőben a virágok beporzói. Lehetséges, hogy robotméh porozza meg a növényeket?
Előrehaladott kísérleteket folytat a mesterséges beporzás megvalósítására a japán Advanced Industrial Science and Technology (AIST) intézet. Mesterséges intelligenciával ellátott apró repülő robotok végezhetik el a természet dolgát a jövőben. A növények virágainak irányított megtermékenyítését már alkalmazzák, például a vetőmag termesztés kapcsán: ez a kukorica címerezése. Ám a drónok ilyen célú alkalmazása még újdonság a technológiai piacon - írja a Gazdablog.hu oldal.
A beporzást végző robotméh testén lószőr és ragacsos anyag van, és ezek a kis robotrepülők Japánban már sikeresen poroztak be liliomokat. A négyrotoros quadrokopter 42 mm széles és 14,8 gramm tömegű. A lószőr és a speciális ragacsos anyag hosszú kísérletezések eredménye. A kutatás vezetői abban bíznak, hogy a robotizált beporzó eszközök helyettesíthetik a kézi beporzást és a természetes megporzás alatt is szinergikus hatást fejtenek ki a természetes beporzó rovarokkal együttműködve. „A tökéletes megoldásig azonban még további vizsgálatokra és fejlesztésekre van szükség” -mondta Eijiro Miyako, az egyik kutató.
Hirdetés
A Sussexi Egyetemen, Thomas Nowotny és csapata olyan repülő eszközöket fejlesztenek, amelyeket kis méretükből adódóan nem szükséges különböző tájékozódást szolgáló elektronikus alkatrészekkel ellátni. Sussexben a méhek működését tanulmányozzák, és szeretnének tanítható repülő robotokat fejleszteni. A cél, hogy a GPS-re se legyen szükség, mert a helymeghatározó rendszer eddig korlátozhatta az ilyen eszközök használatát.
A világ több tudományos központjában is foglalkoznak a növények beporzásának elősegítését célzó kutatásokkal, de náluk egyelőre kevés eredményt tudnak felmutatni.
A növények beporzása nagyon fontos kérdés az élelmiszertermelés miatt. Hazánkban a népességhez viszonyítva sok a méhész, és kiemelkedően magas a méhsűrűség. Ez azt jelenti, hogy egy adott területre jelentős számú beporzó rovar jut. A tevékenységet ugyanakkor nem csak a házi méhek, hanem az olyan természetes beporzó rovarok is végzik, mint az egyes poszméhek. A rovarok védelme a méhészek mellett a gazdák feladata is, amit a különböző kötelező előírások maradéktalan betartásával segíthetnek elő.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés