Az MI-stratégia egyik fő eleme a mesterséges intelligencia alkalmazása az agrárgazdaság hatékonyabbá tételében. Az Agrár Adat Keresztrendszer, amelyet a mesterséges intelligencia segítségével hoznának létre, a teljes termelői oldal lefedését lehetővé tenné egy olyan platform formájában, amely képes több forrásból az adatok rögzítésére. Segítene továbbá a gazdálkodók és a hivatalos szervek közötti adatcserében is. Így például a NAV, az OMSZ, a Nébih, és a MÁK elérése is jelentősen egyszerűbbé válhat a gazdálkodók számára.

Az agrár felsőoktatással együttműködve tervezik a Digitális Agrárinnovációs Központ (DAIK) és a Digitális Élelmiszerlánc Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Központ megnyitását. Ezek a mezőgazdaság számára hasznos innovációkat támogatnák, valamint a mesterséges intelligenciát alkalmazó start-upok inkubátoraiként is szolgálnának - írta a Piac és Profit cikke. A stratégia kidolgozói fontosnak tartják továbbá egy olyan tesztkörnyezet kiépítését is, ahol megtörténhet a robotok tesztelése, erre az agrárinnovációk esetében például a Mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtokot javasolják.

A mesterséges intelligencia lehetőségeinek tökéletes alkalmazásához szükség lesz a drónokra és autonóm gépek használatára vonatkozó szabályozás módosítására és kialakítására is - Fotó: Adam's Photovision, Budapest

A robotok és a mesterséges intelligencia a mindennapokba történő beépítéséhez szükség lesz a drónokra és autonóm gépek használatára vonatkozó szabályozás módosítására és kialakítására is. Továbbá a megfelelő alkalmazás tanításához létrehoznák a Digitális Agrárakadémiát is.

Az időjárás hatásait is enyhítheti a mesterséges intelligencia

Az éghajlatváltozás más ágazatoknál és régióknál erőteljesebben érinti a magyar mezőgazdaság szereplőit a kitettség és a hozzájárulás szempontjából is. Közvetlen hatások a szélsőséges időjárási jelenségek, valamint a minőségi problémák, új növény-egészségügyi kockázatok megjelenése. Közvetett hatások pedig az ingadozó világpiaci árak, valamint az ingadozó gazdálkodói jövedelmek – fogalmaz az MI-stratégia. Ennek egyik fő eleme a mesterséges intelligencia alkalmazása az agrárgazdaság hatékonyabbá tételében, ezért a dokumentum külön is foglalkozik ezzel. Ahogy írják, pont ezért elemi érdeke a mezőgazdaságnak, hogy fenntartható állapotban őrizze meg a környezetet, mert ez a jövőbeli termelés egyik legfontosabb tényezője. Az éghajlatváltozás káros hatásainak mérséklése, visszafordítása tekintetében az ágazatot kiemelten érinti a légköri szennyezők kibocsátásának kérdése az állattartásban (pl. a tenyésztett állatok ökológiai lábnyoma), a növénytermesztésben (pl. műtrágya használata) és az erdőgazdálkodásban is.

Ammóniacsökkentés az egyik cél

Magyarországnak alkalmazkodnia kell a nemzetközi szabályozáshoz, hiszen az Európai Uniós irányelveknek megfelelően cél a magyar mezőgazdasághoz köthető ammónia kibocsátása 32 százalékos csökkentése 2030-ig. A stratégia készítői szerint növénytermesztéssel és állattenyésztéssel kapcsolatos MI alapú, optimalizáló megoldások alkalmazásával csökkenthető az ehhez kapcsolható ökológiai lábnyom mérete, ezáltal a szektor károsanyag kibocsátása is. A dokumentum szerint az aszály- és fagykárok, valamint a jégeső ellen MI-alapú előrejelző, elemző módszerekkel kell védekezni. Felhívják a figyelmet arra is, hogy az állattartás esetében veszélyeket rejt a melegebb időszakokban megfigyelhető 10 százalékos tejtermelési visszaesés, valamint a 15-50 százalékos termékenyülési arányromlás is. A takarmánynövények esetében a vetés és a betakarítás ideje optimalizálható, a termésátlagok csökkenése előre jelezhető, továbbá a kártevők mutációja elleni védelem is hatékonyabb lehet mesterséges intelligencia támogatásával - írja a cikk.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás