Napjainkban egyre több helyen találkozhatunk gépesített mezőgazdasági üzemekkel, legyen szó növénytermesztésről, vagy állattenyésztésről. Viszont amíg a növénytermesztési ágazat folyamatos fejlődésen esik át, addig az állattenyésztésre nem minden esetben fordul akkora figyelem, mint amire szükség lenne. Az alábbiakban a tejhasznú szarvasmarha tenyésztés fejlesztése lesz a téma, amelyről az Agrárium 2020 konferenciáján esett szó Gregosits Balázs jóvoltából.

A tejtermelés elősegítése a cél. (Fotó: Pixabay, Ilyessuti)

Aktuálisnak nevezhető a téma, hiszen míg évtizedekkel ezelőtt az állattenyésztés esetében csak az emberi munkaerő jöhetett szóba, addig mára igyekeznek minél inkább leredukálni a kézi munkaerőt. Ennek oka az, hogy az alapvetően is munkaerőhiányban szenvedő ágazathoz ritkán lehet találni megfelelő szakképesítéssel rendelkező jelentkezőt, illetve ha a gépesítés mellett döntünk, annak hatására a munkafolyamatok is felgyorsulnak, ezzel növelve a profitot. A másik nagy probléma az állategészségügyet érinti, hiszen ha a tehén egészségügyileg nem megfelelő állapotban van, úgy nem termel a gazda számára.

De mégis hogyan lehetne elérni azt, hogy mind a tejmennyiség, mind pedig a tejminőség növekedésnek induljon anélkül, hogy az állat sokkhatást élne át?

A válasz a takarmányozásban, valamint a technológiában keresendő.

Hogyan takarmányoztunk eddig? Ezidáig teljes takarmánykeverék, a TMR (Total Mixed Ration) volt használatban, amelyet az irányított tehénforgalom során alkalmaztak, ám a robotfejés fejlesztésével a PMR-re (Partial Mixed Ration) való átállás a cél. A TMR esetében a tehén akkor vett magához tápanyagot, amikor adagolták, így a tápanyagtartalom, a pH érték folyamatosan ingadozott az állat bendőjében. Ellenben a PMR-nél, ugyanis ennél az eljárásnál a teheneknek szabad forgalmat adnak, így akkor táplálkozik, amikor szeretne, és abba a fejőállásba áll be, és akkor, amikor szeretne. Így az állatot nem éri stresszhatás, és magasabb tejhozammal zár. Bár a PMR esetében közel 7 liter tejnek megfelelő energiamennyiséggel kevesebb kell, hogy legyen, ezt az energiamennyiséget a csalogatótápban pótolják. Így takarmányozási szempontból 8-13%-kal növelhetjük a termelésünket, ugyanis a pH egyenlőség kapcsán sokkal kiegyensúlyozottabb eredményt kapunk a bendő pH értékeiben.

Granulátumokat kell kialakítani.

Cél az, hogy az állat magától menjen be a fejőberendezésbe, ehhez szükségesek a csalogatótápok, ezért fontos a takarmány minősége. Termelői csoporttól függően 1-8 kg/tehén/nap takarmányt kell kijuttatni. Fontos a takarmány minősége és állaga, mivel a poros alapú takarmányokat az állat nehezebben veszi magához, így kevesebb tápanyaghoz jut.

Technológia

Bár elsőnek hihetetlennek hangozhat, a tehenészetek robotizálása valójában növeli az állatjólétet. Ugyanis ebben az esetben nincs szükség az állat felhajtására, vagy a várakozóban eltöltött stresszes időre. A fenntarthatóság a robotizálásnak köszönhetően könnyebben megvalósul. Közel 50 ezer robottechnológia létezik, és ennek 80%-a Európában van jelen. Magyarországon 25-30 olyan robottechnológiával működő tejtermelő gazdaság van, amely jelen pillanatban prosperál. Megéri mérlegelni, hogy hogyan érdemes gépesíteni a gazdaságot, hiszen a tehénlétszám nagyban befolyásolja a fejlesztést. 350-450 tehénlétszámig az istállórobotos technológia javasolt, viszont afölött ez már nem gazdaságos, így a fejőházi technológia szükséges.

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás