Napjainkban egyre több helyen találkozhatunk gépesített mezőgazdasági üzemekkel, legyen szó növénytermesztésről, vagy állattenyésztésről. Viszont amíg a növénytermesztési ágazat folyamatos fejlődésen esik át, addig az állattenyésztésre nem minden esetben fordul akkora figyelem, mint amire szükség lenne. Az alábbiakban a tejhasznú szarvasmarha tenyésztés fejlesztése lesz a téma, amelyről az Agrárium 2020 konferenciáján esett szó Gregosits Balázs jóvoltából.

A tejtermelés elősegítése a cél. (Fotó: Pixabay, Ilyessuti)

Aktuálisnak nevezhető a téma, hiszen míg évtizedekkel ezelőtt az állattenyésztés esetében csak az emberi munkaerő jöhetett szóba, addig mára igyekeznek minél inkább leredukálni a kézi munkaerőt. Ennek oka az, hogy az alapvetően is munkaerőhiányban szenvedő ágazathoz ritkán lehet találni megfelelő szakképesítéssel rendelkező jelentkezőt, illetve ha a gépesítés mellett döntünk, annak hatására a munkafolyamatok is felgyorsulnak, ezzel növelve a profitot. A másik nagy probléma az állategészségügyet érinti, hiszen ha a tehén egészségügyileg nem megfelelő állapotban van, úgy nem termel a gazda számára.

De mégis hogyan lehetne elérni azt, hogy mind a tejmennyiség, mind pedig a tejminőség növekedésnek induljon anélkül, hogy az állat sokkhatást élne át?

A válasz a takarmányozásban, valamint a technológiában keresendő.

Hogyan takarmányoztunk eddig? Ezidáig teljes takarmánykeverék, a TMR (Total Mixed Ration) volt használatban, amelyet az irányított tehénforgalom során alkalmaztak, ám a robotfejés fejlesztésével a PMR-re (Partial Mixed Ration) való átállás a cél. A TMR esetében a tehén akkor vett magához tápanyagot, amikor adagolták, így a tápanyagtartalom, a pH érték folyamatosan ingadozott az állat bendőjében. Ellenben a PMR-nél, ugyanis ennél az eljárásnál a teheneknek szabad forgalmat adnak, így akkor táplálkozik, amikor szeretne, és abba a fejőállásba áll be, és akkor, amikor szeretne. Így az állatot nem éri stresszhatás, és magasabb tejhozammal zár. Bár a PMR esetében közel 7 liter tejnek megfelelő energiamennyiséggel kevesebb kell, hogy legyen, ezt az energiamennyiséget a csalogatótápban pótolják. Így takarmányozási szempontból 8-13%-kal növelhetjük a termelésünket, ugyanis a pH egyenlőség kapcsán sokkal kiegyensúlyozottabb eredményt kapunk a bendő pH értékeiben.

Granulátumokat kell kialakítani.

Cél az, hogy az állat magától menjen be a fejőberendezésbe, ehhez szükségesek a csalogatótápok, ezért fontos a takarmány minősége. Termelői csoporttól függően 1-8 kg/tehén/nap takarmányt kell kijuttatni. Fontos a takarmány minősége és állaga, mivel a poros alapú takarmányokat az állat nehezebben veszi magához, így kevesebb tápanyaghoz jut.

Technológia

Bár elsőnek hihetetlennek hangozhat, a tehenészetek robotizálása valójában növeli az állatjólétet. Ugyanis ebben az esetben nincs szükség az állat felhajtására, vagy a várakozóban eltöltött stresszes időre. A fenntarthatóság a robotizálásnak köszönhetően könnyebben megvalósul. Közel 50 ezer robottechnológia létezik, és ennek 80%-a Európában van jelen. Magyarországon 25-30 olyan robottechnológiával működő tejtermelő gazdaság van, amely jelen pillanatban prosperál. Megéri mérlegelni, hogy hogyan érdemes gépesíteni a gazdaságot, hiszen a tehénlétszám nagyban befolyásolja a fejlesztést. 350-450 tehénlétszámig az istállórobotos technológia javasolt, viszont afölött ez már nem gazdaságos, így a fejőházi technológia szükséges.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás