A robotok után már itt vannak a kobotok is
A mezőgazdaságban az élő munkának évszázadok óta szinte kizárólagos szerepe volt a termelésben. Az emberi kezek munkája évszázadokig helyettesíthetetlennek tűnt, most azonban egyre nagyobb teret kezdenek hódítani a robotok az agráriumban. Sok olyan területet találtak ugyanis a szakemberek, amit a gépek is könnyű szerrel elvégezhetnek, kiváltva az emberi munkaerőt.
Sőt, a robotok mellett már úgynevezett kobotok (együttműködő robotok) végzik egyes gyárakban a monotonitással járó feladatokat. Mi ebből a haszon? A válasz egyszerű: a szakmai hozzáértést nem feltétlenül igénylő, nehéz fizikai munkát elvégzik a kobotok, a felszabaduló munkaerőt pedig összetettebb, szaktudást igénylő feladatok elvégzésére tudják beosztani. Ezzel jelentősen javul a termelékenység és a hatékonyság is.
Az Universal Robots szerint egy jó példa erre a GNE Farm, ahol a tulajdonosok rájöttek, hogy a termelésük optimalizálására van szükség. Ezt azonban emberi erőforrás bevonásával nem tudták megoldani, ezért robotok telepítése mellett döntöttek. Elsősorban a munkaigényes feladatok elvégzésére használnak azóta is robotokat a gazdaságban. Ilyen például a fejés előtti fertőtlenítés, illetve a fejés is. Míg régen ehhez emberi erőforrásra volt szükség, mára kizárólag gépek végzik a feladatokat.
Hirdetés
Előnyök és hátrányok
A padlóba telepített robotok telepítési költsége igen magasra rúghat, továbbá az sem pozitívum, hogy legalább egy hónapos előkészületre van szükség az üzembe helyezés előtt. Addig pedig komoly terméskiesés következik be. Ezzel szemben a moduláris rendszerek alkalmazása olcsóbb, viszont jelentősen megnő a berendezés helyigénye, ezzel (a példánál maradva) a fejőállások száma fog csökkenni, így a termelékenység is negatív irányba mozdul el. Áramkimaradás esetén pedig rendkívül veszélyesek ezek a berendezések, komoly károkat okozhatnak akár az állatokban is.
A GNE Farm által használt, a Universal Robots által létrehozott rendszer azonban sokkal kifinomultabb az előbb említett rendszerektől. A berendezés körülbelül egy négyzetméteres helyen elfér és mindössze 120 volt áramerősség szükséges az üzemeltetéséhez. A rendszer tartalmazza a számítógépet, a fertőtlenítő tartályt, a szivattyúkat, a szelepeket, a biztonsági eszközöket: egyszóval mindent, ami a fejési folyamathoz szükséges lehet. Telepítése és kezelése könnyű, egy érintőpanel segítségével kell beprogramozni a szükséges műveleteket és már működik is a berendezés. Jelenleg a piacon ez az egyetlen gép, amely a könnyű kezelhetőséget, a biztonságot és a költséghatékonyságot ilyen szinten biztosítani tudja. Nem utolsó sorban áramkimaradás esetén sincsen probléma, hajlékony karjai miatt ugyanis nem tud kárt okozni sem egyéb berendezésekben, sem a jószágokban.
Hasonló kobotok nem csak a termelésben, hanem más folyamatokban is segítik a gazdálkodókat. A Cascina Italia vállalat például ilyen, együttműködő robotot alkalmaz a tojásmindennapos feldolgozására. Elvégzi az előkészületi munkálatokat, valamint a csomagolásban is segíti a humán erőforrást.
A kobotok tehát a termék előállítása, a feldolgozás és csomagolás terén is megállják a helyüket. Segítségükkel növelhető a hatékonyság, a termelékenység, hosszú távon pedig a versenyképesség is.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés