Napjaink egyik legégetőbb problémája – nem csak a mezőgazdaságban- a munkaerőhiány. Cégünk az evo-farming Kft. a Robotti autonóm mezőgazdasági traktorral,- nemcsak erre a problémára kínál megoldást.

A Robotti többféle vázszélességgel érhető el

Küldetésümk egy jövőbe mutató technológia hazai meghonosítása, elterjesztése. Kínálatunk a dán AgroIntelli cég gépeire alapozódik, de a közeljövőben egyéb autonóm gépek, illetve parcella művelő gépek is megjelennek portfóliónkban.

Az AgroIntelli a Robotti tervezésekor azt célozta meg, hogy a legszigorúbb biztonsági előírásoknak megfelelő gépet alkosson, ami sikerült, hiszen jelenleg a Robotti a legbiztonságosabb autonóm robot a világon. Ennek érdekében a hagyományos traktor kialakítást el kellett hagyni, a robot leginkább egy „U” alakhoz hasonlítható, ahol az ’U’ betű két szára közötti terület az, amely 3 oldalról szenzorokkal védett területnek tekinthető, a robotra olyan eszközök kapcsolhatók, melyek mérete ennek megfelelő és rendelkeznek szabványos 3 pont függesztéssel.

Robotti Stanhay vetőgéppel

Jelenleg 2 modell és ezek variánsai érhetők el. Az első a 150d jelű – cégünk ezzel a típussal tart gyakorlati bemutatókat – illetve az új Long Range (LR). Ez utóbbi egy motorral rendelkezik, viszont kapott egy 300 literes üzemanyagtartályt, mellyel 60 órát képes üzemelni. A 150d modellben 2 db Kubota 75 LE-s erőforrás található.

Magyarországi bemutató - Nagyszentjános

A tájékozódást egy nagyméretű Hemisphere típusú műholdvevő biztosítja, az RTK jelpontossághoz GSM hálózatot használunk. A robot üzemeltetése nem bonyolult, könnyen elsajátítható, akár egy tableten is felprogramozható. A tábla kiválasztását követően beállíthatjuk a munkaeszköz típusát, a végrehajtandó feladatot, a művelési mélységet, sebességet, fordulók típusát stb. Ezt követően a tábla szélén már csak el kell indítanunk a kívánt programot, robotunk pedig végrehajtja azt.

A biztonsági jóváhagyása lehetővé teszi a teljesen autonóm, felügyelet nélküli munkát is, de vannak munkafolyamatok, melyek igénylik az emberi jelenlétet, illetve felügyeletet.

A magágykészítés forgó boronával testhez álló feladat a robotnak. Ezt teljesen önállóan is elvégeztethetjük vele, de például a permetezés is rá bízható, mint azt nemrég a gyártónál tett látogatásunkon láthattuk. Már elérhető a géphez fejlesztett speciális permetező, melyet leginkább a drónok által használt technológiához lehet hasonlítani, az elérhető alacsony dózis legalább is vetekszik velük. A permetező 400 literes kapacitása akár 40 ha területre is elegendő lehet, mindössze 10 liter/ha dózissal képes permetezni. További előnye, hogy 125 mm-es sávonként, mi dönthetjük el, hogy hol szeretnénk permetezni.

Dániában tett látogatásunk első napján a „Madmodet” szakmai rendezvényen vehettünk részt, ami egy, a jövőbe mutató technikai megoldásoknak szentelt kiállítás, bemutató. A kiállításon részt vettek drónforgalmazók, köztük egy benzinmotoros drónkoncepció is, valamint az Amazone is megmutatta legújabb fejlesztését. A kiállításon az érdeklődők egy folyamatos üzemre programozott Robotti 150d–t tekinthettek meg egy 400 literes Danfoil speciális permetezővel, álló gépes standon pedig egy szemenkénti vetőgéppel.

Szemenkénti vetőgéppel

A rendezvényt hátrahagyva utunkat Aarhus felé vettük, útközben megálltunk egy Robotti gépet használó biofarmon. Itt többféle kultúrán tesztelik a Robotti gépet, hagyományos gabonában, lóbab, vagy piszke ültetvényen is. A farm tulajdonosa elmondta, hogy forgatás nélküli technológiával dolgoznak, és a feladatok nagy részét a robottal látják el, ez látszik is a művelőnyomok kialakításán.

Második Dániában töltött napunkat a gyár környezetében töltöttük, ahol megtekintettük az új LR modellt, egy próba területet, bemutatták a mérnökök a folyamatban lévő fejlesztéseket, úgymint a multispektrális mérésekhez használható kamerák vagy gyomfelismeréshez, térképezéshez használható kamerákat, melyek a robottal végzett munkák közben gyűjtenek a felhasználónak adatokat.

A fejlesztések után szó esett az eddigi tapasztalatokról, alkalmunk nyílt beszélni az egyik legrégebbi, legnagyobb felhasználóval, aki az Egyesült Királyság területén 1500 hektáron folytat biogazdálkodást. Immár 2 db Robotti géppel rendelkezik, melyeket főleg hagymatermesztésben használ. A Robotti gépét a korábban kialakított ágyásai méretéhez igazította, így például a betakarító gépét továbbra is tudja használni. Elmondta, hogy ők gyomfésűt használnak, melyet kifejezetten a Robottihoz alakítottak, a tartóváz a robot kerekei mögé is ki van hozva, így a keréknyomban is képes a gyommentesítést elvégezni.

Robotti hagyma ültetvényen gyomfésűvel

Sorközművelésben is hatékony tud lenni a Robotti, akár egy rugós vagy forgókapás kultivátorral, vagy éppen egy lassabb munkát igénylő kitérős kultivátorral is.

A Robotti tehát sok munkát át tud venni a munkaerőhiánnyal küzdő gazdaságokban, akár egy táblán belül is megoldható, hogy munkamegosztással dolgozzanak együtt robotok és emberek.

Nagy előnye, hogy olyan feladatokat is rábízhatunk, melyeket mi nem szívesen végeznénk, mert például nagyon lassú sebességet igényel.

A gyártó további fejlesztéseket végez, mint például kamerás rendszerekkel, mely akár gyomtérkép készítéséhez, vagy NDVI térképek készítéséhez lehet hasznos, miközben egyéb feladatokat végez a területen a robot.

https://www.youtube.com/watch?v=OVXSsb5PjPY

A Robottival már hazánkban is találkozhattak az érdeklődők, bemutatót tartottunk Nagyszentjánoson, Mezőtúron, jelen voltunk a Prega konferencián, ahol nagyon sokan érdeklődtek a gép iránt, sokan nagy jövőt jósolnak neki. Legutóbb nagy nyilvánosság előtt a NAK szántóföldi napokon találkozhattak Robottival és velünk, ott mozgó gépbemutatót tartottunk. A kiállításon rengeteg érdeklődővel, gazdálkodóval találkoztunk, beszélgettünk, a gép pedig folyamatosan dolgozott, bizonyítva, hogy a jövő már itt van.

Legközelebb június 29-én Mórahalmon a Magyar Paradicsom Napja rendezvényen leszünk megtalálhatók, igaz ide a robotot nem tudjuk magunkkal vinni.

(x)

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás