Romániában éves szinten 245-250 ezer tonna szilva terem meg, ezzel az unióban piacvezetőnek számít. Eközben itthon a 70 ezer tonnát is alig éri el a termésmennyiség. De mi a helyzet a többi országban és hogyan alakulnak idén az árak?

Az Európai Bizottság jelentése szerint az elmúlt 2 évben 1,35-1,45 millió tonna szilva került le összesen a tagállamok gyümölcsfáiról. Ezzel a szilva az őszibarack után a második legnagyobb mennyiségben termelt csonthéjas növénnyé nőtte ki magát a közösségben.

A legtöbb szilvát Románia (490-500 ezer tonna) termeszti, Franciaországban 170-195 ezer tonna, Spanyolországban 170-230 ezer tonna, Olaszországban 210-215 ezer tonna, Lengyelországban pedig 102-106 ezer tonna szilva termett az elmúlt két évben.

Franciaországban a termelés mintegy 17 ezer hektáron folyik, a megtermelt szilvából 50 ezer tonna aszaltszilvaként kerül piacra. A legkedveltebb fajta Franciaországban a Mirabel, melyből idén 7 ezer tonna teremhet a tavalyi 10 ezerhez képest ez komoly veszteségnek minősül.

Az Európai Unióban Románia termeszti a legtöbb szilvát
 

Németországban összesen 48 ezer tonna szilva kerülhet a ládákba idén. Ez 15 százalékkal kevesebb, mint egy évvel ezelőtt. A fő szilvatermő vidékek Baden-Württemberg és Rajna-vidék-Pfalz tartományok, amelyek együtt az ország szilvatermésének 64 százalékát adják. A kisebb kínálattal magasabb árak is járnak: a President, a Stanley és a Cacanska fajtakörbe tartozó gyümölcsök termelői ára magasabb, mint egy évvel ezelőtt.

A legnagyobb frissszilva-exportőrének az EU belső piacán Spanyolország számított tavaly, míg a legnagyobb importőr szerepét Németország töltötte be.

2014-ben az Európai Unió külkereskedelmi mérlege pozitív volt szilva tekintetében. 85,1 ezer tonna szilvát exportáltunk külső piacra, miközben csak 59,2 ezer tonna került importálásra. 2015-ben a behozott friss szilva mennyisége 19 százalékkal bővült május végéig. A harmadik országból behozott szilva java része Hollandiába és az Egyesült Királyságba került.

Hazánkban nem igazán népszerű a szilva, éves szinten 1,3 kilogramm jut egy főre. A legtöbben befőtt, lekvár, vagy éppen pálinka formájában keresik a szilvát. Mindössze 8-9 ezer hektáron folyik szilvatermesztés itthon, az elmúlt évek átlagtermése 37-70 ezer tonna között alakult. A termésingadozás az adott évi jégkároknak, vagy épp az öntözés hiányának is betudható. A szakértők szerint a tavalyi rekordtermést nem érik el idén a gazdák, de most sem lesz okuk panaszra.

Az eddigi adatok szerint 2015 első felében az egy évvel korábbihoz képest 15 százalékkal kevesebb, 94,7 tonna szilva érkezett hazánkba. A behozott szilva zöme Hollandiából származott.

A 2014-es friss szilva-külkereskedelem egyenlege pozitív volt. Míg 11,6 ezer tonna szilvát exportáltunk, addig összesen 859 tonna szilva került behozatalra. Az elmúlt években a legtöbb szilvát Németországba exportáltuk, míg a legtöbb szilva Hollandia irányából került a hazai piacokra.

Ahogyan a friss szilváé, úgy a feldolgozott szilva külkereskedelmi egyenlege is pozitív volt 2014-ben. Az ipari célú szilvapüré 154 millió forint, a cukor nélküli termék 68 millió forint, a cukortartalmú 20 millió forint aktívummal zárt 2014-ben. Ezzel szemben az aszalt szilva külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2014-ben, a beszállított mennyiség 1028 tonnát, míg a kiszállított 325 tonnát ért el.

A Budapesti Nagybani Piacon amíg nem jelent meg a magyar szilva, addig olasz (januárban és februárban), chilei (márciusban és áprilisban), majd spanyol (június közepétől) szilvát kínáltak a kereskedők. Eddig a hazai termesztésű fajták közül a kínálatban Ringló, Japán típusú, a Cacanska, a Bluefre és a President fajták jelentek meg.

A hazai termés a 27. héten jelent meg először a kínálatban, 350 forintot kértek érte a kereskedők. A 27-36. héten a szilva ára (220 Ft/kg) 37 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel ezelőtt. A megfigyelt budapesti üzletláncokban a 26. héten 598 forint/kg körüli áron kínálták a hazai szilvát, amelynek ára a 35–36. héten átlagosan 191 forint/kg-ra csökkent, és magasabb volt az egy évvel korábbinál.

Forrás: AKI

További híreink

Holland innováció: az új ásógép, amely kevesebb energiával, de hatékonyabban dolgozik

2025.01.31.

A holland Machinebouw Oost Twente vállalat szerint az ásógéppel való gyorsabb munkavégzés lehetséges, de a rotor fordulatszámának növelése nem a megfelelő megoldás. Ebből a megfontolásból született meg a dupla rotoros ásógép koncepciója. Egyszerűen fogalmazva: 2 forgó ásógép egyben, talajlazítóval kiegészítve.

Fendt, John Deere, Valtra és Zetor: mindegyik traktor tud újat - videókkal

2025.01.31.

A traktorok piaca az elmúlt egy évben igen változó képet mutatott, érdemes megnézni néhány típust a nagy választékból: Fendt, John Deere, Valtra és Zetor erőgépek jönnek.

Most vagy soha - indulnak az öntözési pályázatok, akár 5 milliárd forint is igényelhető

2025.01.31.

Az öntözési beruházásokat támogató konstrukciók célja, hogy növeljék az öntözött területek nagyságát, javítsák a termésbiztonságot és erősítsék a nagyobb hozzáadott értékű növénykultúrák termesztését.

Új korszak a magyar vízgazdálkodásban: végre a vízkészletek védelme kerül a középpontba

2025.01.31.

A vízügyi szektor eddig elsősorban a védművek fejlesztésére összpontosított, ám a jövőben a hangsúly a vízvisszatartásra helyeződik. Míg korábban a víz elvezetése volt a fő feladat, most az új cél a víz megtartása a tájban.

Megkezdődött az Agro-ökológiai Program (AÖP) keretében nyújtott támogatások kifizetése

2025.01.31.

A Magyar Államkincstár eddig 32,7 milliárd forintot utalt a gazdálkodóknak a 2024-es egységes kérelmek alapján.

Már elérhetőek az új, kedvezményes adózású béren kívüli juttatások

2025.01.31.

Az idei év első napjától három újfajta támogatást adhat a munkáltató a munkavállalóknak béren kívüli juttatásként

Partnerhírek
Partner

Közel 7 évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra

2025.01.27.

Az Alta Seeds az Advanta Seeds Hungary Kft prémium márkája, amely a UPL csoport részeként erős jelenléttel bír mind Európában, mind Észak-Amerikában.

Partner

HATÉKONYSÁG 2025: Hogyan növelheti gazdasága hatékonyságát?

2025.01.26.

A Magro.hu és a Debreceni Egyetem közös szervezésében megrendezésre kerülő konferencia célja, hogy gyakorlati segítséget nyújtson a gazdáknak, vállalkozóknak és agrárszakembereknek. Bóné Tímeával és Németh Istvánnal, a Magro.hu tulajdonosaival beszélgettünk a rendezvény létrejöttének hátteréről és céljairól.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 162 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás