Bérdömping, zsaroló bérleti díjak és nem megfelelő egészségbiztosítás: gyakran kizsákmányolják azokat, akik német földeken szüretelnek spárgát, epret vagy zöldséget. A nagy német szupermarketek közösen felelősek a gazdákra kifejtett nyomásgyakorlásért, hogy minél olcsóbban tudják megvásárolni az árut. Az új Oxfam-tanulmány megmutatja, hogy a szupermarketek árnyomása milyen hatással van az idénymunkásokra. 

Németországban a nagy négyes – az Edeka, a Rewe, az Aldi és a Schwarz-csoport a Lidl-lel és a Kauflanddal – a német élelmiszer-kiskereskedelem több mint 85%-át megosztja egymás között. (Fotó: Pixabay)

 Penthouse-árakon foglalható putrik

A kutatás eredményei megdöbbentőek. A gazdaságok mindenféle trükköt bevetnek, hogy csökkentsék az idénymunkások tényleges bérét – például borzalmas bérlevonásokkal a szállásért. A munkások többet fizetnek a legegyszerűbb közös szállásokért, mint a német nagyvárosok átlagos bérleti díja. Az egyik cég 40 eurót kér négyzetméterenként egy konyha nélküli barakkért. Az átlagos hidegbérlés München belvárosában 23 euró.

Egy brandenburgi cég lépése különösen botrányosra sikeredett: az általuk adott szállás olyan, mint egy laktanya, a szobákban penészgomba nő. Konyha nincs, a főzés mobil főzőlapokon történik. „Ez nem Európa” – összegzi az egyik megkérdezett munkavállaló. Az Edeka szupermarket-óriás eközben dicsérte a „szállodai jellegű elhelyezést”.

Tíz óra nehéz és monoton fizikai munka a mindennapok része

 Sok munkavállaló szembesül az órabér és a darabbér szinte kifürkészhetetlen kombinációjával, és arról számol be, hogy a célokat nehéz vagy lehetetlen elérni. „Ezek nem elszigetelt esetek. Az alkalmazottak rendszeresen panaszkodnak téves adatokra a munkaidő rögzítésekor, ami azt jelenti, hogy többet kell dolgozniuk, mint amennyit fizetnek” – mondja Benjamin Luig, a Fair Farming Initiative munkatársa. 

„Tíz óra nehéz és monoton fizikai munka a mindennapi élet a német mezőgazdaságban. De a bérdömping és a hatalmas teljesítménykényszer nem lehet üzleti modell!” A Faire Landarbeit kezdeményezés tagszervezetei Németország-szerte tanácsot adnak az idénymunkásoknak munkajogaikkal kapcsolatban.

Betegség miatti felmondás

A tanulmány a dolgozók nem megfelelő biztosítását is bizonyítja. A legtöbben nem rendelkeznek átfogó egészségbiztosítással, vagy azt mondják, hogy egyáltalán nincs biztosításuk. Jelentős részüket a rövid távú foglalkoztatás modelljén keresztül foglalkoztatják. Ezekre a munkavállalókra a cégek általában magáncsoportos egészségbiztosítást kötnek, amely a kötelező biztosításnál jóval kevesebb szolgáltatást kínál. 

Néhányan arról számoltak be, hogy maguknak kellett fizetniük a kezelési költségeket. A rendkívül rövid, akár egynapos felmondási idő miatt a dolgozók néha betegen vagy sérülten térnek haza.

A szupermarketek a mélybe taszítják az árakat

Piaci erő igen – felelősség nem. Németországban a nagy négyes – az Edeka, a Rewe, az Aldi és a Schwarz-csoport a Lidl-lel és a Kauflanddal – a német élelmiszer-kiskereskedelem több mint 85%-át megosztja egymás között.

Ezekért az elviselhetetlen munkakörülményekért nemcsak a cégeket terheli a felelősség, hanem a német szupermarketeket is, amelyek rombolóan alacsony árat fizetnek a spárgáért, eperért és zöldségekért.

„A szupermarketek brutális árnyomást helyeznek rájuk” – mondja Tim Zahn, az Oxfam globális ellátási láncának emberi jogi és migrációs tisztviselője. „A vállalatok áthárítják az árnyomást a mezőn dolgozókra. És ennek más következményei is vannak: sok kisebb gazdaság feladja. A szupermarketek itt évek óta lemondanak a felelősségükről, végre rá kell venni őket, hogy ésszerű árakat fizessenek.”

Védjük az idénymunkások jogait!

Az Oxfam Germany és a Faire Landarbeit kezdeményezése ezért a termelési költségek alatti vásárlások betiltását követeli. A szövetségi kormánynak gondoskodnia kell arról is, hogy az idénymunkásokat társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség terheli, többek között azért, hogy az első naptól kezdve teljes, törvényes egészségbiztosítási fedezetben részesüljenek. 

A korábbi tanulmányokkal ellentétben az Oxfam ezúttal nem a trópusi gyümölcstermő területeket kutatta, hanem a PECO Intézettel közösen a közvetlen közelben kialakult viszonyokat. A tanulmány az Oxfam Germany saját kutatásán és a PECO Intézet jelentésén alapul. Ehhez négy cég dolgozóit kérdezték meg, amelyeket próbavásárlások révén német szupermarketek beszállítóiként tudtak azonosítani.

(Forrás: oxfam.de)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás