Az európai szántóföldek különösen érzékenyek az inváziós növényfajok megjelenésére. A tápanyagban gazdag környezet, a bőséges napfény és a talajok állapota biztosítja számukra a fejlődéshez szükséges feltételeket. Egy ehhez kapcsolódó kutatás több mint 22 ezer közép-európai parcella adatai alapján arra az eredményre jutott, hogy az inváziós gyomfajok egyre inkább dominálják a helyi növényközösségeket, a helyzet pedig a jövőben még tovább romolhat.

Az idegenhonos állat- és növényfajok terjedésének egyik legfőbb hajtóereje a közlekedés és a kereskedelem világszintű kiterjedése. Mindezek miatt 2023-ig világszerte több mint 37 000 idegenhonos fajt regisztráltak a kutatók, melyek az élőhelyek egyensúlyát megbolygatva káros hatást gyakorolhatnak a természetes ökoszisztémára - írta az Agro Napló.

Az európai szántóföldek különösen érzékenyek az inváziós növényfajok megjelenésére - képünk illusztráció
Az európai szántóföldek különösen érzékenyek az inváziós növényfajok megjelenésére - képünk illusztráció

Bár az elmúlt időszakban egyre gyorsuló ütemben, szinte évről évre jelentek meg új inváziós fajok Európában és hazánkban, fontos azt is tudni, hogy kis lépésekben közelebbről, azaz a szomszédos régiókból már a nagy földrajzi felfedezések előtt is kerültek be bizonyos gyomfajok a területre. Ezeket az Amerika felfedezése – az egyszerűség kedvéért 1500 – előtt behurcolt fajokat a szakemberek archeofiton gyomfajoknak nevezik, amelyekre az is jellemző, hogy ritkán okoznak természetvédelmi problémákat, sőt védett gyomfajok is tartoznak közéjük.

Az ezt követő időszakban azonban olyan mértékben felgyorsultak a gazdasági és tájhasználati változások, hogy egyes fajok már távolabbról, nagy ugrással is képesek voltak bekerülni Európába és Magyarországra is. Az Amerika felfedezését követően bekerült fajokat tehát a szakemberek neofiton gyomfajoknak nevezik, köztük pedig már lényegesen több olyan akad, aminek jelenléte súlyos természetvédelmi problémákkal jár.

A szántóföldek különösen sebezhető területeknek számítanak

Az európai szántóföldek különösen érzékenyek az inváziós növényfajok megjelenésére az erős emberi hatások, az intenzív művelés, a sűrűn alkalmazott agrotechnika, valamint a műtrágyák és növényvédő szerek gyakori alkalmazása miatt, amit egy több mint 50 ezer európai parcellán alapuló elemzés is igazolt. Ám azt, hogy egy adott területen pontosan mely fajok képesek megtelepedni, a talaj típusa és állapota, a növénykultúra, a csapadék és a hőmérséklet is jelentősen befolyásolja.

Ennek kapcsán Gilles Colling, a University of Vienna kutatója kollégáival annak járt utána, hogy az inváziós növényfajok jelenléte és eloszlása hogyan változott meg 1930 és 2019 között. A helyi növényközösségekre vonatkozó adatokat 10 közép-európai ország; Magyarország, Ausztria, Horvátország, Csehország, Németország, Liechtenstein, Észak-Olaszország, Szlovákia, Szlovénia és Svájc esetében, több mint 22 ezer parcellán vizsgálták meg részletesen a kutatók, ami összesen mintegy 900 ezer km2-nyi területet jelent.

A fő veszélyeztetők közt a perzsa veronika

Az Agriculture, Ecosystems & Environment szaklapban közölt eredmények szerint az 1500 előtt bekerült archeofiton és a későbbi évszázadokban behurcolt neofiton gyomfajok aránya jelentősen megváltozott az idők folyamán a vizsgált területeken. Míg a neofitonokat tartalmazó parcellák aránya 1930-ban még csak 34,2 százalék volt, addig ez az arány 2019-re 70,1 százalékra nőtt. 

További gondot jelent, hogy arányuk a parcellákon belül is majdnem megkétszereződött, ugyanis 5,5 százalékról 10,2 százalékra nőtt. Hasonlóan növekedett a neofitonok által alkotott biomassza relatív mennyisége is, a parcellában található összes faj teljes biomasszájához viszonyított arányuk ugyanis 4,1 százalékról 9,9 százalékra emelkedett a vizsgált 90 év alatt.

Az is kiderült, hogy a tapasztalt növekedést főként néhány gyakori faj, például a Kaukázustól Iránig őshonos perzsa veronika és az Észak-Amerikából behurcolt egynyári seprence elterjedése okozta, amelyekről sok feljegyzés született a vizsgált időszakban.

A tanulmány szerzői arra számítanak, hogy a folyamatok tovább folytatódhatnak: a neofiton gyomfajok vélhetően egyre meghatározóbbá válnak majd a helyi közösségekben, ami pedig hosszabb távon a regionális szántóföldi növényközösségek homogenizálódásához vezethet. Az eredmények ugyanakkor arra is rávilágítottak, hogy a regionális szintű inváziós folyamatokat elsősorban a legelterjedtebb fajok irányítják, így a helyzet kezeléséhez egy elsősorban ezeket célzó stratégiára van szükség - írta dr. Farkas Alexandra cikke.

További híreink

Szalmonella-veszély miatt visszahívtak egy népszerű húspogácsát az ALDI polcairól

2025.02.21.

Egyes BBQ Marha Burger Húspogácsa termékek esetében fennáll a szalmonella jelenlétének kockázata, ezért a forgalmazó, ALDI, elővigyázatosságból visszahívta az érintett tételeket.

Mutálódik, gyorsul és egyre veszélyesebb a H5N1 madárinfluenza vírus

2025.02.21.

A H5N1 madárinfluenza egyre komolyabb veszélyt jelent, mivel a vírus gyorsan mutálódik, különösen, ha új gazdaszervezetekkel kerül kapcsolatba

Az időjárás most barátja a mezőgazdaságnak

2025.02.21.

Az elmúlt hét időjárása jótékony hatással volt a mezőgazdaságra: előbb számottevő csapadék hullott, főként az Alföldön, majd a fagyos időjárás érkezett meg, amely növényvédelmi szempontból különösen előnyös. A következő napokban az éjszakai fagyok fokozatosan enyhülnek, míg jövő keddtől csapadékosabb időszak kezdődhet.

Partner

Valóban nélkülözhetetlen információk hangzottak el a HATÉKONYSÁG 2025 Konferencia & Kiállításon

2025.02.21.

A Magro.hu és a Debreceni Egyetem szervezésében létrejött HATÉKONYSÁG 2025 Konferencia & Kiállítás gazdálkodással kapcsolatos előadásait kiemelkedő érdeklődés kisérte. A hallgatóság soraiban mind a kis- és közepes gazdaságok, mind a nagygazdálkodók, mezőgazdasági vállalatok képviselői jelen voltak, hiszen az itt elhangzottak nélkülözhetetlenek a jövőre nézve.

A jövő héten nagyot fordul az időjárás: jelentős enyhülés kezdődik többfelé esővel

2025.02.21.

A hét végéig nyugaton időnként több, keleten viszont kevesebb felhő lesz az égen, emiatt az éjszakai fagyok továbbra is jellemzőek maradnak. Ugyanakkor a magasban már enyhülés kezdődik, amelyet hamarosan a felszínen is érezhetünk.

Ingyenes pályázatírással segíti a kisüzemi beruházást tervező gazdákat a NAK

2025.02.21.

A NAK falugazdászai ingyenesen elkészítik a mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatását célzó felhívásra benyújtandó pályázatokat a tagoknak.

Partnerhírek
Partner

Valóban nélkülözhetetlen információk hangzottak el a HATÉKONYSÁG 2025 Konferencia & Kiállításon

2025.02.21.

A Magro.hu és a Debreceni Egyetem szervezésében létrejött HATÉKONYSÁG 2025 Konferencia & Kiállítás gazdálkodással kapcsolatos előadásait kiemelkedő érdeklődés kisérte. A hallgatóság soraiban mind a kis- és közepes gazdaságok, mind a nagygazdálkodók, mezőgazdasági vállalatok képviselői jelen voltak, hiszen az itt elhangzottak nélkülözhetetlenek a jövőre nézve.

Partner

John Deere traktorok és homlokrakodók az állattenyésztők számára

2025.02.20.

A 2024-ben meghirdetett „Állattartó telepek megújításának támogatása” pályázat keretében lehetőség nyílik a gazdálkodóknak a maximum 115 LE névleges teljesítményű traktorok és traktorra szerelhető homlokrakodók támogatott beruházására. Ehhez kínál a KITE különböző megoldásokat a John Deere széles traktorkínálatából, melyek hatékonyan segíthetik az állattenyésztő gazdaságok munkavégzését az állattartó telepeken és a szántóföldön történő takarmány-előállításban egyaránt.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 174 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás