Hirdetés
Roppant sokat kell még fejlődni a trágya tárolása és hasznosítása terén
A trágya kezeléséről még sok tanulnivaló van Romániában, ugyanakkor nagyon sok a tennivaló a környezetvédelem, különösen a talajvizek tisztaságának megőrzése, a trágya és a növényvédő szerek kezelése terén. Ezen a területen finanszírozott beavatkozásokat a Világbank. Ennek módjáról mondtak el többet a projekt lezárása alkalmából rendezett találkozón, Sepsiszentgyörgyön. Sok gazda épített magának saját trágyatárolót, ezáltal is kevesebb trágyalé jutott a talajvízbe, de még van feladat.
A romániai Környezetvédelmi és Éghajlatváltozási Minisztérium (Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor) programjáról a Székelyhon portál számolt be részletesen. A Kovászna Megye Tanácsának gyűléstermében a pályázat menedzseri csapata vázolta az elért eredményeket, valamint a további feladatokat.
„Azt tűztük ki célul, hogy az eddig megvalósított és ezután megvalósítandó terveink által a »legzöldebb megye« legyünk az országban” – mondta el az esemény bevezetőjében Jakab István Barna, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke. A résztvevők szerint ilyen volt az a környezetvédelmi minisztérium hatáskörébe tartozó, újító jellegű kezdeményezés is, amelynek részeként támogatták a községi trágyalerakó helyek létesítését.
Annak ellenére, hogy a kitűzött célokat nem sikerült maradéktalanul megvalósítani, ezt a projektet eredményesnek minősítette Tánczos Barna, volt környezetvédelmi miniszter, az RMDSZ Hargita megyei szenátora. Sok gazda épített magának saját trágyatárolót, ezáltal is kevesebb trágyalé jutott a talajvízbe.
Van még feladat bőven a trágyakezelés körül
Viszont sok tennivaló van még a közeljövőben ezen a téren, ugyanakkor a növényvédő- és gyomirtószerek alkalmazása is sok kívánnivalót hagy maga után. Új, világbanki finanszírozással fogják a gazdák körében tudatosítani a lehetséges ártalmakat, illetve a helyes gyakorlatot oktatni. A községi trágyalerakóhelyek építését a továbbiakban az Országos Helyreállítási Alapból finanszírozzák.
„Ezekkel a projektekkel kicsit sikerült közelebb hozni egymáshoz, összehangolni a környezetvédelmi és mezőgazdasági minisztérium cselekvési terveit, korábban ugyanis a két intézmény között gyakorlatilag nem volt kommunikáció, egyeztetés, ezért is különböző irányokba fejlesztették a gazdaságokat” – mondta Tánczos Barna, hozzátéve, hogy az eszköztámogatások közül például teljesen hiányoztak a környezet védelmét szolgáló berendezések és műszerek.
A vizekbe kerülő nitrátszármazékok a csecsemők szervezetére nagyon káros hatással vannak, vérszegénységhez vezetnek, felhalmozódásuk a folyó- és állóvizekben azok algásodását, oxigénszegénységét és elmocsarasodását okozza. Az ammónia a levegőt is szennyezi, belélegzése allergiákhoz vezet, és a légkörbe kerülve rendkívüli mértékben erősíti az üvegházhatást.
Jobban figyelni kell a trágyafelhasználás gyakorlatára
A közeljövőben a trágya felhasználása is sokkal nagyobb odafigyelést igényel, mert gyakorlatilag sokat kihordanak a mezőre a gazdák, de abból kevés hasznosul kellőképpen.
A nitrogénnek körülbelül 40 százaléka nem a növényhez, hanem a talajvízbe vagy levegőbe kerül. Ez mindamellett, hogy problémákat okoz, veszteséget is jelent a gazdáknak, mert nem érik el az optimális termésátlagokat.
A következő projekt célja, hogy növeljük a mezőgazdaságban a nitrogéntartalmú trágyák felhasználásának hatékonyságát. Azt tapasztaljuk, a gazdák megszokásból cselekednek, nincsenek tanácsadó szervezetek, akik segítségükre lehetnének, talán az utóbbi időben némi elmozdulás látható e téren. A mi munkák viszont csepp a tengerben: alig 10 ezer emberhez értünk el, ennél azonban sokkal több gazdálkodó van az országban” – fogalmazott a minisztérium szakértője.
Új támogatások és pályázati pénzek jönnek
Ha eddig nem fordítottak gondot a digitalizálásra, a jövőre elindítandó új, 60 millió euró összköltségvetésű projekt részeként új műszereket szereznek be és laborokat szerelnek fel, amelyekhez beszerzik a megfelelő programokat. Egy új irányban is elindulnak: 11 millió euróból 70 gazdaság felszerelését támogatják 200 ezer és 1 millió euró közötti összeggel, ezekben pedig majd az ideális mértékben használják úgy a talaj termékenységének növelésére használt tárgyát, mint a növényvédő és gyomirtószereket, de az antibiotikumokat is. Megfigyelik a gazdálkodás, az eszközhasználat költségeit és összehasonlítják a klasszikus növénytermesztési és állattenyésztési gyakorlattal – részletezte Mihai Constantinescu.
A többségében magyarlakta megyék helyzete
A rendezvény után a minisztérium munkatársát a Kovászna megyei helyzetről is megkérdezte a portál. Eszerint Háromszéken csak három községi trágyalerakó épült (Uzonban, Csernátonban és Szitabodzán), azonban nincs ok aggodalomra a talajvizek tisztaságát illetően, mert hegy- és dombvidéken több a csapadék. A víz nem időzik a talajban, nincs ideje az eutrofizációra, viszont innen a nitrátok – akár az Olt folyó által – más vidékekre jutnak és ott okozhatnak problémákat. Azonban, mint más megyékben is, a műtrágyák és növényvédő szerek alkalmazását Háromszéken is lehet hatékonyabbá tenni, ha a megfelelő talajtani vizsgálatok elvégzése után csak éppen a talaj minőségéhez alkalmazott megfelelő mennyiségben használjuk őket. Constantinescu szerint azonban a talajminták elemzését végző hivatal (Országos Talajtani és Agrokémiai Hivatal – OSPA) „nincs leterhelve a gazdák által beküldött mintákkal”.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés