A trágya kezeléséről még sok tanulnivaló van Romániában, ugyanakkor nagyon sok a tennivaló a környezetvédelem, különösen a talajvizek tisztaságának megőrzése, a trágya és a növényvédő szerek kezelése terén. Ezen a területen finanszírozott beavatkozásokat a Világbank. Ennek módjáról mondtak el többet a projekt lezárása alkalmából rendezett találkozón, Sepsiszentgyörgyön. Sok gazda épített magának saját trágyatárolót, ezáltal is kevesebb trágyalé jutott a talajvízbe, de még van feladat.

A romániai Környezetvédelmi és Éghajlatváltozási Minisztérium (Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor) programjáról a Székelyhon portál számolt be részletesen. A Kovászna Megye Tanácsának gyűléstermében a pályázat menedzseri csapata vázolta az elért eredményeket, valamint a további feladatokat. 

A trágya kezeléséről még sok tanulnivaló van Romániában, ugyanakkor nagyon sok a tennivaló a környezetvédelem, különösen a talajvizek tisztaságának megőrzése, a trágya és a növényvédő szerek kezelése terén

„Azt tűztük ki célul, hogy az eddig megvalósított és ezután megvalósítandó terveink által a »legzöldebb megye« legyünk az országban” – mondta el az esemény bevezetőjében Jakab István Barna, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke. A résztvevők szerint ilyen volt az a környezetvédelmi minisztérium hatáskörébe tartozó, újító jellegű kezdeményezés is, amelynek részeként támogatták a községi trágyalerakó helyek létesítését. 

Annak ellenére, hogy a kitűzött célokat nem sikerült maradéktalanul megvalósítani, ezt a projektet eredményesnek minősítette Tánczos Barna, volt környezetvédelmi miniszter, az RMDSZ Hargita megyei szenátora. Sok gazda épített magának saját trágyatárolót, ezáltal is kevesebb trágyalé jutott a talajvízbe. 

Van még feladat bőven a trágyakezelés körül

Viszont sok tennivaló van még a közeljövőben ezen a téren, ugyanakkor a növényvédő- és gyomirtószerek alkalmazása is sok kívánnivalót hagy maga után. Új, világbanki finanszírozással fogják a gazdák körében tudatosítani a lehetséges ártalmakat, illetve a helyes gyakorlatot oktatni. A községi trágyalerakóhelyek építését a továbbiakban az Országos Helyreállítási Alapból finanszírozzák. 

„Ezekkel a projektekkel kicsit sikerült közelebb hozni egymáshoz, összehangolni a környezetvédelmi és mezőgazdasági minisztérium cselekvési terveit, korábban ugyanis a két intézmény között gyakorlatilag nem volt kommunikáció, egyeztetés, ezért is különböző irányokba fejlesztették a gazdaságokat” – mondta Tánczos Barna, hozzátéve, hogy az eszköztámogatások közül például teljesen hiányoztak a környezet védelmét szolgáló berendezések és műszerek.

A vizekbe kerülő nitrátszármazékok a csecsemők szervezetére nagyon káros hatással vannak, vérszegénységhez vezetnek, felhalmozódásuk a folyó- és állóvizekben azok algásodását, oxigénszegénységét és elmocsarasodását okozza. Az ammónia a levegőt is szennyezi, belélegzése allergiákhoz vezet, és a légkörbe kerülve rendkívüli mértékben erősíti az üvegházhatást.

Jobban figyelni kell a trágyafelhasználás gyakorlatára

A közeljövőben a trágya felhasználása is sokkal nagyobb odafigyelést igényel, mert gyakorlatilag sokat kihordanak a mezőre a gazdák, de abból kevés hasznosul kellőképpen. 

A nitrogénnek körülbelül 40 százaléka nem a növényhez, hanem a talajvízbe vagy levegőbe kerül. Ez mindamellett, hogy problémákat okoz, veszteséget is jelent a gazdáknak, mert nem érik el az optimális termésátlagokat. 

A következő projekt célja, hogy növeljük a mezőgazdaságban a nitrogéntartalmú trágyák felhasználásának hatékonyságát. Azt tapasztaljuk, a gazdák megszokásból cselekednek, nincsenek tanácsadó szervezetek, akik segítségükre lehetnének, talán az utóbbi időben némi elmozdulás látható e téren. A mi munkák viszont csepp a tengerben: alig 10 ezer emberhez értünk el, ennél azonban sokkal több gazdálkodó van az országban” – fogalmazott a minisztérium szakértője.

Új támogatások és pályázati pénzek jönnek

Ha eddig nem fordítottak gondot a digitalizálásra, a jövőre elindítandó új, 60 millió euró összköltségvetésű projekt részeként új műszereket szereznek be és laborokat szerelnek fel, amelyekhez beszerzik a megfelelő programokat. Egy új irányban is elindulnak: 11 millió euróból 70 gazdaság felszerelését támogatják 200 ezer és 1 millió euró közötti összeggel, ezekben pedig majd az ideális mértékben használják úgy a talaj termékenységének növelésére használt tárgyát, mint a növényvédő és gyomirtószereket, de az antibiotikumokat is. Megfigyelik a gazdálkodás, az eszközhasználat költségeit és összehasonlítják a klasszikus növénytermesztési és állattenyésztési gyakorlattal – részletezte Mihai Constantinescu. 

A többségében magyarlakta megyék helyzete

A rendezvény után a minisztérium munkatársát a Kovászna megyei helyzetről is megkérdezte a portál. Eszerint Háromszéken csak három községi trágyalerakó épült (Uzonban, Csernátonban és Szitabodzán), azonban nincs ok aggodalomra a talajvizek tisztaságát illetően, mert hegy- és dombvidéken több a csapadék. A víz nem időzik a talajban, nincs ideje az eutrofizációra, viszont innen a nitrátok – akár az Olt folyó által – más vidékekre jutnak és ott okozhatnak problémákat. Azonban, mint más megyékben is, a műtrágyák és növényvédő szerek alkalmazását Háromszéken is lehet hatékonyabbá tenni, ha a megfelelő talajtani vizsgálatok elvégzése után csak éppen a talaj minőségéhez alkalmazott megfelelő mennyiségben használjuk őket. Constantinescu szerint azonban a talajminták elemzését végző hivatal (Országos Talajtani és Agrokémiai Hivatal – OSPA) „nincs leterhelve a gazdák által beküldött mintákkal”.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás