Két évre szóló dohánytermesztési szerződést köt több mint 500 termelőjével az Universal Leaf Tobacco Magyarország Kft. Ezt a termesztés integrálásával és felvásárlásával foglalkozó amerikai tulajdonú társaság agronómiai igazgatója közölte az MTI-vel. Fekete Tibor elmondta, hogy a tavaly lejárt hároméves szerződések célja az volt, hogy az akkori kedvezőtlen globális dohánypiaci helyzet és a hazai, elsődleges dohányfeldolgozás megszüntetése ellenére biztosítsák a termelés folytonosságát. Ez sikerült, de a 2020-as év nem kedvezett a dohánytermesztők számára.

Az ULT a termelői szerződéseiben évek óta az infláción felüli mértékben emeli a felvásárlási árait, adott esetben pedig akár ennek többszörösével is - közölte Fekete Tibor. Megjegyezte, hogy egyéni esetben a társaság az egyéves szerződési lehetőséget is biztosítja a termelőknek. A következő két év szerződési feltételeiről az agronómiai igazgató elmondta, a termesztési keretszerződésekben a minőségre és törési övezetekre vonatkozólag 13 minőségi osztályt különítenek el. A minőségnek megfelelő alapárat fizetnek minden megtermelt kilogramm dohányért. Az alapáron felül a Virgina-fajta esetében hektáronként 1350 és 2800, a Burley-nél pedig 1350 és 2500 kilogramm közötti mennyiségre 160 százalékos felárat fizet ki a vállalat.

A 2020-as év nem kedvezett a dohánytermesztők számára

A termesztési év végén ugyanakkor utólag lehetőség van az árrendszer felülvizsgálatára és a termelők számára kedvező módosítására. Példaként említette, hogy a tavalyi szezonban a vis maior és egyéb károk miatt a Virginia esetében 30, a Burley esetében 23 százalékos terméskiesést regisztráltak. Erre tekintettel a Virginia-fajta esetében a felár alsó küszöbét 1350-ről 1100 kilogrammra, a Burley-nél pedig 1200 kilogrammra csökkentette a felvásárló társaság, emellett a felár felső küszöbértéke feletti mennyiségért is fizettek a termelőknek - mondta Fekete Tibor.

A 2020-as dohányszezon számokban

Az ULT 2020-ban 496 szerződött termelőjétől, 2308 hektárról 3031 tonna dohányt vásárolt fel. A szárazdohányt 4 termesztési ciklus óta a társaság olaszországi gyárába szállítják, ahol a magyar, bolgár, olasz, spanyol, francia, román és lengyel nyersanyagokból úgynevezett európai dohánykeveréket állítanak elő. A nyíregyházi székhelyű ULT Magyarország Kft. a Nyidoter Kft.-be tömörült termelői köre révén a teljes magyarországi dohánytermés mintegy 75 százalékát vásárolja fel. A nyilvános cégadatok szerint a 17 dolgozót foglalkoztató társaság nettó árbevétele 2,7 milliárd forint volt 2019-2020-as üzleti évben, emellett 81 millió forint adózott eredményt realizált.

Rossz évet zártak tavaly a dohánytermelők a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége szerint

Termésátlagot és termésmennyiséget tekintve is rossz évet zártak 2020-ban a dohánytermelők - mondta a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (Madosz) elnöke az MTI-nek. Bényei Illés az érdekképviselet éves termelési jelentését ismertetve elmondta, 30 éve nem volt példa ilyen alacsony átlagtermésre. Tavaly egy hektárról átlagosan 1325 kilogramm dohányt takarítottak be a termelők, ez 2018-ban és 2019-ben 1675, illetve 1617 kilogramm volt hektáronként, 2017-ben pedig a 2 ezret is meghaladta.

Egy évvel ezelőtt 2924 hektárra kötöttek a fermentálók termeltetési szerződést a gazdákkal, a tényleges beültetett és termést adó termőterület - a premizálási rendszer miatt túlültetett területekkel együtt - összesen 3266 hektár volt, ami kevesebb a 2 évvel ezelőtti 3458 hektárnál. A teljes termésmennyiség 4327 tonna volt, míg 2019-ben 5590 tonnát tett ki. Az elmúlt 5 év csúcstermése 2015-ben volt, 7477 tonna.

Az adatok szerint a Virginia-fajtából tavaly 2546 hektáron 3354 tonna termett, Burley 619 hektáron 759 tonna termett. 2019-ben Virginiából 2553 hektáron 4453 tonna, Burley-ból 573 hektáron 1058 tonna termett. A tavalyi szezonban 666 termelővel kötöttek termeltetési szerződést a feldolgozók, ez 45-tel kevesebb a 2019. évi adatnál - olvasható a jelentésben.

https://www.youtube.com/watch?v=xjweaJrWubQ
Riport a dohánytermesztés gyakorlatáról

Szél, csapadék, koronavírus nehezítette a dohánytermesztők dolgát

A rossz termés okaként Bényei Illés az időjárási körülményeket említette. A palántanevelés időszakában a tartós, kemény éjszakai fagyok, a kiültetés során a rendkívüli hideg idő jelentett nehézségeket a gazdáknak, majd az ültetést követően a sok csapadék miatt járhatatlan munkaterületek hátráltatták a munkákat az ültetvényeken. A hosszabb ideig tapasztalható erős szél és a július második felétől kezdődő aszályos időszak egyaránt kedvezőtlenül befolyásolta a dohánylevelek érését - tette hozzá. A Madosz elnöke szerint a koronavírus-járvány miatt nehezen lehetett megoldani a dohányleveleket kézzel letörő munkások foglalkoztatását, emellett az egész országban jellemző volt a munkások magas munkabérigénye és - a minőséget befolyásoló - rossz munkateljesítménye.

https://www.youtube.com/watch?v=NsfgVFOilQY
A dohánytermesztők 2018-as évéről szól ez a videó

A legnagyobb hazai dohánytermeltető társaság, az Universal Leaf Tobacco (ULT) Magyarország Zrt. az MTI megkeresésére közölte, az általuk felvásárolt dohány minősége az átlagnak megfelelő, vagy annál kissé gyengébb volt. A Madosz összesített adatai szerint az ULT 2020-ban 496 szerződött termelőjétől, 2308 hektárról 3031 tonna dohányt vásárolt fel. A másik ezzel foglalkozó társaság, a Dofer Dohányfermentáló Zrt. 958 hektárról 1083 tonna termést vett meg és 170 termelővel állt szerződéses kapcsolatban.

Megosztás

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás