Rossz hír érkezett a borisszáknak
Az Európai Bizottság prognózisa szerint a 2017/2018. gazdasági évben az unióban 145 millió hektoliter bor várható, ami 14 százalékkal maradna el az egy évvel korábbitól. Olaszországban 21 százalékkal, Fraciaországban 18 százalékkal, Spanyolországban 15 százalékkal csökkenhet az uniós bortermelés mennyisége. Magyarországon az idén mintegy 2,5 millió hektoliter seprős újborra lehet számítani.
Az Európai Bizottság előrevetítése szerint a 2017/2018. gazdasági évben az uniós bortermelés 145 millió hektoliter lehet, ami 14 százalékkal maradna el az egy évvel korábbitól. A legtöbb bor (40 ezer hektoliter) Olaszországban készülhet, ez 21 százalékkal lenne kevesebb a 2016/2017. gazdasági évi termelésnél. Franciaországban 18 százalékkal 37,2 millió hektoliterre, Spanyolországban 15 százalékkal 36,8 millió hektoliterre csökkenhet a megtermelt bor mennyisége. Németországban előreláthatólag a 2016. évinél 14 százalékkal kevesebb, 7,9 millió hektoliter bor készülhet. Magyarországon az idén mintegy 2,5 millió hektoliter seprős újborra lehet számítani., ami az uniós bortermelés mintegy 2 százaléka.
Mindeközben Magyarországon
A földrajzi jelzés nélküli és az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok belföldön értékesített mennyisége 13 százalékkal nőtt 2017. január–szeptember között az előző év azonos idő-szakához viszonyítva. A fehérborok iránt 13 százalékkal, a vörös- és rozéborok iránt 12 százalékkal nőtt a kereslet a megfigyelt időszakban.
Hirdetés
A belföldön termelt borok feldolgozói értékesítési ára 6 százalékkal 27 906 forintra emelkedett hektoliterenként 2017 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva. A fehérborok ára 8 százalékkal 26 401 forintra, a vörös- és rozéboroké 4 százalékkal 29 836 forintra nőtt hektoliterenként ugyanebben az összehasonlításban. A fehérborok közül a földrajzi jelzés nélküli borok értékesítési ára csaknem 4 százalékkal 28 307 forint/hektoliterre. Az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott boroké 10 százalékkal 26 101 forint/hektoliterre emelkedett. A vörös- és rozé-borok közül a földrajzi jelzés nélküli borok értékesítési átlagára 40 százalékkal 35 859 forint/hektoliterre, az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott boroké pedig 3 százalékkal 29 792 forint/hektoliterre nőtt a megfigyelt időszakban.
A hazai külkereskedelem
A KSH adatai szerint Magyarország bor-külkereskedelmi egyenlege (gyöngyöző bor és pezsgő nélkül) mind mennyiségben, mind értékben pozitív volt a 2017. január–júliusi időszakban. Mennyiségben 10 százalékkal emelkedett, míg értékben 5 százalékkal csökkent az előző év hasonló időszakához viszonyítva. A borexport mennyiségben 2 százalékkal 329 ezer hektoliterre nőtt. Értékben 4 százalékkal 11 milliárd forintra csökkent 2017 első hét hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva. A külpiacon értékesített mennyiség nagyobb hányadát (58 százalék) a lédig borok tették ki. A palackos borok kiszállítása csaknem 3 százalékkal 139 ezer hektoliterre, a kivitel értéke 4 százalékkal 7,4 milliárd forintra emelkedett egy év alatt. A lédig borok exportmennyisége 2 százalékkal 191 ezer hektoliterre nőtt. Ugyanakkor a kivitel értéke 17 százalékkal 3,7 milliárd forintra csökkent a vizsgált időszakban. A nemzetközi piacon továbbra is a magyar fehérborok voltak a keresettebbek, a kivitelen belüli részarányuk 80 százalékot tett ki.
Magyarország borimportja 11 százalékkal 109 ezer hektoliterre csökkent 2017 első hét hónapjában az előző év azonos időszakához képest. Az import 78 százaléka lédig, a többi palackos kiszerelésű volt. A palackozott borok behozatala 9 százalékkal 22 ezer hektoliterre nőtt, a lédig boroké 15 százalékkal 87 ezer hektoliterre csökkent a megfigyelt időszakban. A palackos és a lédig kiszerelésű borok behozatalának összértéke (2,5 milliárd forint) 0,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A palackos borok behozatalának értéke 16 százalékkal emelkedett, míg a lédig boroké 16 százalékkal csökkent.
Magyarország pezsgőexportja 17 százalékkal volt kevesebb a 2017. január–július közötti időszakban az egy évvel korábbinál. Az ebből származó bevétel pedig 16 százalékkal csökkent. A pezsgőimport 13 ezer hektolitert tett ki a vizsgált időszakban. 51 százalékkal esett vissza, és értéke 18 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Forrás: AKI
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!
A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk.
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 92 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés