Rostban gazdag takarmányok sertéseknek. Előnyök és hátrányok
A gabonafélék és a fehérjekiegészítők általában biztosítják a sertések számára a szükséges energiát és tápanyagokat. Tekintettel azonban a magas igényekre és árakra, a sertéstenyésztőknek alacsony költségű alternatív melléktermékeket kell találniuk a sertések takarmányozására. A legtöbb ilyen magas energia- és tápanyagtartalmú melléktermék rostban gazdag. Ennek pozitív és negatív hatásai egyaránt vannak.
A rostban gazdag takarmány alacsonyabb tápértékkel rendelkezik a sertések számára. Ennek oka a megfelelő emésztőenzimek hiánya, ami viszont alacsonyabb teljesítményt eredményez. Ezért a sertéstápok jellemzően minimális mennyiségű rostot tartalmaznak. Másrészt, amikor a bélben erjednek, egyes rostkomponensek pozitívan befolyásolják a jóllakottságot és az állatok viselkedését.
Mit jelentenek az élelmi rostok a sertések takarmányozásában?
Az élelmi rostok olyan 10 vagy több monomer egységet tartalmazó szénhidrátpolimerekből állnak, amelyek ellenállnak az emésztőrendszer enzimatikus hidrolízisének. A növényi szénhidrátok közé tartoznak a cukrok, a diszacharidok, az oligoszacharidok, a keményítő és nem-keményítő poliszacharidok. A cukrok, oligoszacharidok és a keményítő alkotják a növényi sejt belsejét. A nem-keményítő poliszacharidok alkotják a növényi sejtfalak fő részeit. A sertések csak a keményítő lebontásához szükséges emésztőenzimeket választják ki. A nem-keményítő poliszacharidokat nem választják ki.
Hirdetés
Milyen hatással van a sertések növekedési teljesítményére?
A vizsgálatok ellentmondásos eredményeket mutatnak a magas rosttartalmú rostbevitelnek a sertések növekedési teljesítményére gyakorolt hatását illetően.
Növendék sertéseknél a 7% guargumit vagy 7% cellulózt tartalmazó takarmányok csökkentik a növekedési sebességet és a végső testtömeget. Ezenkívül a 20%-os oldható desztillálószárított szemek kiegészítése az újszülött sertések takarmányában és 30%-os kiegészítése a növendék sertések takarmányában csökkenti a testtömeget. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a sertések növekedési ütemének csökkenése inkább a növekedési időszakra korlátozódik, mint a befejező időszakra. Figyelemre méltó, hogy a takarmányfelvétel nem minden esetben csökken, amikor a sertéseket magas rosttartalmú takarmányokkal etetik. A rostos takarmányok sertéstápokba történő beillesztése hígítja a táplálék energiatartalmát. Ez viszont növeli a takarmányfelvételt a szükséges energia ellensúlyozására.
Milyen hatással van a tápanyagok emészthetőségére?
A magas rosttartalmú takarmányok negatívan befolyásolják a sertések tápanyag-emészthetőségét a prececális és a teljes traktusban. A takarmányokban lévő oldható rostok fokozzák az emésztőnedvek viszkozitását, akadályozzák a szubsztrát és az enzimek diffúzióját a bélben. Emellett akadályozzák a tápanyagok emésztését és felszívódását. Az oldhatatlan rostok csökkentik az emésztőnedvek tranzitidejét. Emellett kevesebb időt biztosítanak az emésztőenzimek és a táplálékkomponensek keveredésére. A nem-keményítőtartalmú poliszacharidokban gazdag táplálékok kapszulázzák a tápanyagokat, és akadályozzák azok hozzáférhetőségét az emésztőenzimek számára a hidrolízishez. Ezenkívül a rostban gazdag táplálék növeli a bélnyálkahártya melletti kavarhatatlan vízréteg vastagságát. Ez szintén rontja a tápanyagok emésztését és felszívódását.
Milyen hatással van a bélrendszer egészségére?
A bél mikroflórája erjeszti a táplálékrostokat, és ecetsavat, propionsavat és vajsavat hoz létre szén-dioxiddal, hidrogénnel és metánnal együtt. Ezek energiát szolgáltatnak, és javítják a sertések bélrendszerének egészségét és fejlődését. Továbbá az élelmi rostok egyes összetevői elősegítik a hasznos bélbaktériumok szaporodását, megakadályozzák az opportunista kórokozók megtelepedését, és csökkentik a bélfertőzések súlyosságát. Például a keményítő fermentációja növeli a bifidobaktériumok növekedését, a pektin fermentációja serkenti a laktobacillusok szaporodását, az oldhatatlan nem-keményítő alapú poliszacharidok fermentációja pedig fokozza a cellulolitikus Ruminococcus-szerű baktériumok és a xilánolitikus Clostridium-szerű baktériumok növekedését.
Milyen hatással van a viselkedésre és a jólétre?
A korlátozott takarmányozás gyakori gyakorlat a vemhes kocáknál a túlzott testtömeg-gyarapodás megelőzése érdekében. Ez azonban nem biztosít elegendő táplálékot a jóllakottság eléréséhez. Ez agressziót és sztereotípiákat eredményez.
A rostban gazdag takarmányok késleltetik a gyomor kiürülését, fokozzák a gyomortartalom duzzadását és az erjedési termékeket a vemhes kocáknál. Ez viszont csökkenti az éhségérzetet és az agressziót, valamint a korlátozott táplálkozással járó viselkedési problémákat.
A rostban gazdag takarmányok hatása a jóllakottságra és a viselkedésre az élelmi rostok fizikai-kémiai tulajdonságaitól függ. Az oldható rostok késleltetik a tápanyagok felszívódását, és csökkentik az etetés utáni fizikai aktivitást. Ezen kívül növelik az illékony zsírsavtermelést, energiát biztosítanak, meghosszabbítják a jóllakottság érzését. Megakadályoznak bizonyos sztereotípiákat is, és így kiemelkedő jelentőségűek a koca jólétének szempontjából.
Záró megjegyzések
A rostos melléktermékek beépítése a sertéstakarmányokba csökkenti a sertéstenyésztés költségeit, és ezáltal növeli a jövedelmezőséget. Ezen túlmenően a rostban gazdag takarmányok fogyasztása összefügg a tápanyagok jobb emészthetőségével, a bélrendszer fejlődésének és egészségének javulásával, valamint a kocák viselkedésének és jólétének javulásával. A rostban gazdag takarmányok hatása a sertések növekedési teljesítményére azonban ellentmondásos. Ezért további kutatásokra van szükség a rostforrás és a rostbevitel szintjének a sertések teljesítményére, egészségére és jólétére gyakorolt hatásának feltárására.
(Forrás: allaboutfeed.net)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés