Életbe lépett az Európai Bizottság új irányelve, amely engedélyezi a baromfi és a sertéságazatban a rovarfehérjék takarmányozásban történő felhasználását, továbbá az úgynevezett keresztetetést, vagyis a más állati fehérje-alapú takarmányt. Ez a jelentősen megdrágult gabonaárak és az importszója kiváltása szempontjából is jó hír a hazai állattartóknak. A döntés eredményeképpen mérsékelhető lesz az önköltség jelentős részét kitevő takarmány ára.

A Magyar Nemzet számolt be az Európai Bizottság új irányelvének hatásairól. Ebben arról határoznak, hogy felhasználható a baromfi- és a sertéságazatban a takarmány előállításához a rovaralapú fehérje, valamint a keresztetetés. Ezáltal újabb lehetőségek nyílnak meg a takarmányozásban, azonban az újonnan életbe lépett uniós irányelv csak hosszú távon jelenthet alternatívát. A rovarfehérje alkalmazására egyelőre egyébként nincs gyakorlat, ennél sokkal jelentősebb az úgynevezett keresztetetés. Így például a sertéseknek adott takarmányban fel lehet használni az elhullott baromfiból készült húslisztet is.

Engedélyezte az EU a rovarfehérjék használatát és a keresztetetést a takarmányozásban - Fotó: Magro.hu, CSZS, Budapest, illusztráció

Ez eddig nem volt engedélyezett a haszonállattartásban, ugyanakkor más területeken, például a kutyaeledel-gyártásban régóta alkalmazott gyakorlat.

Hosszú távú haszon a rovarfehérjék etetésének engedélyezése

Az újfajta takarmányozási lehetőségek hosszabb távon nyújthatnak segítséget az állattartóknak. Ennek oka, hogy a takarmányelőállítók csak a bizottsági irányelv életbelépését követően állhatnak át ezeknek a gyártására. Így idő kell ahhoz, hogy általánossá váljon az alkalmazásuk. A rovar alapú takarmány előállításához ráadásul hiányzik, illetve Európában szűkös az alapanyag-termelés, vagyis az erre alkalmas rovarfajták tenyésztése - írták.

A lap kérdésére az érintett ágazatok szereplői jelezték, hogy nem jár sem élelmiszer-biztonsági, sem állategészségügyi kockázattal ezeknek az alternatív takarmányoknak az alkalmazása. Ennek oka, hogy a baromfifélék alapvetően rovarevők, míg a sertés mindenevő. Az alapanyagok előállítása pedig csak ellenőrzött körülmények között, szabályozottan történhet.

Költségcsökkentést hoz

Az alternatív takarmányok alkalmazása segítséget jelenthet az állattartóknak, de a fogyasztók egy része is kedvezően fogadhatja ezeket. Az állattartók önköltségének legnagyobb részét ugyanis a takarmány teszi ki. A fogyasztók pedig a fenntarthatóbb módon készült alapanyag mellett a sokszor génmódosított eljárással termesztett importszója kiváltásának örülhetnek. 

A takarmány alapjául szolgáló gabonafélék világpiaci ára közel egy éve folyamatosan emelkedik, illetve mostanra beállt a korábbihoz képest jóval magasabb árszinten. A tőzsdei elemzők szerint a következő időszakban sem látható olyan körülmény, amely tartósan és érdemben csökkentené a gabona világpiaci árát. Ez tehát azt jelenti, hogy a jelenleg széles körben alkalmazott takarmányfélék ára a közeljövőben sem csökken majd.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás