Folyamatosan növekszik a Föld népessége, ezzel párhuzamosan növekszik az élelmiszerek iránti kereslet, különösen a húst, a tejet és a tejtermékeket keresik egyre többen. Sajnálatos módon egyre kevesebb természetes takarmányforrás érhető el a világban, viszont egyre több haszonállatot kell etetni, hogy a növekvő igényeket ki tudjuk szolgálni. Cikkünkben egy forradalmian új takarmányt ismerhet meg!

Földünk termőföldmérete és víztartaléka is véges. Évekkel ezelőtt ezeken a területeken humán és állati felhasználásra termeltek gabonaféléket, zöldségnövényeket, de mára a bioüzemanyagok előállításához felhasznált növények is ezeken a területeken teremnek meg, így a szó szoros értelmében vett harcot vívnak az emberek a termőföldekért.

Az emberi élelmezésre szánt növények csak a szántóterületeken termeszthetőek meg, nem tudjuk helyettesíteni azokat, ellenben egy FAO által készített vizsgálat szerint a Földön élő bogarakból és rovarokból előállított liszt takarmányokhoz adva 25-100 százalékban képes helyettesíteni az eddig felhasznált szójalisztet és hallisztet, ami azt jelentheti, hogy a takarmánynövények egy része helyettesíthető lesz rovarokból előállított takarmánnyal.

Néhány év múlva belőle is takarmány lehet...
 

Miért lenne nagy áttörés a rovarliszt rutinszerű felhasználása?

  • a rovarok gyors fejlődése és szaporodása, valamint az a tény, hogy biológiai hulladékokból tartják fenn magukat, magas takarmányozási rátát eredményez,
  • 1 kilogramm rovar ’előállításához’ csupán 2 kilogramm hulladék szükséges (érdekesség, hogy egy átlag magyar ember 1,4 kilogramm szerves hulladékot ’termel’ egy hét alatt)
  • a rovarliszt nyersfehérje-tartalma 42-63 százalék is lehet, zsírtartalma pedig elérheti a 36 százalékot is, így tökéletesen helyettesítheti a szója,- és a hallisztet.

Egyetlen hátránya a rovarlisztnek, hogy nem feltétlenül tartalmaz minden olyan tápanyagot, amelyre az állatoknak szükségük van. Ez természetesen attól függ, hogy milyen rovarokból állítják elő. Fontos megemlíteni, hogy a hiányzó tápanyagokat, esszenciális aminosavakat hozzá lehet adni mesterségesen a rovarliszthez, így teljes értékű tápanyaggá válhat a közeljövőben.

Forrás: www.thepigsite.com

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás