Az ENSZ javaslatára május 20-a lesz a méhek világnapja, ezzel a tápnövények nagy részét beporzó rovarokat is külön lehet ünnepelni. Az Egyesült Nemzetek Szervezete ezzel a méhészek helyzetére és fontosságára is felhívja a világ figyelmét.

Ezért fontos a méhek világnapja

A méhek, közösen a többi beporzóval biztosítják sok létfontosságú haszonnövény számára a fennmaradást. Különösen a mézelő méh dolgozik fáradhatatlanul: egy nap alatt képes akár 7000 virágot is meglátogatni, miközben méze – amit évszázadok óta a gyógyításban is használnak – sokak számára biztosít megélhetést. Anyagunkat az Őstermelő.com oldal cikke alapján írtuk.

Május 20. lesz a méhek világnapja, Fotó: Pixabay, Gaby Stein

Napjainkban a beporzók jelentősége túlmutat a növényegészségen. A környezeti veszélyfaktorok jelzőrendszereként is tekinthetünk rájuk, mert megmutatják az ökoszisztéma állapotát. Az invazív rovarfajok, a rovarölő szerek, a monokultúrák a mezőgazdaságban több szakértő szerint a méhkolóniáktól veszik el az életteret és a táplálékot.

A május 20-i dátum arra a szlovén Anton Jansára emlékezik, aki a 18. században modern méhészeti módszereket fejlesztett ki.

Magyarországon a méhészetnek komoly hagyománya van, nem véletlen, hogy az Európai Unió tagállamai közül hazánkban van a 6. legtöbb méhcsalád. Az ágazat kibocsátása a mezőgazdaság bruttó termelési értékének 1 százalékát, az állattenyésztésnek mintegy 3 százalékát adja. Átlagos időjárás mellett hazánk természeti adottságai kifejezetten kedveznek a méhészkedésnek. Igen hosszú a virágzási időszak, optimális esetben márciustól októberig tudnak dolgozni a méhek. Elsősorban a nagy kiterjedésű akácerdők előfordulása számít nagy előnynek, ez a faj a hazai erdőterületek mintegy negyedét adja. A magyar méhészet helyzetéről korábban ebben a cikkünkben írtunk. 

A méz fontossága

Az emberiség nem csak élelmiszerekhez használta, korábban olyan szertartásokhoz is fontos kiegészítő volt, mint az esküvő és a jóslás. Fertőtlenítő és tartósító hatása miatt a temetési szertartásokon is használták. Az ókorban az egyik leghíresebb gyógykezelés a “mézes kezelés” volt, talán épp ez az egyik oka, hogy Arisztotelész hitt abban, hogy a méz meghosszabbítja az életet.

A különleges mézekről ebben a cikkben olvashat többet.

Megosztás

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás