Miért marad júniusra a birkanyírás, mi a leggyakoribb nyírási mód, hogyan marad nyugton a művelet közben az állat, mi lesz a levágott bundával, és persze a nagy kérdés, hogy fáj-e a birkának a nyírás? Mindenre választ ad Dr Csízi István, a Debreceni Egyetem ATK Karcagi Kutatóintézetének Juhászati és Gyepgazdálkodási Osztály vezetője.

Mikor?

A juhnyírás dömpingje március 15. és április 15. között van, mivel ápr. 10. körül elérkezik a juhok kihajtásának ideje, ráadásul a karácsonyra előállítandó bárányok anyjainak termékenyítési időszakának is ez a kezdete. A kései, júniusi nyírásnak két oka lehet:

  • Egyrészt ekkor van az előző ősszel született jerketoklyók nyírása (10% plusztömeg-gyarapodás érhető el ha ekkor megnyíratjuk ezt a korcsoportot).
  • Másrészt az állattartó hely klimatikus viszonyai is befolyásolhatják, pl. szeles hely (Mosonmagyaróvár),
  • vagy a kései kitavaszodás lásd. Gyimesek.
Hogyan?
Szakértő kezek között nincs fájdalma a juhnak

A legelterjedtebb nyírási technológia a gépi nyírás földön végezve, amit szervezett juhnyíró brigádok végeznek bérmunkában. Hazánkat a túrkevei és a dévaványai brigádok "uralják". A kézi nyírás drágább, kisgazdaságokban elszórva végzik néhányan, többnyire feketemunkában. A gépi nyírás díja 2014-ben 300-350 Ft/nőivar, kos duplája, a kézi nyírás díja 400 Ft/nőivar, kos duplája. Technikáját tekintve, hogy a juh nyugton maradjon, a farokcsontjára kell ültetni. Ha jól, gyorsan végzik a műveletet, a nyírás nem fáj a birkának. Könnyen lehetnek azonban csúnya sebek, lábtörés, vagy elhullás is, ha a nyíró ránehezedik. A juhnyíró brigád szakmai színvonala és józansága döntő fontosságú, ugyanis csak a bandafőnök szavára hallgatnak.

Tipp!

Aki birkát szeretne nyírni két dologra nagyon figyeljen. Jó juhnyiró gépe legyen és jó fogója, aki gyorsan és kiméletesen kezeli az állatokat.

A lenyírt bundát hazánkban szinte 100%-ban értékesítik, elég alacsony áron 2014-ben 200 Ft + áfa. Bálázzák, majd külföldre, elsősorban Kínába értékesítik. A hazai 5 gyapjúfeldolgozó vállalat megszűnt.

A hazai juhtenyésztés helyzetéről itt olvashat.>>

Dr Csízi István tudományos munkatárs Debreceni Egyetem Agrár- és Gazdálkodástudományok Centruma

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás