Elmúlt a tél? Még nem teljesen, de a hőmérséklet már engedi a metszési munkálatok végzését a gyümölcsfákon. Enyhe volt a téli időszak, de metszés előtt van egy módszer, amellyel ellenőrizhetjük, milyen termés várható idén, valamint hogy érte-e fagykár a gyümölcsfáink rügyeit.

A kertekben már a szorgalmasabb gazdák javában metszik a fákat. Sőt, a nagyobb ültetvényekben is már megkezdték a munkálatokat a termesztők. Nem tanácsos azonban átgondolatlanul megmetszeni a fákat. Előtte érdemes egy-két egyszerű praktikával megbizonyosodni arról, hogy milyen állapotban vannak a rügyek és így milyen mértékű metszésre van szükségük fáinknak.

Gyümölcsfáink mélynyugalmi állapota már befejeződött január vége felé, mostmár kényszernyugalmi állapotukat töltik, csak a nem megfelelő hőmérséklet miatt nem borultak még virágba. Ha szeretnénk látni, hogy milyen mértékű virágzásra számíthatunk idén fáinkon, vágjunk le egy vesszőt, állítsuk vízbe és tartsuk szobahőmérsékleten. Az így tartott termővesszők 1-2 hét alatt rügyet bontanak és virágozni kezdenek, ebből megállapíthatjuk, hogy milyen mértékű lesz a tavaszi virágzás. Komoly segítség is ez, ugyanis a módszer segítségével láthatjuk, hogy mennyire erősen kell tavasszal megmetszeni a fáinkat.

Így néz ki egy elfagyott rügy belseje
 

A rügyek vizsgálatának van egy másik módszere is. Metsszünk le egy gyümölcsfa vesszőjét (a legalkalmasabb erre a cseresznyefa vesszője) és vágjuk el rajta hosszában a rügyeket. Amennyiben szép zöld színű a rügy belseje, úgy nem érte fagykár, kiváló termés várható.

Viszont ha a kettévágott rügy belülről barnás, feketés színű, az fagykár jele lehet. Ha a teljes rügy elszíneződött, úgy komoly fagykárral van dolgunk, nem számíthatunk túl jó termésre idén. Ha csak a rügy hegye színeződött el, még van esély rá, hogy kihajtson a rügy, ha a rügy alapja barnult el, akkor is visszafordíthatatlan fagykár és terméskiesés jeleit láthatjuk.

Ha zöld színű rügyekkel találkozunk, akkor megnyugodhatunk, várhatóan szép termés lesz idén a fákon, de ne bízzuk el magunkat. Még csak február közepe van, a tavaszi fagyok okozhatnak még meglepetéseket a gyümölcsfákon.

A rügyvizsgálat nem csak gyümölcsfákon végezhető el. A szőlősgazdák is hasznát vehetik a fent leírt praktikáknak, nekik is segítséget nyújthatnak a metszés megtervezésében.

Forrás: kerteszetesszoleszet.hu

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás