Rügypattanáskor kezd fertőzni a lisztharmat
A rügyekben telelő lisztharmatért felelős gomba néhány héten belül elkezdheti idei fertőzését, ugyanis a rügypattanással egyidőben a lisztharmat is megjelenik a gyümölcsfákon. A tavaszi metszéssel csökkenthetjük a fertőzés méretét, valamint egyéb módok is vannak a lisztharmat visszaszorítására.
Hol telel a kórokozó?
A gomba a rügyekben, a rügypikkelyek alatt telel át. A vesszőkön általában a csúcsrügyek és a végéhez közeli rügyek fertőzöttek.
Hogyan ismerhetők fel a fertőzött vesszők?
A vesszőket borító kéreg nem barna, hanem fehéres színű, a gomba fehér micélium-bevonatától, a fertőzött rügyek gyakran vörös színűek, a fertőzött rügyek alakja megváltozik, rojtosak.
Hirdetés
A növény mely részeit fertőzi a gomba?
A fertőzött rügyekből kifejlődő hajtások valamennyi levele fertőzött lesz, valamennyi levélen kialakul a lisztharmatokra jellemző fehéres bevonat. A levelek alakja megváltozik: mereven felállóak, megnyúltak, kanalasodnak. A fehéres bevonat alatt a levelek elhalnak, elszáradnak.
A lisztharmatos rügyekből fertőzött virágok is nőnek, ezeknél a sziromlevelek zöldes színűek, deformáltak, belőlük termés nem fejlődik.
Milyen időszakban lehet számítani a liszharmat-fertőzésre?
A fertőzött rügyekből kifejlődő hajtásokról a gomba szétszórja fertőző spóráit - konídiumait -, és ez a folyamat őszig folyamatosan ismétlődik.
Milyen időjárási viszonyok kedveznek a fertőzésnek?
A folyamatosan képződő és szétazóródó konídiumok magas pártartalom és 20-24 °C-os hőmérséklet mellett a növényekre kerülve csírázásnak indulnak, a levelekbe hatolnak, tehát megfertőzik azokat.
Védekezés lehetőségei
Harmonikus, kiegyenlített tápanyagellátással biztosítsuk a növények jó kondícióját, ellenállóképességét. Az egyoldalú műtrágyázás, túlzott nitrogén trágyázás a növények lisztharmattal szembeni fogékonyságát növeli.
Tavaszi metszés során távolítsuk el a fehér színű fertőzött vesszőket, ezzel csökkentjük a fertőzési veszélyt. Mivel a vesszővégi 4-6 rügy szokott liszharmattal fertőzött lenni, a vesszőket erősen metsszük vissza. A lombkorona kialakulásakor esetleg megjelenő lisztharmatos hajtásokat ugyancsak minél előbb metsszük ki észlelés után.
A kémiai védekezés, permetezés eredményességét a rügypattanástól a virágzás végéig, sziromhullásig terjedő időszakban végzett kezelések határozzák meg. A levelek 1-2 cm-es, úgynevezett egérfül állapotában, bimbós állapotában és virágzás előtt indokolt a permetezés. Ebben az időszakban elsősorban felszívódó (szisztémikus) hatású, liszharmat elleni gombaölő szereket alkalmazzunk. Sziromhullás után további kezelések szükségesek.
Forrás: balintgazda.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés