A Fertilia történetét sikertörténetnek tartja, amit a gyakorlatias szemléletének tulajdonít. Amit eltervezett, azt sikerült is megvalósítania. Azért tudott folyamatosan kiváló termékeket fejleszteni, mert jól ismerte a másik, a felhasználó oldalt is. Simon Péterrel, a Fertilia Kft. ügyvezetőjével, a Magro.hu munkatársa járta körül a cég eddigi 30 évét.

A közelmúltban jelentős változások zajlottak a cég háza táján. Mi történt pontosan?

Simon Péter a Fertilia Kft. ügyvezetője

A Fertilia 2016-ig teljesen a saját útját járta, meghatározó cég volt a hazai műtrágyaellátásban és –gyártásban egyaránt. Annak az évnek az őszén léptünk stratégiai együttműködésre a világ egyik legnagyobb műtrágyagyártójával, az EuroChemmel. A cél az volt, hogy a partnerünk nagy volumenben használatos, hagyományos műtrágyáit kiegészítsük a Fertilia egyedi prémium műtrágyáival, illetve, hogy a Fertilia műtrágyái világszinten bekerüljenek az EuroChem kínálatába. Ez a mikrogranulátumok esetében többé-kevésbé megvalósult, mert a termékeink eljutottak Törökországba, a szomszédos országokba, Mexikóba és Kínába is, de a történet itt véget ért. Az EuroChemnél stratégiai váltás történt és az együttműködésnek 2019 őszén vége szakadt. Mivel a stratégiai partnerünk csak bérelte a márkáinkat, ingatlanainkat, gépeinket és berendezéseinket, a bérleti jogviszony megszűntével minden visszakerült a mi használatunkba.

Ennek fényében hogyan sikerült a 2020-as évük?

Az EuroChemmel való együttműködésünk vége után ismét a piacra léptünk. Örömmel tapasztaltam, hogy mind maga a Fertilia név, mind a márkanevek nagyon élénken élnek a gazdák emlékezetében. Az újrakezdéstől a hagyományos műtrágyák kikerültek a portfóliónkból és kizárólag a saját fejlesztésű prémium termékeinkre fókuszálunk, mert azoknak a legjobb a fogadtatása a piacon. Ahhoz képest, hogy ez volt az „első” évünk, nagyon jól sikerült üzleti évet tudunk magunk mögött. Tavaly a COVID és a korlátozások miatt a nagy cégeknek az országos értékesítői hálózatukból adódó előnye jelentősen lecsökkent. Mint amikor a Forma-1-ben bejön a „safety car”, az esélyek kiegyenlítődtek: telefonos kapcsolattartással az egész országban lévő partnereinket el tudtuk érni és jelenleg is kapcsolatban vagyunk velük.

Említette, hogy immár a saját fejlesztésű termékeikre összpontosítanak, de mit emelne ki közülük?

A Fertilia története az innovációk története. A leginnovatívabb gyártók voltunk hosszú éveken keresztül és ez most is folytatódik. Kevesen tudják, de 1997-ben az első bigbag zsákot Magyarországon a cégünknél töltöttük meg műtrágyával. Akkor az még olyan nagy eseménynek számított, mintha egy UFO szállt volna le az udvaron. Szintén mi voltunk az elsők, akik a folyékony műtrágyához tartályt helyeztünk ki, nekünk már akkor saját szállító flottánk volt. Mindenhez, ami ma már megszokott az iparágban, nekünk közünk volt az elindításában vagy éppen mi honosítottuk meg a piacon.

Az innovatív termékfejlesztésünk első terméke a Gramix NPK volt, ami a magas minőségi követelményeknek is megfelelő kevert NPK műtrágya. Sokan foglalkoznak műtrágyakeveréssel, de mi ebben is megkülönböztetjük magunkat: folyamatos üzemű, piacvezető német gyártó berendezésével gyártunk, rostáljuk a terméket, az egész folyamatot számítógép vezérli, ráadásul a legjobb alapanyagokból dolgozunk, még akkor is, ha azok a szokásosnál valamivel drágábbak. A termékek minőségét mi sem jellemzi jobban, mint az, hogy sokan a vetéssel egymenetben starterként használják azokat.

Következő nagy fejlesztésünk a RizoDyne biostimuláns, talajaktivátor.  Alkalmazásával sokkal intenzívebb a talajlakó mikroorganizmusok – főként baktériumok -szaporodása, javul a talajstruktúra és tápanyagfelvétel, csökken a tápanyagok lekötődése az anyagásványokhoz, javul a talaj levegőzöttsége és a szervesanyag-tartalma is nő. A RizoDyne-t önállóan nem forgalmazzuk, hanem fő termékeinkhez adagoljuk, hogy annak pozitiv hatásai egyedül álló módon minden műtrágyánkban elérhető legyenek, nagyban javítva annak a terméknek az agrotechnikai hatékonyságát. Ezek a prémium kategóriájú termékeink a RizoTec NPK, a FertiSol Rizo folyékony N-oldat és az UMG RizoStart mikrogranulátum.

Ha jól tudjuk, a folyékony műtrágyák terén is van ajánlatuk a gazdálkodók számára.

A legfőbb termékeink a folyékony nitrogén oldatok, saját márkanevünkön a FertiSol műtrágya család, amikben szintén saját fejlesztések vannak. Ma már a „sima” nitrogénoldatból adjuk el a legkevesebbet. Inkább a kénes, foszforos, tartós hatású inhibitált nitrogént tartalmazó változatok fogynak. Azért ezeket keresik a termelők, mert ma ezek a leghatékonyabb műtrágyák. A 2020-as év száraz volt, ilyenkor a folyékony műtrágyával kezelt tábla előrébb tartott, jobb volt, mint a szilárd műtrágyával kezelt. Ezt a termelők is érzékelték, ezért fokozott a kereslet a növényspecifikus nitrogénoldatok iránt. Ráadásul a legújabb, 2021-es termékünk már kétféle inhibitort is tartalmaz. Már nemcsak az amid, hanem a nitrát hatóanyag lebomlását is szabályozzuk, amellyel tovább növeljük a hatékonyságot és a környezetterhelést is csökkentjük.

A Fertisol termékcsaládunk fogy a legnagyobb mennyiségben. A saját tartálykihelyezésünk és a pontos, rugalmas szállítást garantáló saját tartályflotta is támogatja ezt a terméket.

Mik a terveik erre az évre?

Legalább annyit szeretnénk értékesíteni, mint tavaly. Furcsa évnek nézünk elébe, mert a termények tavaly nagyon sokat drágultak. Most a gabonakereskedők keresik a termelőket és 61-63 Ft-os áron kötnék már le most az idei gabonát. A  nemzetközi műtrágyapiacon is jelentős áremelkedés tapasztalható, a nitrogénműtrágya is sokat drágult. Sőt Közép-Európában, a szezon csúcsán nem elképzelhetetlen egy átmeneti hiány sem.

Az új termékeink engedélyeztetése, bevezetése folyamatosan történik. Nálunk alapértelmezett, hogy mindig jobbat és hatékonyabbat szeretnénk a termelőknek nyújtani. Folyamatos termékfejlesztéssel megyünk előre, aminek én is aktív részese vagyok: a gondolatok és az irányok tőlem származnak. Az új, hatékony, környezetkímélő, fenntartható műtrágyákból volumenbővülést remélek!

Simon Péter a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen végzett agrármérnökként. Ezt követően egy TSZ-ben kezdett dolgozni, majd a Siófoki Állami Gazdasághoz került, ahol a növényvédelemben dolgozott. Ott ismerkedett meg a folyékony nitrogén előnyeivel. Szakmai pályafutását az IKR-ben folytatta egy folyékony műtrágya üzem vezetőjeként, és 1991-ben lett magánvállalkozó, a Fertilia megalapításával.

(x)

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás