Salátakirály
Galambbegy, mezei saláta, báránylevelű, aprósaláta, gyökönkécske. Sokféle elnevezéssel illetik a modern növénynemesítés eredményét, a madársalátát. A régen szántóföldi gyomnövény most a rukkola térhódítása után reneszánszát kezdi élni. Termesztésében élen a franciák. De hogyan és mikor érdemes belevágni az ültetésébe?
Az apró, ovális levelekkel kis csoportokban, úgynevezett tőlevélrózsákban a földön szétterülő növény a macskagyökérfélékhez (tudományos nevén Valerianacae) tartozik. Vadon termő tagjai a Kaukázus vidékén, Kis-Ázsiában éppúgy őshonosak, mint a Budai hegyekben. Természetes lelőhelyein már kora tavasszal megjelennek az első példányok, amelyek valódi kincsnek számítanak a vitaminszegény téli hónapok után. Igaz, hogy a természetben fellelhető salátához ma már egyre kevesebben jutnak hozzá, termesztett példányai azonban az év minden szakában beszerezhetők. Közel 80 nemzetséget tartanak számon Eurázsia, Észak-Amerika és Észak-Afrika területén.
A vadon termő galambbegyet feltehetően már az újkőkorszakban is fogyasztották őseink. Európában elsősorban az Alpok vidékén volt népszerű, később a középkori füveskönyvek gyakran említik gyógynövényként, de a legendák szerint a Napkirály (XIV. Lajos) is igen kedvelte. Külön érdekesség, hogy termesztése sok emberöltővel később, csupán a 20. század folyamán kezdődött. Statisztikák szerint ma Franciaország adja a világ termelésének mintegy háromnegyedét, de Hollandiában és Olaszországban is jelentős területeken foglalkoznak vele.
Hirdetés
Megfontolandó tanácsok, ha Ön is belevágna
A madársaláta nagyon egyszerűen termeszthető és hasznos egynyári növény. Alacsony a víz és hőigénye, talajban nem válogatós. Árnyékos helyeken, és tűző napos területen is egyaránt kiválóan fejlődik, így szinte bárhová ültethetők. Kedvező szomszédai a hónapos retek, a téli hagyma és a karalábé. De petrezselyem közelébe ne ültesse! A sorokat 15-20 cm-re kell kihúzni kis kapával, melyekbe vékonyán kell szórni a magokat. Utána 1-2 cm-nyi vékony talajréteggel kell bevonni. A magját az őszi időszakban szeptember végén, október elején kell elvetni. Mindössze 10-15 cm magasra nő és fejet nem fejleszt, csupán húsos leveleket.
Kártevők és betegségek nem igen gyötrik, permetezni nem kell, a termőhely szempontjából igénytelen és a tenyészideje is rövid Bálint gazda szerint. Talajban nem válogat, a gyengébb földeken is jól fejlődik. Bár a talajban nem válogatós a madársaláta, a tápanyag hiány levélsárgulást okozhat. Ezért vetés előtt érdemes némi komposzttal feljavítani a talajt vagy megöntözni a növényeket zöldség tápoldattal. Ültetés előtt soha ne trágyázza frissen a talajt, mert az kiégeti a palántákat! A kikelt állományt a fagyok ellen falombbal, lekaszált fűvel kell takarni, így akár mínusz 15 Celsius fokot is kibírja. Enyhe időben már a tél második felében szedhetők.
Forrás: balintgazda.hu, kertvarazsmagazin.hu, mindmegette.hu, tudatosvasarlo.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés