A csepegtetőrendszer legnagyobb gondja a vízkő miatti eltömődés. Emiatt az öntözés egyenetlenné válik vagy az adott ponton megszűnik. A csepegtetőelemek jellemzően bemeneti szűrőjüknél vagy a kimeneti nyílásnál tömődnek el.

A bemeneti nyílás a vízben szállított szennyeződésektől záródik el. A tömődés a csepegtetőcső végén kezdődik, egyenetlen területen a mélyedésekben is megfigyelhető a folyamat, mert a kis sebességű víz nem tudja az emelkedőre sodorni a szemcséket. Amennyiben az eltömődést sók okozzák, úgy a savazás nagyrészt eredményes lesz. A témát Cvetkovic Nenad és Dr. Tóth Árpád foglalta össze az Agrárágazat cikkében.

Az eltömődött csepegtetőrendszer savval sikerrel tisztítható - Fotó: Pixabay, Jacqueline Macou

A kimeneti nyílásnál az eltömődést a sók beszáradása okozza. Öntözés után marad egy csepp víz az elemen, mely elpárologva maga után hagyja a vízkövet. Ha az elemben teljesen megszűnt a víz mozgása, az oldása igen nehézkes, mivel a sav nem jut el a tömődéshez.

A kezelést valamilyen sav vízbe juttatásával végezzük, melynek célja lehet:

  • az oldott sók kicsapódásának megelőzése a kémhatás csökkentésével,
  • a már kicsapódott sók oldása,
  • a klóros kezelés hatásának növelése.
A csepegtetőrendszer javára válik a savas kezelés

A jól kivitelezett kezelés nem károsítja a növényzetet, mivel a sav a káros anyagok hatástalanítása alatt már az öntözőrendszerben lekötődik. Ezért a kicsepegő víz kémhatása már jóval magasabb, mint amit a bejuttatási ponton mértek. A kezelésben felhasznált anyagok jó része súlyos egészség- és környezetkárosítást okozhat, ezért szigorúan be kell tartani a használatra vonatkozó előírásokat!

Felhasználható savak

Bármilyen sav felhasználható a kezelésre. Kiskertekben az ecet-, a citromsav is bevethető. Nagyüzemben a költségek miatt ajánlott az alábbi savak közül választani.

Sósav

Töménysége 30-37 százalék. A legolcsóbb, kereskedelmi forgalomban könnyen beszerezhető. A legtöbb anyagra (rézre is) korróziós hatású, ezért rézbetétes csepegtetőelemek esetén nem javasolt.

Kénsav

Töménysége 77-98 százalék. Vízben jól oldódik és a legtöbb anyagra korróziós hatású. Magas Ca-tartalom esetén használatakor oldhatatlan gipsz képződhet.

Foszforsav

Töménysége 60-85 százalék. Tápanyagként is számításba vehető. Nem használható, ha a vízben vas van, mivel azzal csapadékot képez. Nem használható lúgos kémhatású öntözővízzel sem, mert oldhatatlan csapadék képződik a jelenlevő Ca- és Mg-sókból. A biztonságos alkalmazáshoz a víz kémhatásának 6,5 alatt kell lennie.

Salétromsav

Töménysége 68-70 százalék. Tápanyagként is számításba vehető. Vízben jól oldódik és a legtöbb anyagra korróziós hatású.

Arról pedig itt írtunk korábban, hogyan történik a tápoldatozás a gyakorlatban.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás