Drónok, szenzorok, robotok és önjáró gépek, valamint 3D nyomtatók, mesterséges intelligencia és big data módszereken alapuló adatelemzés. A felsorolás nem egy fantasztikus film elemeit mutatja be, hanem ez az új mezőgazdaság, az okosfarmok technológiája.

A fent felsoroltak egy része már megjelent, vagy a közeljövőben meg fog jelenni az új mezőgazdaságban. Ez derül ki a PwC Magyarország „Digitalizáció az agrárszektorban – Életképek a jövő okosfarmjáról” című tanulmányából, amiről a Világgazdaság számolt be.

Adatgyűjtésre és -elemzésre épül az okosfarmok technológiája

Az agrárszektorban is az új technológiák megjelenése és az összetett, automatizált technológiai ökoszisztémák kialakulása lesz megfigyelhető a technológiai forradalom és az ipar 4.0 elterjedésének eredményeképpen.

Az okosfarmok technológiája lehetővé teszi, hogy távolról, térképről lehessen irányítani a gépeket és a munkát
Az okosfarmon mindennaposak lesznek a drónok, a szenzorok, a robotok, az önjáró gépek, valamint a 3D nyomtatók.

A megújulás elkerülhetetlen, hiszen a felgyorsult népességnövekedés, az erősödő városiasodás, továbbá a még művelés alá vonható földterületek folyamatos csökkenése új kihívások elé állítják az agrárszektort. Ezekre pedig csak a modern technológiák segítségével lesz képes választ találni.

Az egyre növekvő népesség igényeinek kielégítése extenzív módon nem oldható meg – derül ki a PwC Magyarország „Digitalizáció az agrárszektorban – Életképek a jövő okosfarmjáról” című tanulmányából.

Az említett eszközök által generált adatokat modern adattárházak – például felhőalapú megoldások – tárolják majd, míg a gépek élő ökoszisztémában való együttműködését a mesterséges intelligencia és a big data módszereken alapuló adatelemzés teszi egységes rendszerré.

A jövő farmjainak működését várhatóan két jelentős technológiai hatás fogja befolyásolni:
  • Az új technológiák megjelenése
  • és az automatizált technológiai ökoszisztémák kialakulása.

Ezek mentén alakítottuk ki a jövő farmjának képét, az okosfarm-koncepciót – mondta Osztovits Ádám, a PwC Magyarország Üzleti tanácsadás üzletágának vezető cégtársa.

Robotok végzik majd a munka nagy részét

A jóslatok szerint az okosfarmon, a drónok által elvégzett talajfelmérést követően, az ültetés szintén drónok segítségével történik majd. A talaj tápanyagtartalmának, valamint nedvességének és a növények nedvességigényének megállapításával és a meteorológiai állomás adatainak összevetésével a gazdaság automatikus irányítóközpontja meghatározza, hogy melyik területre mikor érdemes az önjáró gépnek kimenni és elvégezni az öntözést, vagy az egyéb tápanyagok és a vegyszerek kijuttatását.

Az adatelemzés következtében előrejelezhető az egyes gépek várható meghibásodásának ideje és a meghibásodás jellege is. Így a hibákra a gazdálkodó ideiglenes 3D alkatrészek nyomtatásával tud felkészülni, ezáltal lerövidíti a javítás miatti leállás idejét.

Átalakulnak a feladatok, több szervezés, kevesebb terepi munka

A technológiai fejlődés hatására a jövő okosfarmjain a gazdálkodók mindennapjai és feladatai teljesen átalakulnak. Az operatív feladatok helyett a gazdák ténylegesen a farm irányítására és a stratégiai döntések meghozatalára figyelhetnek. Ráadásul mindezt akár a nappaliban ülve, egy táblagép segítségével.

Bár a fent említett technológiák sok problémát orvosolnak, mégsem jelentenek mindenre megoldást. Az okosfarm-koncepció technológiai elemei már a hazai gazdaságok számára is elérhetőek, így a kihívást nem a megoldások elérhetősége jelenti. Hanem azoknak a különböző gazdaságok eltérő igényeihez igazodó alkalmazása. A rendelkezésre álló eszközök gazdaságra szabott használatával hatékonyságot lehet javítani és a költségek is alacsonyabbak lesznek.

Ha kíváncsi a részletekre, a tanulmányt ezen a hivatkozáson olvashatja el: Digitalizáció az agrárszektorban – Életképek a jövő okosfarmjáról
Arról pedig itt írtunk korábban, hogy bombasiker lehet a borászrobot a szőlőben.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás