Drónok, szenzorok, robotok és önjáró gépek, valamint 3D nyomtatók, mesterséges intelligencia és big data módszereken alapuló adatelemzés. A felsorolás nem egy fantasztikus film elemeit mutatja be, hanem ez az új mezőgazdaság, az okosfarmok technológiája.

A fent felsoroltak egy része már megjelent, vagy a közeljövőben meg fog jelenni az új mezőgazdaságban. Ez derül ki a PwC Magyarország „Digitalizáció az agrárszektorban – Életképek a jövő okosfarmjáról” című tanulmányából, amiről a Világgazdaság számolt be.

Adatgyűjtésre és -elemzésre épül az okosfarmok technológiája

Az agrárszektorban is az új technológiák megjelenése és az összetett, automatizált technológiai ökoszisztémák kialakulása lesz megfigyelhető a technológiai forradalom és az ipar 4.0 elterjedésének eredményeképpen.

Az okosfarmok technológiája lehetővé teszi, hogy távolról, térképről lehessen irányítani a gépeket és a munkát
Az okosfarmon mindennaposak lesznek a drónok, a szenzorok, a robotok, az önjáró gépek, valamint a 3D nyomtatók.

A megújulás elkerülhetetlen, hiszen a felgyorsult népességnövekedés, az erősödő városiasodás, továbbá a még művelés alá vonható földterületek folyamatos csökkenése új kihívások elé állítják az agrárszektort. Ezekre pedig csak a modern technológiák segítségével lesz képes választ találni.

Az egyre növekvő népesség igényeinek kielégítése extenzív módon nem oldható meg – derül ki a PwC Magyarország „Digitalizáció az agrárszektorban – Életképek a jövő okosfarmjáról” című tanulmányából.

Az említett eszközök által generált adatokat modern adattárházak – például felhőalapú megoldások – tárolják majd, míg a gépek élő ökoszisztémában való együttműködését a mesterséges intelligencia és a big data módszereken alapuló adatelemzés teszi egységes rendszerré.

A jövő farmjainak működését várhatóan két jelentős technológiai hatás fogja befolyásolni:
  • Az új technológiák megjelenése
  • és az automatizált technológiai ökoszisztémák kialakulása.

Ezek mentén alakítottuk ki a jövő farmjának képét, az okosfarm-koncepciót – mondta Osztovits Ádám, a PwC Magyarország Üzleti tanácsadás üzletágának vezető cégtársa.

Robotok végzik majd a munka nagy részét

A jóslatok szerint az okosfarmon, a drónok által elvégzett talajfelmérést követően, az ültetés szintén drónok segítségével történik majd. A talaj tápanyagtartalmának, valamint nedvességének és a növények nedvességigényének megállapításával és a meteorológiai állomás adatainak összevetésével a gazdaság automatikus irányítóközpontja meghatározza, hogy melyik területre mikor érdemes az önjáró gépnek kimenni és elvégezni az öntözést, vagy az egyéb tápanyagok és a vegyszerek kijuttatását.

Az adatelemzés következtében előrejelezhető az egyes gépek várható meghibásodásának ideje és a meghibásodás jellege is. Így a hibákra a gazdálkodó ideiglenes 3D alkatrészek nyomtatásával tud felkészülni, ezáltal lerövidíti a javítás miatti leállás idejét.

Átalakulnak a feladatok, több szervezés, kevesebb terepi munka

A technológiai fejlődés hatására a jövő okosfarmjain a gazdálkodók mindennapjai és feladatai teljesen átalakulnak. Az operatív feladatok helyett a gazdák ténylegesen a farm irányítására és a stratégiai döntések meghozatalára figyelhetnek. Ráadásul mindezt akár a nappaliban ülve, egy táblagép segítségével.

Bár a fent említett technológiák sok problémát orvosolnak, mégsem jelentenek mindenre megoldást. Az okosfarm-koncepció technológiai elemei már a hazai gazdaságok számára is elérhetőek, így a kihívást nem a megoldások elérhetősége jelenti. Hanem azoknak a különböző gazdaságok eltérő igényeihez igazodó alkalmazása. A rendelkezésre álló eszközök gazdaságra szabott használatával hatékonyságot lehet javítani és a költségek is alacsonyabbak lesznek.

Ha kíváncsi a részletekre, a tanulmányt ezen a hivatkozáson olvashatja el: Digitalizáció az agrárszektorban – Életképek a jövő okosfarmjáról
Arról pedig itt írtunk korábban, hogy bombasiker lehet a borászrobot a szőlőben.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás