Segélykiáltásoktól hangosak a fejőházak – de az egész ágazatra is rájár a rúd
A nyereség kezd kikopni az ágazatból, a tejtermeléshez, fejlesztéshez szükséges anyagok, berendezések egytől egyig nagyobb mértékben drágultak, mint amennyivel a bevételek növekedhettek. Ráadásul miközben egy év alatt alig 1-2%-ot emelkedett a nyers tej felvásárlási átlagára, a forint 9-10%-ot veszített értékéből az euróhoz képest. Nagyjából ez a két tény indokolja a tejtermelők félelmét, illetve az utóbbi időben megfogalmazott aggodalmaikat.
És erre az aggodalomra alapos okuk van – derül ki a szabadfold.hu írásából. Fontos feladat lenne az ágazatban a termelőktől a kiskereskedőkig, a nyers tejtől a késztermékig meglévő szerkezeti költségproblémák rendezése. Az, hogy ekkorára nyílik a költségolló, már középtávon is elviselhetetlen terheket ró az ágazat szereplőire.
Hirdetés
15-18 százaléknyi pluszköltség
A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács felmérést készített tejtermelő és -feldolgozó küldötteinek körében. Kiderült, hogy a költségek folyamatosan emelkedtek: a tejtermelőknél és -feldolgozóknál egy év alatt átlagosan 15-18%-kal!
A járványhelyzet az ágazat minden szereplőjénél jelentős mértékben megnövelte a higiéniai költségeket. Tavaly komoly problémát jelentett az is, hogy – egy normál évhez képest – sok esetben a kesztyűk, a maszkok és a fertőtlenítőszerek beszerzésére csak többszörös áron nyílt lehetőség, míg mára a jelentős többletfelhasználás okoz költségnövekedést.
Betett a harmatgyenge forint is
A teljes képhez hozzátartozik, hogy a forint/euró árfolyam 2019. december (330) és 2021. január (359) között mintegy 9%-kal növekedett. Ez elsősorban az energia, a vásárolt takarmány és a csomagolóanyag árában okoz jelentős költségemelkedést.
A gabona-, a fehérje- és olajosnövény-árak többéves csúcson járnak. Az okok között lehet Kína erős kereslete, az oroszok exportkorlátozása, a szárazság miatt lecsökkent francia és ukrán termésmennyiség. A mostani szója- és kukoricatermés is kisebbre várható a dél-amerikai országokban.
A hazai búza- és kukoricaárak 25-30%-kal emelkedtek, a szójadarát szintén mintegy harmadával drágábban lehetett importálni. A tejtermelésben és -feldolgozásban a felhasznált anyagok költsége emelkedik, így a termelők és feldolgozók képtelenek a hatékonyságukat, a termelékenységüket, illetve az automatizálást a jelenleginél gyorsabb ütemben növelni.
Rendezni kell a szerkezeti költségproblémákat!
Az ágazat felgyorsult termelői és feldolgozói fejlesztéseit is veszélyezteti, ha nem történik változás. Mindezért fontos feladat lenne az ágazatban a termelőktől a kiskereskedőkig, a nyers tejtől a késztermékig meglévő szerkezeti költségproblémák rendezése. Az, hogy ekkorára nyílik a költségolló, már középtávon is elviselhetetlen terheket ró az ágazat szereplőire.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés