Új szabályokat javasol a víz mezőgazdasági öntözési célú újrahasználatának ösztönzése és megkönnyítése érdekében az Európai Bizottság. Az új szabályok segítenek a gazdálkodóknak a lehető legjobban, öntözővíz formájában felhasználni a nem iható kezelt szennyvizet, ezzel enyhítve a vízhiányt. Eközben pedig védik a környezetet és a fogyasztókat. A hírről a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara számolt be. A javaslatnak csak nyertesei lesznek: a gazdálkodók számára fenntartható öntözővíz-ellátást biztosít, a fogyasztók tudni fogják, hogy biztonságos termékeket esznek, a vállalkozók számára pedig új lehetőségek nyílnak. A legnagyobb nyertes pedig a környezet lesz, mivel a javaslat a legértékesebb erőforrásunkkal, a vízzel való jobb gazdálkodáshoz járul hozzá – mondta Karmenu Vella, a környezetpolitikáért, a tengerügyekért és a halászati politikáért felelős európai biztos.
Az Európai Bizottság azt szeretné elérni, hogy öntözővíz készüljön a szennyvizekből
Az Európai Bizottság minimum követelményeket javasol a városi szennyvíztisztító üzemek által kezelt szennyvíz újrahasználatára. Ezek a követelmények mikrobiológiai elemekre (például az E. coli baktériumok szintjére), valamint a rutinszerű és az érvényesítési célú nyomon követés követelményeire is kiterjednek. A minimum követelmények meghatározása garantálni fogja, hogy a visszanyert vizet az új szabályok szerint állítják majd elő. Továbbá azt, hogy az az öntözés céljára biztonságos lesz. Ezen kívül kockázatkezelést is javasol, melynek során a további veszélyeket a víz biztonságos újrahasználata érdekében kezelni kell. Továbbá fokozott átláthatóságot is javasol: az interneten lehet majd tájékozódni az adott tagállam alkalmazta vízújrahasználatról.
Jobban és többet kellene használni a szennyvizet öntözésre
Az víz újrafelhasználása jelenleg messze elmarad a lehetőségektől az EU-ban. Mindezt annak ellenére, hogy az édesvíz kinyerésének és szállításának sokkal magasabb a környezeti hatása és az energiaigénye. Ezen kívül az uniós földek harmada egész évben vízhiánnyal küzd. A vízhiány számos tagállamban továbbra is komoly probléma. Az egyre kiszámíthatatlanabb időjárás, a súlyos szárazságok szintén kedvezőtlenül befolyásolják majd az édesvízkészletek mennyiségét és minőségét. Az új szabályok azt szeretnék biztosítani, hogy a lehető legjobban használják fel a városi szennyvíztisztító üzemek által kezelt vizet. A nem iható szennyvíz hasznosításával az új szabályok hozzájárulnak az új vízkészletek kialakításához kapcsolódó gazdasági és környezeti költségek megtakarításához. Az EB javaslatának célja, hogy az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodással összefüggésben Európa-szerte enyhítse a vízhiányt, valamint gondoskodik arról, hogy a mezőgazdasági öntözésre szánt, kezelt szennyvíz biztonságos legyen, ezzel pedig védi a polgárokat és a környezetet- írja a NAK cikke.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Rohamosan terjed a járvány: szigorú intézkedések 2 új vármegyében

2024.11.08.

A Bács-Kiskun vármegyében intenzíven terjedő, magas patogenitású madárinfluenza járvány következtében a járványügyi hatóság kiterjesztette a védő- és megfigyelési körzeteket Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben.

Pazarol a magyar: évente és fejenként 11,79 kilogramm készétel megy a szemétbe

2024.11.08.

Az átlagosnál több étel kerül a kukába a hétköznapi rendtől eltérő időszakokban, például, amikor a szokottnál többször étkezünk otthon.

Paradicsomtermesztés a levegőben

2024.11.08.

Gyökeresen eltérő paradicsomtermesztési módszereket alkalmaznak a gazdák Európában, amelyek alapvetően az éghajlati különbségekből adódnak, de számos egyéb érv is szól egyik vagy másik mellett. A termőföld nélküli, holland rendszerben a paradicsomok nem csak gyorsabban növekednek, de a hozamok is kiemelkedően magasak, ráadásul nagyban csökkenthetők a kártevők okozta kockázatok.

Hogyan tároljuk az almát és a burgonyát egész télen úgy, hogy friss maradjon?

2024.11.08.

A téli tárolásra való előkészületek során az egyik legfontosabb lépés, hogy a burgonya és az alma megfelelően eltartható legyen akár hónapokig.

Eggyel kevesebb eszköz a növényvédelemre: lejár a metribuzin használati engedélye

2024.11.08.

2024. február 15-én lejár az Európai Unióban a metribuzin nevű gyomirtószer használati engedélye, és az Európai Bizottság döntése szerint nem kerül megújításra

Már 119,3 milliárd forintot kifizettek előlegként

2024.11.08.

Az agrártámogatások idei előlegfizetése zavartalanul folyik, a Magyar Államkincstár (MÁK) már október végéig összesen 119,3 milliárd forintot folyósított a mezőgazdasági termelők részére.

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
FitoNatur KationMix
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur KationMix

21 140 HUF / kanna

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás