Oroszország közölte, hogy megkönnyíti az Ukrajnából származó gabona és olajos magvak exportját az Azovi-tengeren lévő, orosz kézben lévő tranzitpontokon keresztül. Ukrajna, amely Oroszországhoz hasonlóan a világ egyik legnagyobb gabona- és olajosmag-exportőre, azzal vádolta Oroszországot, hogy gabonát lop el az általa elfoglalt ukrajnai területekről.

Viktorija Abramcsenko orosz miniszterelnök-helyettes a Reuters-nek adott exkluzív interjújában visszautasította a vádat, és azt mondta: „Oroszország nem szállít gabonát Ukrajnából”.

Az, hogy Ukrajna az orosz katonai behatolás miatt nem tudja használni fő mélytengeri kikötőjét, Odesszát, az élelmiszerárak globális megugrását eredményezte (Fotó: Pixabay)

Folytatta: „Oroszország ’zöld [biztonságos] folyosót’ biztosít a gabonának és minden más élelmiszernek, például az olajos magvaknak ... hogy akadályok nélkül lehessen exportálni Ukrajnából. [Melitopolon vagy Berdjanszkon keresztül].”

Vita van Odesszáról

Az, hogy Ukrajna az orosz katonai behatolás miatt nem tudja használni fő mélytengeri kikötőjét, Odesszát, az élelmiszerárak globális megugrását eredményezte, és az ENSZ figyelmeztetett az éhínségre a szegényebb országokban, amelyek nagymértékben függnek az importált gabonától.

Abramcsenko megismételte Oroszországnak azt az álláspontját, hogy Ukrajnának kell megnyitnia az Odesszához vezető, elaknásított tengeri utakat.

Mindkét fél azzal vádolja a másikat, hogy az aknák elhelyezésével akadályozza a kikötőhöz való hozzáférést. Ukrajna attól tart, hogy Oroszország megpróbálhatja elfoglalni azt egy tengeri támadással.

„Nem tudunk zöld folyosót biztosítani Odessza számára, mivel Ukrajna mindent megtett azért, hogy ez a kikötő ne működjön” – mondta Abramcsenko.

Ukrajna exportja idén meredeken csökkent, mivel az élelmiszereket nehézkes közúti, folyami és vasúti útvonalakon próbálja szállítani.

Kijev szerint a gabonatermés 86 millió tonnáról valószínűleg 48,5 millió tonnára csökken az idén az Oroszország indította háború miatt. A támadást Vlagyimir Putyin elnök részben azzal próbálta indokolni, hogy Ukrajna az orosz kultúrkör része, és nem lehet külön állam.

A miniszterelnök-helyettes, Oroszország éghajlatért és mezőgazdaságért felelős legfőbb tisztviselője elmondta: Oroszország 2023-ban mintegy 130 millió tonna gabona betakarítására számít. Ez az idei évivel megegyező mennyiség. Elmondta, hogy a kormány nem tervezi a gabonaexportvám módosítását, amelyet a belföldi piac védelme érdekében állapítottak meg.

Adók és exportkvóták korlátozzák a kivitelt

Oroszország, amely főként az Európai Unióval és Ukrajnával versenyez a közel-keleti és afrikai búzaellátásért, 2021 óta adókkal és exportkvótával korlátozza kivitelét a hazai élelmiszerinfláció lassítására tett erőfeszítések részeként.

Abramcsenko elmondta, hogy 11 országból, köztük Szerbiából, Törökországból, Izraelből és Egyiptomból – amelyek nem csatlakoztak a nyugati szankciókhoz – biztosított vetőmagszállítmányokat, mivel igyekszik megvédeni élelmezésbiztonságát.

Azt is elmondta, hogy Oroszországnak a külföldi berendezések behozatalára vonatkozó korlátozások miatt el kell majd halasztania néhány, az éghajlatváltozással kapcsolatos projekt megvalósítását, de a párizsi klímaegyezményben marad.

A közelmúltbeli szankciók előtt Oroszország azt tervezte, hogy legkésőbb 2060-ra szén-dioxid-semlegessé válik. A koncepciót azzal tesztelte, hogy 2025-re szén-dioxid-semlegessé próbálta tenni a fosszilis tüzelőanyagokban gazdag csendes-óceáni Szahalin szigetet.

Az orosz módszer nincs összhangban a párizsi megállapodással

Abramcsenko szerint Moszkva kénytelen lesz két évvel elhalasztani néhány zöldenergia-projektet.

„Oroszország mélyen integrálódott a világgazdaságba. És vannak olyan típusú berendezések, technológiák, amelyekkel Oroszország nem rendelkezett, azokat importáltuk” - mondta. „Amerika és Európa kijelentette, hogy nem fognak velünk kereskedni – időre van szükségünk a diverzifikációhoz”.

A szén-dioxid-kibocsátás kereskedelmének megkezdésére irányuló kísérleti projekt Szahalinon mindazonáltal a tervek szerint idén elindul. A szén-dioxid-kibocsátás elszámolásának oroszországi módszere azonban nincs összhangban a párizsi megállapodással.

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás