Segítség az aszályharcban: ezek kellenek a rendkívüli öntözési célú vízhasználat engedélyezéséhez
Durvul az aszályharc: az év elején jelentkező csapadékhiány egyes növényi kultúrák fejlődését visszavetette a mezőgazdasági területeken. Ez az ágazatnak a várható terméskiesés miatt okoz károkat. A tavaszi szárazság miatti mezőgazdasági károk megelőzése, illetve mérséklése érdekében bevezetik a rendkívüli öntözési célú vízhasználatot a termelők számára. A magyar kormány döntése alapján meghatározott feltételekkel, 1 hónapos időtartamig vízjogi engedély nélkül lehet öntözni a kihirdetett tartósan vízhiányos időszakban.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara írta meg, hogy Pintér Sándor belügyminiszter 2019. április 1-től kihirdette a tartósan vízhiányos időszakot, és ezalatt egynyári öntözésre szóló vízjogi üzemeltetési engedély kérhető a vízjogi engedélyezési eljárás alapján. Ám a szakmai szervezetek szerint további rendkívüli vízhasználati lehetőséget kell teremteni a haladéktalanul öntözni kívánó termelők számára a kiemelten aszályos térségekben, hogy ne alakuljon ki katasztrófaközeli állapot.
A fentiek miatt a 98/2019. (IV. 30.) Kormányrendelet alapján a kormány bevezeti – az aszály elleni védekezés érdekében – a rendkívüli öntözési célú vízhasználatot. Ezzel ugyanazon területre legfeljebb 1 hónapig engedik meg az öntözést a tartósan vízhiányos időszakban. Egy hónap elteltével pedig a további öntözési igény esetén egynyári öntözési engedélyt vagy vízjogi öntözési engedélyt kell kérelmezni.
Hirdetés
A területileg illetékes vízügyi hatóság felé beadott igénybejelentésben ezeknek kell benne lenniük:
- a vízhasználó neve, címe;
- a vízkivétel helye (helyrajzi szám, EOV koordináta vagy szelvényszám megadásával);
- a vízkivétel módjának meghatározása, továbbá a vízmérés módja;
- a vízkivétel időtartama, kezdő és befejező időpontja;
- a kivenni tervezett víz mennyisége (köbméter/nap és köbméter/hónap megadásával);
- a vízkivételi szivattyú kapacitása és az üzemnapló vezetésének helye;
- az öntözött terület nagysága (hektárban megadva).
- A bejelentéshez a vízkivétellel érintett felszíni víz kezelőjének hozzájárulását is csatolni kell.
A plafon 100 hektár
További fontos feltétel, hogy csak közvetlenül felszíni vízből, ideiglenes szivattyúállással, legfeljebb 1200 köbméter/hektár mennyiségű öntözővíz kijuttatása lehetséges, legfeljebb 100 hektár területre. Az aszály elleni öntözés ideje alatt nem kell fizetni a vízkészlet-járulékot. Továbbá a vízszolgáltatási díjnak is csak a 70 százalékát kell megfizetni. A rendkívüli öntözési célú vízhasználat bejelentéséhez nem kell csatolni szakhatósági állásfoglalást. A kezelői hozzájárulás hiányában végzett, vagy a hozzájárulásban foglaltaktól, valamint a bejelentéstől eltérő vízkivétel esetén a vízügyi hatóság soron kívül ellenőrzést tarthat és meg is tilthatja a vízkivételt.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés