Segítség, megsérült a lovam!
Mit tegyen, ha lesántul a lova, vagy ha felmerül a csontrepedés veszélye? Mikor kell mindenképp állatorvoshoz fordulni, és mikor orvosolható a baj otthon? Mindenre választ kap a Lovas Nemzet cikkéből!
Balesetek még a legnagyobb elővigyázatosság mellett is előfordulhatnak, így van ez a lovakkal is. Elég egy rossz mozdulat, vagy egy kis egyenetlenség a talajban, esetleg egy új, ismeretlen társ a karámban vagy a legelőn és már meg is történhet a baj. Mivel azonban az esetek egy részében a legnagyobb gondossággal sem tudjuk megelőzni az ilyen balesetekből származó sérüléseket, felkészülten kell állnunk ezen helyzetek elé. A higgadtság, a tapasztalat és a gyors cselekvőképesség az, amivel a legnagyobb segítséget tudjuk nyújtani bajba jutott lovunknak.
Beékelődött kő, vagy a kemény, egyenetlen talaj okozta sántaság
Az egyik nagyon gyakori eset, hogy a ló egyik pillanatról a másikra lesántul, esetleg alig tudja terhelni, vagy akár rá sem lép az egyik lábára. Ha a probléma lovaglás során lép fel, az első, amit tennünk kell, hogy leszállunk a nyeregből, és gyorsan átnézzük a ló lábait. Gyakori ugyanis, kiváltképp tereplovaglás alkalmával, hogy a ló talpába, esetleg a patkóhoz egy kő szorul be, ami nagy erejű nyomást gyakorol a patára, és sokszor szinte elviselhetetlen fájdalommal jár. Ilyenkor azonnal meg kell szabadítanunk a lovat a beékelődött tárgytól és puha talajon óvatosan haza kell vezetnünk.
Hirdetés
Csontrepedés, vagy törés gyanúja
Ha lovunk lovaglás közben hirtelen három lábon kezd ugrálni, azonban sem a patkónál nem találunk beékelődött követ, sem egyéb szúrásnyomot, tüskét, vagy a talpába fúródott idegen testet, leszedtük a lábvédőket, azokat tüzetesen átnéztük, és mégsem találjuk a probléma forrását, azonnal állatorvost kell hívnunk, még mielőtt a lovat továbbvezetnénk.
Egy lábtörés gyakran a pillanat műve, hirtelen, sokkoló élmény, de rendkívül fontos ilyenkor, hogy nyugodtak maradjunk. Az állatorvos megérkezéséig tehát a lovat is meg kell nyugtatnunk, le kell szerszámoznunk, és, ha csak lehet, próbáljuk meg nem mozgatni.
A csonttörés ma már sok esetben kezelhető. A kórjóslat természetesen nagyban függ attól, hogy melyik csont, milyen irányú töréséről van szó. A röntgenfelvételek alapján megítélhető, hogy szükség van-e műtéti beavatkozásra, vagy elég csak a szakszerű rögzítés, illetve, súlyosabb törések esetén van-e egyáltalán lehetőség műtét elvégzésére. Ha a ló a további beavatkozások, műtét céljából kórházba szállításra kerül, alapvető fontosságú a szállításhoz a sérült terület alapos, szakszerű rögzítése. Előfordul, hogy az állatorvosnak átmenetileg be is kell gipszelnie például a végtagot, hogy megakadályozzuk a sérülés súlyosbodását a szállítás és a műtét elvégzése előtti vizsgálatok során.
Az ínak sérüléseiről, a rúgásból, harapásból származó zúzódásokról és ezek kezeléséről, gyógyításáról a Lovas Nemzet Magazin decemberi számában olvashatnak Dr. Povázsai Ágnes és Dr. Bába András tollából. Keresse az újságárusoknál! |
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés