Sem a túró, sem a gyapjú nem üzlet, csak a bárányokat viszik
2012 óta folyamatos a visszaesés a hazai anyajuhállományban. Ez többek között a bárányok árának csökkenésére is visszavezethető és várhatóan a jövőben sem lesz jobb a helyzet, pedig jelentős támogatást kapnak idén a tenyésztők.
Az elmúlt évek adatai alapján tisztán látható, hogy az egy évnél idősebb nőivarú állatok száma fokozatosan csökken. 2015-ben mintegy 930 ezer, 2016-ban pedig már csak 917 ezer egyedet számoltak meg. A létszámcsökkenés egyik fő okának a szakértők a bárányárak csökkenését jelölték meg. Olyannyira lecsökkent az áruk, hogy elérte a 2006-os mélypontot.
Az anyajuhok számának csökkenésére a kéknyelv megbetegedések miatti szállítási nehézségek is komoly hatást gyakoroltak.
Hirdetés
A létszámcsökkenéssel párhuzamosan az előállított termékek mennyisége is csökkent. Kevesebb gyapjú és tej került forgalomba, sőt, a gyapjúból származó bevétel is kisebb lett, mert jelentős része nyersanyag formájában és nem feldolgozott termékként hagyja el az országot.
A juhszektor fő terméke immár száz százalékban a vágóbárány lett. Sajnálatos módon 2012 óta folyamatosan csökken az export mennyisége, 2016-ban 6200 tonna volt vágott test értékben. Emellett a kivitt élő bárányok száma is csökken, 2016-ban 530 000 egyedet tesz ki. Ebben a számban éves szinten 1700-1900 vágókecske is szerepel.
Mára az olasz piac lett a meghatározó a magyar juhtenyésztők számára. Részesedése a magyar exportból 85-90 százalék közötti. A többi 6-8 ország piaca minimális mértékben részesül a kivitelből.
Rossz hír a tenyésztőknek, hogy az ágazatban az állatok száma tovább csökken és a bevételek is tovább zsugorodnak 2017-ben a jelentős direkt támogatás ellenére is.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés