Sertés- és baromfitartásban vizsgálja a digitális technológiák alkalmazhatóságát az AKI
Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) részt vesz az ERA-NET COFUND ICT-AGRI-FOOD program és a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alap által támogatott, „Smart technológiák használata környezetbarát állattartó telepek kialakítása érdekében (LivestockSense)” című 2 éves programban. A nemzetközi projekt az információs és kommunikációs technológián (IKT) alapuló eszközök elfogadottságát és alkalmazhatóságát vizsgálja a sertés- és baromfitartásban.
Az Agrárközgazdasági Intézet írta meg, hogy az ökonómiai versenyképesség, valamint a környezeti fenntarthatóság növelése egyaránt indokolja az állattartásban a modern, precíziós állattenyésztést (Precision Livestock Farming, PLF) támogató IKT-eszközök alkalmazását. Azonban ezen eszközök népszerűsítése és adaptációja az állattenyésztésben Európa-szerte kihívásokkal küzd. Az Európai Unió támogatását elnyerő LivestockSense projekt célja az IKT-eszközökkel kapcsolatos attitűdök megismerése és e technológiák adaptációját akadályozó tényezők beazonosítása. Ehhez a kiválasztott állattartó telepeken szenzoros mérőkészülékeket és speciális kamerákat üzemelnek be, amelyek alkalmasak az istállók környezeti állapotának, valamint az állatok testtömegének detektálására. Ezáltal folyamatos és valós idejű mérési és elemzési adatokat biztosítanak a telepi menedzsment számára.
Ezt vizsgálják, ezen fejlesztenének
A projektben a kutatók azt vizsgálják, hogy az új technológia révén keletkezett információk hogyan tudnak a gazdaságok mindennapjaiban hasznosulni. Ezen kívül tanuló-adatbázisok és mesterséges intelligencián alapuló modellek fejlesztésével olyan döntéstámogató eszköz készül a sertés- és baromfitartó gazdaságok számára, amellyel számszerűsíthetik a PLF-technológiák alkalmazásával realizálható ökonómiai és környezeti előnyöket. A 7 ország együttműködésével létrejött konzorciumban Magyarországot a konzorciumvezető AgHiTech Kft. mellett az AKI képviseli. Az Intézet felel majd a projektportál kialakításáért, amely a projektinformációk terjesztése mellett egy webalapú alkalmazást és nyílt alkalmazásprogramozási felületet (API) kínál a felhasználóknak az állattartó telepek környezeti teljesítményének bemutatására, valamint a zöld finanszírozási erőfeszítések támogatására. Az AKI továbbá jelentős szerepet vállal a PLF-technológiák alkalmazását korlátozó tényezők beazonosítását célzó, vegyes társadalomtudományi módszereket alkalmazó szociológiai felmérés megtervezésében és kivitelezésében. A projektnyitó rendezvény 2021. júliusában lesz – írta az AKI közleménye. A projekt oldalát itt lehet megnézni.
Hirdetés
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés