Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) részt vesz az ERA-NET COFUND ICT-AGRI-FOOD program és a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alap által támogatott, „Smart technológiák használata környezetbarát állattartó telepek kialakítása érdekében (LivestockSense)” című 2 éves programban. A nemzetközi projekt az információs és kommunikációs technológián (IKT) alapuló eszközök elfogadottságát és alkalmazhatóságát vizsgálja a sertés- és baromfitartásban.

Az Agrárközgazdasági Intézet írta meg, hogy az ökonómiai versenyképesség, valamint a környezeti fenntarthatóság növelése egyaránt indokolja az állattartásban a modern, precíziós állattenyésztést (Precision Livestock Farming, PLF) támogató IKT-eszközök alkalmazását. Azonban ezen eszközök népszerűsítése és adaptációja az állattenyésztésben Európa-szerte kihívásokkal küzd. Az Európai Unió támogatását elnyerő LivestockSense projekt célja az IKT-eszközökkel kapcsolatos attitűdök megismerése és e technológiák adaptációját akadályozó tényezők beazonosítása. Ehhez a kiválasztott állattartó telepeken szenzoros mérőkészülékeket és speciális kamerákat üzemelnek be, amelyek alkalmasak az istállók környezeti állapotának, valamint az állatok testtömegének detektálására. Ezáltal folyamatos és valós idejű mérési és elemzési adatokat biztosítanak a telepi menedzsment számára.

A LivestockSense program célja az IKT-eszközökkel kapcsolatos attitűdök megismerése és e technológiák adaptációját akadályozó tényezők beazonosítása

Ezt vizsgálják, ezen fejlesztenének

A projektben a kutatók azt vizsgálják, hogy az új technológia révén keletkezett információk hogyan tudnak a gazdaságok mindennapjaiban hasznosulni. Ezen kívül tanuló-adatbázisok és mesterséges intelligencián alapuló modellek fejlesztésével olyan döntéstámogató eszköz készül a sertés- és baromfitartó gazdaságok számára, amellyel számszerűsíthetik a PLF-technológiák alkalmazásával realizálható ökonómiai és környezeti előnyöket. A 7 ország együttműködésével létrejött konzorciumban Magyarországot a konzorciumvezető AgHiTech Kft. mellett az AKI képviseli. Az Intézet felel majd a projektportál kialakításáért, amely a projektinformációk terjesztése mellett egy webalapú alkalmazást és nyílt alkalmazásprogramozási felületet (API) kínál a felhasználóknak az állattartó telepek környezeti teljesítményének bemutatására, valamint a zöld finanszírozási erőfeszítések támogatására. Az AKI továbbá jelentős szerepet vállal a PLF-technológiák alkalmazását korlátozó tényezők beazonosítását célzó, vegyes társadalomtudományi módszereket alkalmazó szociológiai felmérés megtervezésében és kivitelezésében. A projektnyitó rendezvény 2021. júliusában lesz – írta az AKI közleménye. A projekt oldalát itt lehet megnézni.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás