Sertés után baromfira is számolnak: halad a magyar mezőgazdaság ammónia-kibocsátásának csökkentése
A magyar tudomány eredményeinek hazai bemutatásában kitüntetett esemény a „Magyar Tudomány Ünnepe”, a Magyar Tudományos Akadémia által 17 éve megrendezett országos programsorozat. Az idei rendezvény a “Jövőformáló Tudomány” címet viseli, melyhez az Agrárminisztérium a mezőgazdasági termelés ammónia-kibocsátáscsökkentést érintő kérdéseiről tartott tájékoztatással csatlakozott. A légszennyező anyagok kibocsátási leltára, az ammónia-kalkulátor, valamint az Agrárminisztérium ammóniakibocsátás-csökkentési intézkedései is tudományos kutatási eredményekre épülnek, amely kutatásokat a szaktárca pénzügyileg is támogat.
A szakpolitika kijelöli a kutatások irányát, a tudomány, a kutatási eredmények pedig hatással vannak a jövőbeli szakpolitikai intézkedésekre - hangzott el az Agrárminisztérium online konferenciáján. A téma fontosságát mutatja, hogy uniós irányelv határozza meg hazánk számára az egyes légköri szennyező anyagok kibocsátás-csökkentésének mértékét. Erről itt írtunk bővebben hódmezővásárhelyi riportunkban. A mezőgazdaságot leginkább az ammónia-kibocsátás csökkentése érinti, ami az állattenyésztéshez és a trágyakezeléshez köthető. A kibocsátott ammónia 90 százaléka származik a mezőgazdaságból. A nemzeti kibocsátási határértékek alapján az ammónia kibocsátást a 2005-ös kibocsátási szinthez képest 32 százalékkal kell csökkenteni 2030-ig.
Terheléscsökkentés, ammónia-kibocsátás kalkulátor
Magyarország kormánya 2020 májusban fogadta el az Országos Levegőterhelés-csökkentési Programot, mely szerint a következő években ammónia-kibocsátáscsökkentő intézkedéseket vezetnek be a mezőgazdaságban. Az egyes intézkedések, mezőgazdasági tevékenységek kibocsátásáról évente országos leltárt kell készíteni. A sertéságazatban tevékenykedő mezőgazdasági termelők ammónia-kalkulátor segítségével mérlegelhetik az általuk választott technológia ammónia kibocsátási hatását. Jelenleg a modell a sertéságazatra vonatkozóan működik, de folyamatosan fejlesztik és a tervek szerint 2021-ben a baromfiágazatra is elkészül.
Hirdetés
Az ammónia-kibocsátás csökkentéséhez a következő területeken kell változtatni a gyakorlatokon:
- trágyakijuttatás
- trágyatárolás
- nitrogén műtrágya használat
Ehhez az alábbi megoldásokat javasoltak:
- Nitrogénmenedzsment
- Teljes nitrogén ciklus létrehozása
- Takarmányozási stratégiák kidolgozása és végrehajtása
- Alacsony kibocsátású állattartási technológia
- Trágyatárolási és trágyakijuttatási technológiák javítása
- A műtrágya kijuttatás szabályozása
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés