Ezekre figyeljen, ha sertéseket tart - gyorstalpaló a szabályokról
Állategészségügyi és élelmiszerlánc-biztonsági szempontok miatt alapvető fontosságú a sertésszállítások nyilvántartása, azonosíthatósága és nyomon követhetősége. Összefoglaljuk, mire figyel a hatóság a sertéstartóknál.
A nyomon követhetőség biztosítása a célja az Európai Unió által a tagállamok számára előírt egységes azonosítási és nyilvántartási rendszer alkalmazásának és az azonosítására, nyilvántartására vonatkozó szabályozásnak.
Ez ad ugyanis lehetőséget az élelmiszer, takarmány előállítására szánt állat - vagy olyan anyag, amit élelmiszer vagy takarmány előállításánál a felhasználásra szánnak - nyomon követésére a termelés, a feldolgozás és a forgalmazás összes szakaszában. A kölcsönös megfeleltetés előírásait és követelményeit a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara foglalta össze.
Hirdetés
A hatóság azt ellenőrzi, hogy a gazdálkodó:
1. eleget tett-e a tenyészet-bejelentési kötelezettségénekTenyészet létesítését, a sertéstartás megkezdését vagy megszüntetését, a tartott kocalétszámot, továbbá bármely bejelentett adatban bekövetkezett változást be kell jelenteni az országos adatbázis felé.
2. vezeti-e az állatmozgás- és sertésnyilvántartást
A tartási helyen lévő, a tenyészetbe érkező, illetve az azt elhagyó sertésekről állatmozgás- és sertésnyilvántartást kell vezetni. Az nyilvántartás adatait legalább három évig, illetve a három éven belül indított tartás esetén a tartás kezdetétől kell megőrizni.
3. rendelkezésére állnak-e a szállítólevelek
Az állattartónak, illetve az állat szállítójának gondoskodnia kell arról, hogy az állatokat szállításkor érvényes sertés szállítólevél kísérje. A sertés szállítólevelet és az egyéb ENAR bizonylatokat három évig, illetve a három éven belül indított tartás esetén a tartás kezdetétől kell megőrizni és az ellenőrzés során be kell mutatni az ellenőrzést végző személynek.
4. az ENAR szabályai szerint jelölte meg állataitA sertéseket a tenyésztési hatóság által engedélyezett ENAR füljelzővel kell megjelölni, ha az állat elhagyja a tenyészetet, tenyészállat esetén az első vemhesítést, illetve az első fedeztetést vagy mesterséges termékenyítést követő hét hónapon belül. Önálló tenyésztőből hazai vágóhídra történő szállításkor az állatok jelölése jelölőkalapács használatával is történhet.
A sertéstartáshoz kapcsolódó kötelezettségek részleteit ebben az összefoglalóban találja. Töltse le, és olvassa el itt: A kölcsönös megfeleltetés előírásai és követelményei: A sertések azonosítása és nyilvántartása
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés