Valószínű, hogy az antibiotikum-használat nyilvántartása az elkövetkező években szigorúbbá válik. Egy precíziós egészségügyi injekciós készülékkel pontosabb kezelés és nyilvántartás lehetséges egészen az egyes sertések szintjéig. Az antibiotikum-rezisztencia csökkentéséért folytatott küzdelemben az antibiotikumok nyilvántartásának és a sertéstelepeken történő felhasználásának zárt rendszerré kell válnia.

Németország jelenleg lépéseket tesz ennek a zárt rendszerré alakítás szabályozással történő bevezetésére, beleértve a gazdaságokban visszamaradt mennyiségek nyilvántartását is. E jogszabályra válaszul a viszonylag új Piglets Treatment System nevű vállalat kifejlesztette a Health Injectort. Ez egy olyan injekciós eszköz, amely automatikusan adagolja a szükséges mennyiségű vakcinát, antibiotikumot vagy vaspótlót, és digitálisan rögzíti a kezelést sertésenként.

Minden egyes antibiotikumtípushoz automatikusan beállítják az egy állatra beadandó ml-mennyiséget, így lehetetlen túl sokat vagy túl keveset beadni (Fotó: Bert Jansen/pigprogress.net)

Az injektor részletesen

A rendszer bármilyen típusú, bármilyen márkájú palackkal működik. A szoftver az életkor és a növekedési görbék alapján az egyes állat szintjén határozza meg a szükséges gyógyszermennyiséget. Így pontosabban meghatározható, hogy egy sertésnek mennyi gyógyszert kell kapnia.

Az injektor egy rádiófrekvenciás azonosító (RFID) füljelző segítségével azonosítja az állatot és rögzíti a kezelést. Az üveg matricáján lévő chip azonosítja az állatorvosi rendelő által felírt gyógyszert.

Minden egyes állat esetében regisztrálják, hogy melyik készítménnyel kezelték, és melyik tételszámot használták. Minden egyes antibiotikumtípushoz automatikusan beállítják az egy állatra beadandó ml-mennyiséget, így lehetetlen túl sokat vagy túl keveset beadni. Így biztosított az automatikus és pontos regisztráció.

A kísérő menedzsmentprogrammal a sertések adatai, mint például a születési dátum, a nem, a szülők, a genetika és minden, a gazdaság számára érdekes sertésinformáció egyedi nyilvántartási számmal kerülnek rögzítésre. Az állatorvosi rendelőkkel együttműködve az oltási ütemterveket is rögzíteni lehet. Ezek esetében a felhasználók az alkalmazáson belül értesítést kapnak, ha kezelésre van szükség. Az értesítések többnapos antibiotikumos kezelés esetén is megjelennek.

Részletes nyomon követés

Twan Claessens többéves tapasztalattal rendelkezett a sertéstenyésztésben, mielőtt erre az új útra lépett volna. Elmondása szerint a rendszer nem csak a pontos nyilvántartáshoz és az antibiotikum-használat további csökkentéséhez járul hozzá. „A regisztrációt kiterjeszthetjük a gyógyítás sikerére is. Nem minden antibiotikumnak van ugyanolyan hatása minden gazdaságban a gazdaságspecifikus baktériumok miatt. Előfordulhat, hogy egy kezelés nem vagy nem megfelelően hat. Így be lehet mutatni, hogy végül mégis miért egy második választandó gyógyszer mellett döntöttek.”

Az injektor és a kapcsolódó egészségügyi rendszer hozzájárul az egészségügyi útlevélhez és a hibaköltségek csökkentéséhez. A tenyésztő- és szaporítógazdaságok számára a rendszer adatai meggyőző bizonyítékot szolgáltatnak az oltásról, így az állatok számára hozzáadott értéket jelentenek. Készül az integráció az összes meglévő irányítási rendszerhez.

Claessens szerint az injektor jövője a sertéshúslánc kiépítéséhez kapcsolódik. Azt mondja: „Így sertéstenyésztőként és vágóhídként antibiotikummentes termelést garantálhatunk. Egy esetleges visszahívás esetén, amikor antibiotikumokat találnak a húsban, most egy nagy tétel szintjén hívjuk vissza, ezzel a rendszerrel sokkal kisebb mennyiséget lehet tartani. Tárgyalásokat folytatunk a vágóhidakkal, hogy ezt a rendszert láncolatokban vezessük be”.

(Forrás: pigprogress.net)       

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás