Az afrikai sertéspestis (ASP) Kínában eltöltött 4 évéből számos tanulság vonható le a kockázatokról, a fertőzés útjairól és a megelőzésről.

Ezek a tanulságok képezik a 2018 óta Kínát sújtó afrikai sertéspestis (ASP) kitörések átfogó elemzésének fő üzenetét. A Dél-kínai Mezőgazdasági Egyetemhez, az integrátor DBN-hez és a Kínai Agrártudományi Akadémiához kötődő kutatók világos képet kaptak arról, hogyan lehet megelőzni és kezelni a vírust.

Több tanulmány is beszámolt arról, hogy a meggyógyult sertések még 6 hónappal a fertőzés után is kibocsátják a vírust (Fotó: Pixabay)

Az ember mint az ASP-vírus fő terjesztője

A kutatók az ASP-vírus terjedésének fő forrásaként az emberekre mutattak rá. A vizsgált kínai ASP-járványok 46%-ában a vírus a jelek szerint a személyzet vagy a szállítás révén jutott be egy vállalathoz. Az esetek 42%-ában a takarmány volt fertőzött; Kínában még mindig sok a mosléktakarmányozás.

A laboratóriumi kutatások kimutatták: a vírus több hónapig is életben maradhat a szennyezett takarmányban vagy rovarokban, például kullancsokban. Bizonyos kullancsfajok 4 évig is hordozhatják a vírust. A takarmányon keresztüli fertőzési útvonal esetében a vaddisznó általi terjedésre is van utalás.

Egyelőre nem világos, hogy egy túlélő sertés mennyi ideig hordozhatja az ASP-vírust – írták a szerzők. Több tanulmány is beszámolt arról, hogy a meggyógyult sertések még 6 hónappal a fertőzés után is kibocsátják a vírust. Így egy fertőzött vaddisznó elméletileg megfertőzheti a takarmányt, amikor átkel egy gabonaföldön.

A túlélő sertések újrafertőzést is okozhatnak a sertéspopuláción belül az új fogékony sertések utánpótlásán keresztül – tette hozzá a kutatócsoport. Kimutatták, hogy a vírus legalább 11 napig képes túlélni a trágyában. Egy hónap elteltével egy fertőzött gazdaságban még mindig megtalálható volt a padlóban és a karámfalakban.

Az ASP felvétele a takarmányfogyasztáson keresztül

A takarmány fontos fertőzési útvonalnak tűnik. Kis mennyiségű takarmány vagy víz már elegendő lehet ahhoz, hogy egy sertés megfertőződjön – állapították meg a szerzők. Úgy tűnik, hogy a fertőzött sertés már a fertőzést követő második napon kiválasztja a vírust a nyálával, ami gyorsabb, mint a 3-19 napos lappangási idő.

A kutatók azt írták, hogy a nyállal történő kiválasztás az oka annak is, hogy a fertőzés ilyen gyorsan terjedhet a modern sertéstelepeken, azaz az etető- és itatórendszereken keresztül.

A levegő útján történő terjedés kevésbé valószínű útvonal, mivel a vírus felezési ideje a levegőben 20 perc. Ez azt jelenti, hogy a levegőben lévő vírus fertőzőképessége 20 percenként felére csökken, és ezért csak rövid távolságra terjedhet aeroszolok útján a sertéstelepen belül.

A másik, valószínűbb átviteli útvonal a beteg sertések kezelése – tette hozzá a kutatócsoport. Sok gazdaságban több sertésnek adnak be gyógyszert ugyanazzal az injekciós tűvel. Egyelőre nincs elegendő bizonyíték arra, hogy a fertőzött sperma vagy a kocától a malacig terjedő tej útján terjedne.

A védőoltás lenne a leghatékonyabb, de még nem készült el

Az oltás a leghatékonyabb megelőzési mód, de a különböző országokban tett erőfeszítések ellenére még mindig eltarthat néhány évig, amíg egy jól működő vakcina piacra kerül – írták a kutatók. Az elmúlt évtizedekben számos vírusgátlót teszteltek. Ezek laboratóriumi szinten hatékonynak bizonyultak, de állati szinten még nem alkalmazhatóak.

Kísérletet tesznek arra is, hogy ASP-rezisztens sertést tenyésszenek. Ennek a kutatásnak az alapja az afrikai varacskos disznó, amely a fertőzés után enyhe tüneteket produkál, és ritkán pusztul el a betegségben.

Úgy tűnik, hogy a házisertések is képesek túlélni a fertőzést. Ezek a sertések genetikai szinten különböznek a fertőzést nem túlélő társaiktól.

A kínai kutatócsoport géntechnológiával próbál természetes módon ellenálló sertést létrehozni. Emellett arra is törekednek, hogy a természetes rezisztens sertések felhasználásával tenyésztéssel érjenek el rezisztens sertést.

Csak az alapos fertőtlenítés működik

A kutatócsoport szerint a tisztítás és a fertőtlenítés fontos az ASP-vírus átvitelének megakadályozásához. A vírus perzisztenciája azonban problémát jelent, vagyis csak a nagyon alapos fertőtlenítés hatékony. A helyiségek legalább 20 percig tartó, legalább 70 °C-ra történő felfűtése például elpusztíthatja a vírust a szállítóeszközökön.

Az istállók takarmány- és vízvezetékeinek tisztítására és fertőtlenítésére szerves savak használata ajánlott (Fotó: Pixabay)

A helyiségek tisztításánál és fertőtlenítésénél fontos a megfelelő hatóanyagoldat és a minimális fertőtlenítési idő. Megállapították például, hogy a 0,3%-os formalin vagy 2,3%-os klór oldatának legalább 30 percig kell hatnia ahhoz, hogy hatékony legyen. Az istállók takarmány- és vízvezetékeinek tisztítására és fertőtlenítésére szerves savak használata ajánlott.

A biológiai biztonság kulcsfontosságú a vállalatnál

A vírus behurcolásának megelőzése érdekében a kutatók ragaszkodnak a lehető legmagasabb fokú biológiai biztonsághoz a vállalatoknál és azok környezetében. Ez azzal kezdődik, hogy a fertőzött gazdaság körül 3 és 10 kilométeres zónát kell kialakítani. Az eljárás során kiürítik a gazdaságot, takarítás és fertőtlenítés következik, valamint legalább 40 napos üresjárat.

A csoport hangsúlyozta, hogy a gazdaságoknak szigorú biológiai biztonsági politikát kell alkalmazniuk, minimális látogatót kell fogadniuk az istállókba, zuhanyozniuk kell, amikor belépnek és távoznak a vállalattól, a vállalat ruházatát és a vállalaton belül minden istállónak külön ruházatot kell viselnie. Továbbá, az utak és a teherautók kötelező tisztítása és fertőtlenítése hozzájárul a behatolás kockázatának csökkentéséhez.

(Forrás: pigprogress.net)

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás