Sertéstelepi zsúfoltság és következményei
Az utóbbi időszakban egyre több támogatást kapnak a sertéstenyésztők, az ágazat azonban mégsem fejlődik megfelelő mértékben. Nem csak etetni kell a jószágot, az elhelyezésre is fokozott figyelmet kell fordítani.
A pénz nagy úr – tartja a mondás és ez az állattenyésztésben is sokszor így van. A nyereséges termelés érdekében évről-évre több sertést tartanak a tenyésztők és előfordul, hogy a tartásra szolgáló hely mérete nem elegendő a megnövekedett sertésállománynak.
A hazai sertéstelepek java részét 50-60 évvel ezelőtt építették. Ezeket azóta vagy felújították, vagy sem. Ez attól függ, hogy az adott telepen mennyire sikerült jól gazdálkodni, illetve hogy a megtermelt jövedelmet hajlandóak voltak-e visszaforgatni a telep korszerűsítésébe. A felújításokban nagy segítséget jelentenek a kiírt pályázatok, támogatások, de ezek nagy része a trágyakezelésre, tárolásra volt hatással, így ezek a folyamatok már a telepek döntő többségében megfelelnek a kor elvárásainak. Viszont a termelést ez nem tette hatékonyabbá.
Hirdetés
Az épületek növelésére, felújítására eddig nem írtak ki támogatást. Így azok ugyan akkorák, mint amikor építették őket. Az állatlétszámot ugyanakkor folyamatosan növelik a bevételnövelés érdekében. Ilyenkor alakul ki a sertéstartó épületekben a zsúfoltság.
Amint megjelenik a zsúfoltság, mint tényező, egyből emelkedik a felhasznált gyógyszerek mennyisége. Ez azzal indokolható, hogy a zsúfolt épületben megemelkedik az ammónia-koncentráció, így a légúti megbetegedések is megszaporodnak. A betegségek megjelenésével csökken a sertések súlygyarapodása és a legyengült állatok akár másodlagos fertőzéseket is kaphatnak. Ez újabb gyógyszeradagot jelent. Súlyos esetben ezt követően megjelenhet az állományban a kannibalizmus, amikor az erősebb egyedek a gyenge, beteg állatok fülét, farkát rágni kezdik. Így az állatok idő előtt hullnak el, vagy kerülnek kényszervágásra.
Mit tehetünk a zsúfoltság elkerülése érdekében?
- csak annyi sertést tartsunk, amit telepünk mérete lehetővé tesz,
- kérjük ki független szakértő véleményét, hogy mennyi az az állatlétszám, amivel a telepünk még gazdaságosan képes dolgozni,
- nézzünk utána, mennyi lehet maximum az egy négyzetméterre jutó sertések száma,
- amennyiben több sertésünk van, mint amennyit gazdaságosan tartani tudunk, a felesleges jószágokat mielőbb adjuk el, akár áron alul is, mielőtt komolyabb veszteségünk származna a zsúfoltságból.
+ 1 tipp! |
Figyeljünk a szellőzésre! Manapság a telepek döntő többsége mesterséges szellőztetést alkalmaz. Ebből akkor származhat probléma, ha áramszünet következik be és a szellőzőrendszer leáll. Legyünk előrelátóak, soha ne iktassuk ki teljesen a természetes szellőztetés lehetőségét, különben könnyen egy levegő nélküli istállóban találhatjuk állatainkat, ami katasztrofális következményekkel járhat! |
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés