A sertéstartásnak történelme van Magyarországon. 50-60 évvel ezelőtt elképzelhetetlen volt egy vidéki porta sertések nélkül. A kétezres évek elején fokozatosan kezdett csökkenni a ház körül tartott sertések száma, de 1-2 éve ismét emelkedik hazánkban. Hogyan tartsuk állatainkat? Mire figyeljünk a tenyésztés folyamán? Mi az az álvemhesség? Jöjjenek a válaszok.

A sertés egy párosujjú patás állat, melyet már időszámításunk előtt 6 ezer évvel is tartottak az emberek. Tartása nem jelent komoly nehézséget, mindenevő állat révén növényi és állati eredetű táplálékot is elfogyaszt. Hazánk éghajlata kedvez az abraknövények termesztésének, ezért is van nagy múltja a sertéstartásnak. Legismertebb sertésfajták hazánkban a magyar nagy fehér sertés, a magyar lapály, a Duroc, a Pietrain és az őshonos mangalica sertés.

Hogyan tenyésszünk sertést?

A sertés tenyésztése nem nehéz, de van néhány dolog, amire érdemes odafigyelni. A koca ivari ciklusa 21 naponként ismétlődik és 2-3 napig tart. A várható termékenyítés előtt a kocát folyamatosan növekvő, jó minőségű takarmánnyal kell etetni. A megtermékenyítés történhet kan segítségével (búgatás), vagy a nagygazdaságokban elterjedt mesterséges megtermékenyítéssel (inszeminálás). A biztos megtermékenyüléshez az ivarzás során legalább kétszer kell a termékenyítést elvégezni.

Koca és malacai
 

A vemhesült koca vemhességi ideje átlagosan 115 nap, de 112-119 nap között változhat. Előfordul, hogy a koca álvemhes, ami azt jelenti, hogy a vemhesség tüneteit mutatja, miközben nem sikerült a megtermékenyítés. Az álvemhességet a nagyobb sertéstartó telepeken könnyen kiszűrik, ugyanis a termékenyítés után egy hónappal ultrahangos vizsgálattal ellenőrzik a koca állapotát. Egy háztáji állat esetében az ultrahangos vizsgálatra nem sok lehetőség van, így ha a gazda azt tapasztalja, hogy a termékenyítést követő 120 nappal sem fialt le a koca, célszerű állatorvost hívni. Ő megvizsgálja az állatot és fényt derít az esetleges problémákra (halott magzatok), vagy éppen az álvemhességre.

Amennyiben a termékenyüléssel és a vemhességgel is minden rendben zajlott, úgy 112-119 nap múlva világra jönnek a malacok. A sertés egy multipara állat, ami azt jelenti, hogy több utódot hoz világra egy fialás során. Az utódok száma elérheti akár a 12 darabot is, de ebben az esetben nagy az esély az elhullásra a malacok közül a kisebb testsúlyuk miatt.

Fialást követően gondoskodni kell a koca megfelelő táplálásáról, a szoptatás miatt növelni kell a takarmány mennyiségét. A többlettakarmányt abrakkal is kiegészíthetjük, de a pillangós zöldtakarmányok etetése is jó hatással van a koca tejtermelésére.

Forrás: tankonyvtar.hu

Megosztás

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás