Továbbra is bővülnek külkereskedelmi lehetőségeink; rekordot döntött a magyar tejtermelés; nem ülepszik a GMO téma; az enyhe tél hatása az őszi vetésű gabonára. Részletekért olvassa el cikkünket a hét legfontosabb agrárhíreiről!

Az áprilisi International Food Fair élelmiszeripari kiállításon Magyarország közel 100 négyzetméteres standot rendezhet be

A harmadik legfontosabb külkereskedelmi partnerünk a Nyugat-Balkánon Bosznia, mellyel a kétoldalú kereskedelmünk elérte a 360 millió eurót 2013-ban - ezen belül a magyar export 6%-kal volt magasabb, mint 2012-ben. A kapcsolat erősítése érdekében többek között egy új mezőgazdasági megállapodás is körvonalazódik. Montenegróval pedig már aláírásra is került a mezőgazdasági együttműködési szándéknyilatkozat, ami újabb fejlesztéseket eredményezhet az agrár-együttműködés terén a két ország közt. Emellett az áprilisi élelmiszeripari kiállításon hazánk partnerországként állít ki közel 100 négyzetméteres területen. Törökországgal pedig már így is kiváló a külkereskedelmünk, a tavalyi év során novemberig 2,45 milliárd dollár értékű volt az áruforgalom, melyben jelentős szerepet játszik a mezőgazdaság, de ezt 2015-re meg is lehetne duplázni.

A külkerkereskedelmet érinti a magyar tej növekvő sikere a piacon, 43%-kal csökkent ugyanis a behozatal, a polcokat egyre inkább a magyar termékek foglalják el. A siker annak köszönhető, hogy 10%-kal növekedett a tejtermelés és tehénállomány is, tavaly pedig rekordot döntött a hazai tejtermelés. Emellett a tejkvóta megszűnését is kedvező pozícióból várhatják a magyar termelők, mivel az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően külföldön is versenyképesebbek lettünk ebben az iparágban.

Budai Gyula (VM parlamenti államtitkár) a Célkeresztben a GMO-k mezőgazdasági felhasználása című konferencián, mellette balról jobbra: Körösi Levente (VM főosztályvezető-helyettes), Jakab István (országgyűlési alelnök, MAGOSZ elnök, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsági tag), Font Sándor (Országgyűlés mezőgazdasági bizottsági elnök) Fotó: MTI
  Most már hétről-hétre téma a GMO, ezúttal a csütörtöki, Célkeresztben a GMO-k mezőgazdasági felhasználása című konferencián volt szó a témakörről. A szakmai fórumra azért került sor, mert úgy tűnik, az EU-ban engedélyezni fogják a 1507-es GM kukorica termesztését (nem sikerült ugyanis minősített többséggel leszavazni), így annak hatálya hazánkra is kiterjed, és javasolt tisztán látni a GMO-kérdésben. A konferencián elhangzott, hogy itthon továbbra is zéró tolerancia vonatkozik az összes génmódosított növényre. A VM álláspontjának összegzése a következő: "Ahelyett, hogy helyet adnánk a GMO-növények térnyerésének az Európai Unióban, a jövőben is minden erőnkkel arra kell törekednünk, hogy szigorítsuk az uniós szintű engedélyezési eljárást; hogy a már kimutatott káros hatásokat ne lehessen figyelmen kívül hagyni; hogy a tagállamok igenis kifejthessék véleményünket egy ilyen mind politikailag, mind gazdaságilag is érzékeny kérdésben; és végül, hogy a tagállamok maguk dönthessék el, hogy saját országuk területén akarnak-e GMO-kat termeszteni vagy sem."

A téli fagyok kárt nem okoztak, ám az enyhe tél miatt több kártevőre és betegségre (vetésfehérítő bogár, gomba, lisztharmat), s így intenzívebb védekezéssel kell számolni az őszi vetésű gabonák esetében. Az időben elvetettek már bokrosodnak, a későn vetettek fejlődése azonban késésben van; a csapadék is kedvező volt számukra, ezért a talajviszonyoktól függően egyes gazdák már elkezdték a fejtrágyázást – mondta Vancsura József, a GOSZ elnöke.

Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült.

Megosztás

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás