Továbbra is bővülnek külkereskedelmi lehetőségeink; rekordot döntött a magyar tejtermelés; nem ülepszik a GMO téma; az enyhe tél hatása az őszi vetésű gabonára. Részletekért olvassa el cikkünket a hét legfontosabb agrárhíreiről!

Az áprilisi International Food Fair élelmiszeripari kiállításon Magyarország közel 100 négyzetméteres standot rendezhet be

A harmadik legfontosabb külkereskedelmi partnerünk a Nyugat-Balkánon Bosznia, mellyel a kétoldalú kereskedelmünk elérte a 360 millió eurót 2013-ban - ezen belül a magyar export 6%-kal volt magasabb, mint 2012-ben. A kapcsolat erősítése érdekében többek között egy új mezőgazdasági megállapodás is körvonalazódik. Montenegróval pedig már aláírásra is került a mezőgazdasági együttműködési szándéknyilatkozat, ami újabb fejlesztéseket eredményezhet az agrár-együttműködés terén a két ország közt. Emellett az áprilisi élelmiszeripari kiállításon hazánk partnerországként állít ki közel 100 négyzetméteres területen. Törökországgal pedig már így is kiváló a külkereskedelmünk, a tavalyi év során novemberig 2,45 milliárd dollár értékű volt az áruforgalom, melyben jelentős szerepet játszik a mezőgazdaság, de ezt 2015-re meg is lehetne duplázni.

A külkerkereskedelmet érinti a magyar tej növekvő sikere a piacon, 43%-kal csökkent ugyanis a behozatal, a polcokat egyre inkább a magyar termékek foglalják el. A siker annak köszönhető, hogy 10%-kal növekedett a tejtermelés és tehénállomány is, tavaly pedig rekordot döntött a hazai tejtermelés. Emellett a tejkvóta megszűnését is kedvező pozícióból várhatják a magyar termelők, mivel az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően külföldön is versenyképesebbek lettünk ebben az iparágban.

Budai Gyula (VM parlamenti államtitkár) a Célkeresztben a GMO-k mezőgazdasági felhasználása című konferencián, mellette balról jobbra: Körösi Levente (VM főosztályvezető-helyettes), Jakab István (országgyűlési alelnök, MAGOSZ elnök, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsági tag), Font Sándor (Országgyűlés mezőgazdasági bizottsági elnök) Fotó: MTI
  Most már hétről-hétre téma a GMO, ezúttal a csütörtöki, Célkeresztben a GMO-k mezőgazdasági felhasználása című konferencián volt szó a témakörről. A szakmai fórumra azért került sor, mert úgy tűnik, az EU-ban engedélyezni fogják a 1507-es GM kukorica termesztését (nem sikerült ugyanis minősített többséggel leszavazni), így annak hatálya hazánkra is kiterjed, és javasolt tisztán látni a GMO-kérdésben. A konferencián elhangzott, hogy itthon továbbra is zéró tolerancia vonatkozik az összes génmódosított növényre. A VM álláspontjának összegzése a következő: "Ahelyett, hogy helyet adnánk a GMO-növények térnyerésének az Európai Unióban, a jövőben is minden erőnkkel arra kell törekednünk, hogy szigorítsuk az uniós szintű engedélyezési eljárást; hogy a már kimutatott káros hatásokat ne lehessen figyelmen kívül hagyni; hogy a tagállamok igenis kifejthessék véleményünket egy ilyen mind politikailag, mind gazdaságilag is érzékeny kérdésben; és végül, hogy a tagállamok maguk dönthessék el, hogy saját országuk területén akarnak-e GMO-kat termeszteni vagy sem."

A téli fagyok kárt nem okoztak, ám az enyhe tél miatt több kártevőre és betegségre (vetésfehérítő bogár, gomba, lisztharmat), s így intenzívebb védekezéssel kell számolni az őszi vetésű gabonák esetében. Az időben elvetettek már bokrosodnak, a későn vetettek fejlődése azonban késésben van; a csapadék is kedvező volt számukra, ezért a talajviszonyoktól függően egyes gazdák már elkezdték a fejtrágyázást – mondta Vancsura József, a GOSZ elnöke.

Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás